• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Scena

Wszystkie kategorie
Kalendarza imprez
Aktualnie brak w repertuarze trójmiejskich teatrów

Wieczna komedia

komedia
kasy:
58 351-15-12
wystawia:
Teatr Gdynia Główna
czas trwania:
65 min.
data premiery:
17 lutego 2024
7.7
9 ocen
WIECZNA KOMEDIA
inspirowana komediami Arystofanesa oraz esejami Rebekki Solnit


Reżyseria: Grzegorz Kujawiński
Obsada: Anna Bochnak - Fryc, Krzysztofa Gomółka - Pawlicka, Marta Jaszewska, Małgorzata Polakowska

Na czyn tak wielki, śmiały i odważny,
W dniu, co nadchodzi, ważymy się po to,
By w jakiś sposób przechwycić ster państwa
I aby zrobić w nim wreszcie porządek...

Współczesna Polska staje się tłem dla historii, która wydaje się jakby "wyjęta spod pióra" starożytnego greckiego prześmiewcy. Bohaterki spektaklu, inspirowane postaciami Arystofanesa, to kobiety, które postanawiają połączyć siły, podjąć walkę o swoje prawa i poprawę statusu społecznego poruszając problem stereotypu płci. Przeplatając komedię z głębokimi przemyśleniami nad kobiecym losem, spektakl ukazuje różnorodność doświadczeń współczesnych Polek, które stają się symbolem walki o równość, prawa i zdolność do decydowania o własnym życiu.

Spektakl inspirowany komediami Arystofanesa oraz esejami Rebekki Solnit przynosi na scenę humor, ironię i absurd ukazując nam, że choć czas płynie, niektóre tematy pozostają niezmienne. Czy komedia teatralna nadal może pełnić funkcję krytyki społeczeństwa i polityki, podobnie jak to robił Arystofanes, czy może miała miejsce ewolucja w sposobie wyrażania tych przekazów? Jak daleko jesteśmy od ideałów kobiet sprzed 2500 lat i czy czas na kolejne zmiany?

W spektaklu wykorzystano fragmenty komedii "Lizystrata" oraz "Sejm Kobiet" Arystofanesa. Zainspirowano się myślą Rebekki Solnit zawartą w esejach "Mężczyźni objaśniają mi świat", w przeł. Anny Dzierzgowskiej wydanych przez wydawnictwo KARAKTER oraz wykorzystano cytaty z eseju "Babka Pająk" z powyższego dzieła.

Projekt współfinansowany ze środków miasta Gdyni

Spektakl przeznaczony dla widzów od 16 roku życia.

Przeczytaj także

Opinie

Pod patronatem

Nadchodzące premiery