• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport
stat
Impreza już się odbyła

Wpływy

maj 9

czwartek, godz. 11.00

Gdańsk Nowy Port,
Wstęp wolny
maj 18

sobota, godz. 17:00

Gdańsk Nowy Port, ul. Strajku Dokerów 5
Wstęp wolny
Wpływy
4.12.2015 - 31.01.2016, wernisaż 4 grudnia 2015, godz. 18:00

Artyści: Alejandra Alarcón (BO), Bernardita Bennett (CL), Julio González (BO), Rafael Guendelman (CL), Karlo Andrei Ibarra (PR), Jo Muñoz (CL), Fernando Ossandón (CL), Nicholas Petrus (BR).
Kurator: Rodolfo Andaur


W ostatnich latach obrazy audiowizualne prezentowane w ramach programów wystawienniczych przyzwyczaiły nas do analiz procesów, opowiadań i trans-kulturowych doświadczeń, nie powiązanych z naszą codziennością, a często definiowanych jako egzotyczne i unikalne. Zakładając zatem, że nie są one częścią życiowej rutyny, czy też lokalnego krajobrazu, mamy tendencję do postrzegania ich z pewną dozą podejrzliwości.

Nasza niechęć do rewizji pewnych treści może być wynikiem wpływów instrukcji edukacyjnych, które otrzymaliśmy w ramach akceptowalnych norm społecznych oraz struktury językowej, w ramach której współdziałamy.

Ale co się stanie, gdy obraz zaprzecza temu, co inne już z góry przekazały nam na temat miejsc, ras i symboli?

Wydaje się, że jak na ironię, większą wagę przykładamy do gdybania na temat pewnych cech kulturowych. Zapewniają nam one zrozumienie, jednak w codziennym życiu przejawiamy tendencje do ich całkowitej ignorancji. Nadal trudno jest nam zaakceptować wpływy, które współtworzą naszą narodowość, patriotyzm, religijność i poglądy polityczne.

W ramach wystawy zaprezentowane zostaną prace wideo artystów z Ameryki Łacińskiej. Łączyć je będzie pytanie, jaki wpływ ma na nas inna kultura, gesty, miejsca dla niej charakterystyczne? Czy służy jedynie do zbudowania naszej odrębnej tożsamości? Wystawa składać się będzie z prac wideo, prezentujących gesty na pozór błahe - obcinanie warkoczy, pocałunek, próby zaśpiewania amerykańskiego hymnu na ulicach Portoryko. Prace te intensyfikują wydarzenia terytorialne i polityczne, jednakże obrazy prezentowane w ramach wystawy mają także siłę zmuszenia nas do ponownej analizy wpływów obcej/bliskiej nam kultury. Prace poprzez ukazanie heterogeniczności społeczeństw problematyzują i definiują na nowo obraz kraju i narodu. Artyści zaproszeni do wzięcia udziału w wystawie prezentują swoje wyobrażenia na temat regionu, terytorium i państwa, z którego pochodzą. Celem wystawy jest przyjrzenie się wpływom tworzącym obraz Ameryki Łacińskiej.

Wystawa "Wpływy" to kolejna prezentacja w ramach cyklu "Cities on the Edge",
w którym zaprezentowane zostały m.in.: prace artystów z Kuby, Kolumbii, Iranu.

Cykl ma na celu analizę sztuki obszarów na krawędzi - poza granicami naszych zainteresowań, kojarzonymi bardziej z konfliktami niż sztuką. Wystawy są próbą innego spojrzenia, wyjścia poza stereotypowe, europocentryczne postrzeganie regionu poprzez pryzmat turystycznej pocztówki, bądź telewizyjnego newsa. Wspólnym mianownikiem prac prezentowanych w ramach cyklu jest kondycja współczesnego homo politicus, człowieka uwikłanego w politykę.

Opinie

Sprawdź się

Kiedy wzniesiono Dom Przyrodników w Gdańsku i jaka instytucja się w nim dziś mieści?