• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Wolność Polaków. Debata w Gdyni

kali
14 listopada 2009 (artykuł sprzed 14 lat) 

Czy twierdzenie, że Polacy po latach PRL-u, i entuzjazmie pierwszych lat wolności wycofali sie i dziś dbają wyłącznie o własne interesy jest uprawnione? O tym między innymi będą dyskutowali w Gdyni socjologowie i historycy. W niedzielę pierwsza z serii debat pod hasłem "Polaków przygody z wolnością - 1918, 1989, 2009".



prof.  Ireneusz Krzemiński prof.  Ireneusz Krzemiński
Tej dość odważnej tezy, podczas spotkania, które odbędzie się w Muzeum Miasta Gdyni, bronił będzie socjolog z Uniwersytetu Warszawskiego prof. Ireneusz Krzemiński.

- W czasach, w których Polakom brakowało demokracji wykwitło społeczeństwo obywatelskie. Dzisiaj, gdy uporaliśmy się z problemem ograniczonej wolności i brakiem sprawiedliwosći, kiedy Polacy mogą wszystko, wycofują się i skupiają na własnych interesach - tłumaczy prof. Ireneusz Krzemiński. - A to może potwierdzać założenie, że udana demokracja zmniejsza spontaniczną aktywność społeczeństwa.

Warszawski socjolog dyskutował będzie między innymi z historykiem Uniwersytetu Gdańskiego prof. Tadeuszem Stegnerem oraz reżyserem teatralnym Romanem Kordzińskim. Spotkanie poprowadzi gdański pisarz Paweł Huelle.

- Podczas pierwszego spotkania chcemy rozmawiać o podobieństwach i różnicach pomiędzy trzema ważnymi datami - rokiem 1918, kiedy Polska po 123 latach zaborów odzyskała niepodległość; 1989, gdy padł komunizm oraz obecnymi czasami. Interesować nas będzie przede wszystkim sytuacja społeczeństwa w tych momentach, jego problemy, oczekiwania, rozczarowania - wyjaśnia organizatorka debaty, Ewa Lamża z Fundacji Kultury Liberty.
kali

Wydarzenia

Od słów do rozmów: Polaków przygody z wolnością - 1918, 1989, 2009 (3 opinie)

(3 opinie)
spotkanie

Miejsca

Opinie (110) 6 zablokowanych

  • TEN LIBERALNY WZORZEC POSTĘPOWANIA KTÓRY WYSTEPUJE OBECNIE W EUROPIE

    DOPROWADZA DO TEGO ŻE ZACHODNIA CZĘŚĆ UNII ZATRACIŁA SWOJĄ TOŻSAMOŚĆ STAJE SIĘ NIE JAKA A POPRAWNOŚĆ POLITYCZNA POZWALA NIEKTÓRYM MNIEJSZOŚCIOM BYĆ POSTRZEGANYM JAK WIĘKSZOŚĆ TO NIEBEZPIECZNE ZJAWISKO PATRZĄC PRZEZ PRYZMAT PRZYROSTU NATURALNEGO MUZUŁMANÓW I PROMOWANIA WŚRÓD RODOWITYCH EUROPEJCZYKÓW NIENATURALNYCH RELACJI MIĘDZY PŁCIAMI !!!!

    PS... OBY TA POPRAWNOŚĆ POLITYCZNA NIE DOPROWADZIŁA NAS DO TEGO ŻE ZA PÓŁWIEKU BĘDZIEMY PRZEŚLADOWANI PRZEZ DZISIEJSZE MNIEJSZOŚCI MUZUŁMAŃSKIE!!!!!

    • 2 1

  • czas na agory, święte gaje platanowe i piękne mądre otoczenie Akademosa

    Czytam i pojąć nie mogę, że co niektórzy nie potrafią wyjść poza utarty PiSowski schemat ? Za komuny mówiło się o wpływie zorzy polarnej na miesiączkowanie(choć to prawda - tylko dla ludów bliżej bieguna), teraz o wpływie sił specjalnych i innych bardziej lub mniej wydumanych na gospodarkę i miasto Gdynia.

    A mnie się marzy jak w tytule Gdynia otwarta i obywatelska pełna inicjatyw i dyskusji z swoją wizję miasta-ogrodu. I na tym już można by było skupić cały wysiłek wokół tej idei Nowej Akademii Platońskiej. I dobrze, że o Wolności Polaków taka debata odbywa się w Gdyni, choć żałuje, że z przyczyn osobistych nie mogę w niej uczestniczyć.
    Toż Europejski Instytut Administracji Publicznej ogłosił w Maastricht pod patronatem Komisji Europejskiej o Europejską Nagrodę Sektora Publicznego. I europejskiego "Oscara" dla sektora publicznego, najwyższej rangi laur na kontynencie właśnie otrzymała Gdynia.
    Szlachectwo wiec zobowiązuje:))!

    Taką potrzebą priorytetową człowieka jest codzienna strawa i bezpieczeństwo, a wolność jak popatrzymy na kolejne piętra piramidy Maslova to leży gdzieś pośrodku. Nie jest bowiem przypadkiem, że jedne kraje są słabo rozwinięte, ich przemysł jest w powijakach, inne rozwijają się, ale w najlepszym razie można je określić – jak Polskę – jako kraje średnio rozwinięte, inne zaś znajdują się na czele technologiczno-produkcyjnego wyścigu. Choć za komuny mieściliśmy się w dziesiątce najbardziej rozwiniętych a w przemyśle stoczniowym osiągaliśmy nawet trzecie. Było minęło, obecnie musimy sprawić, aby struktura wywarzanych produktów nie należała do tych najprostszych a najbardziej złożonych (IT, technologie, maszyny i urządzenia, środki transportu, elektronika przemysłowa, farmaceutyki, lotnictwo,..).
    O gospodarce sensowniej jest myśleć w kategoriach ruchomych schodów, jak to kiedyś określił pewien specjalista od handlu międzynarodowego. Na niskim poziomie uprzemysłowienia kraj wstępuje na owe ruchome schody, wytwarzając i eksportując produkty pracy prostej. Kraj nie stoi w miejscu, lecz tworzy bardziej złożone produkty, czyli przesuwa się w górę na ruchomych schodach. W naszym kraju jest ciagle więcej polityki a już najmniej gospodarki a szkoda. Ważne, aby SZYBKA Gdynia była doskonałym przykładem. I co by politykierzy nam nie przeszkadzali. Obecna Gdynia (po odjęciu gdańskich urzędników)zrobiła się zamożniejsza, lepiej wykształcona i przy naszych o tyle już wyższych płacach stajemy się w takiej prostej produkcji niekonkurencyjni. Mądrym kierunkiem więc jest rozwijanie jeszcze w większym stopniu Pomorskiego Parku Naukowo-Technologicznego a poszedłbym dalej i zaproponował przejęcie Stoczni Gdynia i stworzenie tam na warunkach Wolnej SE przez miasto i stworzenie tam Okrętowego High-Tech Parku, gdzie przygotowywane byłyby i produkowane jednostki wyspecjalizowane technicznie i skomplikowane technologicznie, w których nasi fachowcy mają większe doświadczenie i potencjał naukowy niż np.Azjaci. Takie stocznie polskie mogłyby zająć niszę najnowszych technologii związanych z niekonwencjonalnymi ekologicznymi napędami i ekologią np. wiatrowymi, gazowymi, słonecznymi(mieszanymi,...) i wszelkich jednostek spełniających coraz ostrzejsze wymagania dotyczące ochrony środowiska. Taką szansą dla polskich stoczni mogło by być tez być dopracowanie technologii w złomowanie lub przerabianie statków(Nauta np. wyspecjalizowała się w przedłużaniu) i przyjęcie roli europejskiego centrum recyklingu statków.

    Zostawmy tę prostszą produkcję i usługi niech przejmują te kraje, które dopiero wchodzą na owe ruchome schody. W Gdyni rośnie poziom wykształcenia i dobrze się stało, że miasto to ma najwięcej sześciolatków zaczynających szkołę podstawową. Przybywa kapitału, rosną umiejętności zarządcze, bardziej rozwinięty, czyli zróżnicowany, staje się system finansowy. Stajemy się bardziej konkurencyjni w nowych gałęziach wytwórczości (lub wytwarzamy bardziej skomplikowane produkty w starych gałęziach). A wszystko dzięki temu, że mamy lepsze jakościowo, nowocześniejsze podstawowe czynniki wytwórcze: pracę i kapitał (i dodatkowo zwiększa się ilość kapitału na jednostkę pracy). Mamy też lepiej funkcjonujące instytucje (finansowe i inne). Władze samorządowe muszą inspirować, nakłaniać, nawet wszelkimi sposobami wymuszać ciągle chęci do nowych inicjatyw, a nie"potwierdzać założenie, że udana demokracja zmniejsza spontaniczną aktywność społeczeństwa", ale i w tym mieszkańcom pomagać.

    • 3 1

  • Kapitalizm lol (1)

    Zachod wciagnal nas w ten o****ny system tylko po to zeby miec nowy rynek zbytu. Wiecej flag narodowych i jezyka polskiego bylo za socjalizmu. Mlodziez nie wzrowala sie na czarnych gangsta/idiotach w bialych czaspeczkaach o ilorazie inteligencji = 0. Flage wam zmienili, walute z orzelkiem wam wyrzuca, hymn unii bedzieci spiewac. Trzeba byc slepcem zeby uwazac ze to Rosjanie nas wykorzystywali. Teraz jestesmy k...a zachodu.

    • 6 1

    • Ty nie odróżniasz porozumienia od napaści

      Rosja to imperium a Europa zawsze będzie wspólnotą ,a we wspólnocie trzeba sie porozumiec, a Imperium czy Sowieckie czy Amerykańskie narzuca swoją wolę i to jest różnica

      • 1 0

  • a sw.jacek

    widzi jak zgarnales nie swoja kase i sie urzadziles wygodnie wstyd

    • 0 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Wydarzenia

Pobożni i cnotliwi. Dawni gdańszczanie w zwierciadle sztuki (1 opinia)

(1 opinia)
20 zł
spotkanie, wystawa, warsztaty

Kultura ludowa Pomorza Gdańskiego

wystawa

Wystawa "Kajko, Kokosz i inni"

wystawa

Sprawdź się

Sprawdź się

Który tytuł jest najdłużej wystawianą sztuką na świecie?

 

Najczęściej czytane