• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Scena

Wszystkie kategorie
Kalendarza imprez
Aktualnie brak w repertuarze trójmiejskich teatrów

Wieczna komedia

komedia
kasy:
58 351-15-12
wystawia:
Teatr Gdynia Główna
czas trwania:
70 min.
data premiery:
17 listopada 2023
Na czyn tak wielki, śmiały i odważny,
W dniu, co nadchodzi, ważymy się po to,
By w jakiś sposób przechwycić ster państwa
I aby zrobić w nim wreszcie porządek...

Współczesna Polska staje się tłem dla historii, która wydaje się jakby "wyjęta spod pióra" starożytnego greckiego prześmiewcy. Bohaterki spektaklu, inspirowane postaciami Arystofanesa, to kobiety, które postanawiają połączyć siły i podjąć walkę o swoje prawa i poprawę statusu społecznego poruszając problem stereotypu płci.

Przeplatając komedię z głębokimi przemyśleniami nad kobiecym losami, spektakl ukazuje różnorodność doświadczeń współczesnych Polek, które stają się symbolem walki o równość, prawa i zdolność do decydowania o własnym życiu.

Spektakl inspirowany komediami Arystofanesa oraz esejami Rebeccki Solnit przynosi na scenę humor, ironię i absurd pokazując, że walka o równość i sprawiedliwość jest uniwersalna, niezależnie od epoki/ ukazując nam, że choć czas płynie, niektóre tematy pozostają niezmienne.

Czy komedia teatralna nadal może pełnić funkcję krytyki społeczeństwa i polityki, podobnie jak to robił Arystofanes, czy może miała miejsce ewolucja w sposobie wyrażania tych przekazów? Jak daleko jesteśmy od ideałów kobiet sprzed 2500 lat i czy czas na kolejne zmiany?

Więcej o twórcach:

Grzegorz Kujawiński - absolwent wydziału Organizacji Sztuki Filmowej w Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej, Filmowej i Telewizyjnej w Łodzi. Przez lata związany z Teatrem Nowym w Łodzi oraz Sopocką Sceną Off de BICZ. Od 2013 roku współpracuje z Teatrem Gdynia Główna. Na co dzień zajmuje się promocją i działaniami PR. Reżyser spektakli: "Dzielny kapitan Ahab" insp. "Moby Dickiem" Hermana Melville'a oraz "Zuchwała historia z zakurzonej półki" wg własnego tekstu.

preferencje wiekowe: 15 +

TWÓRCY:
SCENARIUSZ: GRZEGORZ KUJAWIŃSKI
REŻYSERIA: GRZEGORZ KUJAWIŃSKI
ŚWIATŁO: MARZENA CHOJNOWSKA
OBSADA: ANNA BOCHNAK - FRYC, KRZYSZTOFA GOMÓŁKA - PAWLICKA, MARTA JASZEWSKA, MAŁGORZATA POLAKOWSKA

Opinie

Pod patronatem

Nadchodzące premiery