• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport
Aktualnie brak w repertuarze trójmiejskich teatrów

Wojny, których nie przeżyłam - spektakl gościnny

spektakl dramatyczny
kasy:
58 620-31-15
wystawia:
Teatr Miejski
czas trwania:
1 godz. 30 min. (bez przerw)
2.0
1 ocena
Teatr Polski im. Hieronima Konieczki w Bydgoszczy
Wojny, których nie przeżyłam
Agnieszka Jakimiak, Weronika Szczawińska

premiera: 23 września 2015

Czym jest wojna w czasach, kiedy obraz wojny został zastąpiony przez wojnę na obrazy? "Wojny, których nie przeżyłam" to spektakl, który eksploruje niewygodne i wstydliwe doświadczenie naszej współczesności - doświadczenie właściwe podglądaczom historii (którymi w zasadzie wszyscy jesteśmy), typowe dla obserwatorów obcych wojen, rzucających swoje ciekawskie spojrzenia z bezpiecznego terytorium, na którym wojna jest wciąż tylko słowem, cudzym wspomnieniem, niebezpieczną fantazją. Fantazją niezwykle kuszącą - bo dającą prawo do zawłaszczenia nie swoich przeżyć, obsadzenia siebie w dowolnie wybranej roli, wyprodukowania emocjonalnych wstrząsów bez poniesienia realnych konsekwencji.

Od czasu wybuchu konfliktu zbrojnego na terytorium Ukrainy wojna stała się widmem, które nawiedza polski teatr, prowokując pytania o etyczną odpowiedzialność sztuki, jej sprawczość, zdolność do ekspresji współczesnych lęków. "Wojny, których nie przeżyłam" podejmują ten problem z innej perspektywy, stawiając w centrum artystycznych działań fenomen niebezpośrednich doświadczeń - doświadczania wojen poprzez serie medialnych obrazów i artystycznych przetworzeń. Spektakl powołuje do życia Instytut, w którym sześcioro badaczy i świadków drobiazgowo analizuje - poprzez słowo, ruch i dźwięk - zjawisko funkcjonowania w świecie, w którym wojna staje się przyczynkiem do badania ekstremalnych emocji, rozgrywania egotycznych scenariuszy i niestosownych manipulacji. Jak wygląda wojna, której się nie przeżyło? Jak doświadcza się wojny, której się nie przeżyło?

"(...) okrutnie dowcipny spektakl o tym, jak media banalizują doświadczenie terroru i bardziej kreują mity, niż rzeczywiście.(...) demaskują manipulacje mediów, artystów i polityczną propagandę w sieci." (Gazeta Wyborcza)

Reżyseria: WERONIKA SZCZAWIŃSKA
Dramaturgia: AGNIESZKA JAKIMIAK
Scenografia i kostiumy: DANIEL MALONE
Muzyka: KRZYSZTOF KALISKI
Ruch: AGATA MASZKIEWICZ
Reżyseria światła: ROBERT ŁOSICKI
Realizacja dźwięku: ŁUKASZ MACIEJ SZYMBORSKI

Występują: MARTA MALIKOWSKA, MACIEJ PESTA, SONIA ROSZCZUK, JAN SOBOLEWSKI, MAŁGORZATA TROFIMIUK, PIOTR WAWER JR.

Recenzja Trojmiasto.pl

Przeczytaj także

Opinie

NIE PISZ Z NIENAWIŚCIĄ I HEJTEM.

TAKIE OPINIE SKASUJEMY.

Dodaj opinię

Odpowiedz

Dodając opinię akceptujesz regulamin dodawania opinii.
Administratorem Twoich danych osobowych jest Trojmiasto.pl Sp. z o.o.. Szczegóły przetwarzania danych znajdują się w polityce prywatności.

Pod patronatem

Nadchodzące premiery