• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Scena

Wszystkie kategorie
Kalendarza imprez
Aktualnie brak w repertuarze trójmiejskich teatrów

Wszyscy chcą żyć - spektakl gościnny

spektakl dramatyczny
kasy:
58 351-01-01
wystawia:
Gdański Teatr Szekspirowski
Teatr im. Stefana Żeromskiego w Kielcach
Wszyscy chcą żyć
Hanoch Levin

tłumaczenie: Agnieszka Olek

"Wszyscy chcą żyć" to opowieść o bogatym mężczyźnie, gorączkowo szukającym człowieka na zastępstwo za... własną śmierć. Podmiana jest możliwa, ponieważ bohater Anioł Śmierci przekręca jedną literę w jego imieniu. Wystraszony Pozna ma tylko kilka dni, by wywinąć się śmierci. Ale gdzie szukać, gdy nawet własna żona stawia straszliwy warunek:

"Kobieta nie schodzi do grobu bez jaj swojego męża"

Jakich technik perswazji użyć wobec starych rodziców, służącego eunucha, dzieci, garbuski, konającego.

Reżyser Dawid Żłobiński umieszcza tę dziwaczną historię w groteskowym, odrapanym wesołym miasteczku, pulsującym muzyką rodem z filmów EmiRa Kusturicy.

"Sny są, według Freuda, wyrazem podświadomości, odbiciem tego, co się z nami dzieje, a w sytuacji zagrożenia, lęku egzystencjalnego może nam się śnić karuzela, lunapark, cyrk" - zdradza swoje inspiracje Dawid Żłobiński.

Jak mówi reżyser, sam tekst Levina jest dość ‚fizjologiczny', dosadny i choć w sztuce wiadomo jak się to skończy, to jednak on sam chciałby widza pozostawić na pewnej granicy. Rytm absurdalnie śmiesznego koszmaru, z którego można się obudzić, będzie podkreślać grająca na żywo bałkańska orkiestra weselno-pogrzebowa, w którą wcielą się muzycy z grupy klezmerskiej TEMPERO. Tekst sztuki został przetłumaczony specjalnie dla Teatru im. Stefana Żeromskiego w Kielcach.
Światowa prapremiera odbyła się w 1985 roku w Teatrze Cameri w reżyserii autora Hanocha Levina. Zagrali jego wielcy aktorzy: Josefem Carmon i Gita Munte.

Reżyseria: Dawid Żłobiński
Scenografia: Hanna Szymczak
Oprawa muzyczna: Zespół TEMPERO
Reżyseria światła: Damian Pawella
Asystent reżysera: Dagna Dywicka

Obsada:
Teresa Bielińska, Dagna Dywicka, Zuzanna Wierzbińska, Beata Pszeniczna, Beata Wojciechowska, Mirosław Bieliński, Marcin Brykczyński , Andrzej Cempura, Janusz Głogowski, Krzysztof Grabowski, Edward Janaszek, Wojciech Niemczyk, Andrzej Plata, Łukasz Pruchniewicz, Artur Słaboń, Adrian Wajda, Dawid Żłobiński , Jaś Oberda.

Opinie

Pod patronatem

Nadchodzące premiery