• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport
stat
Impreza już się odbyła

Wernisaż wystawy Plañideras. Treści banalne

Wystawa prac kolumbijskiego artysty mieszkającego w Gdańsku Javiera Bernal-Arevalo.

Kuratorka: Maria Dembek
Patronat honorowy: Ambasada Kolumbii w Warszawie

Wystawa "PLAÑIDERAS. Treści banalne" ("Płaczki") kolumbijskiego artysty Javiera Bernal-Arevalo w WL4 to pierwsza indywidualna wystawa tego artysty w Gdańsku, na której pokaże on prace wykonane w różnorodnych technikach i formach. Będą to: tradycyjna animacja rysunkowa, malarstwo olejne na desce, rysunek wielkoformatowy oraz obiekt-rzeźba.

Javier, urodzony w Bogocie, inspiracji do swoich działań artystycznych nieprzerwanie szuka w treściach kultury kolumbijskiej, jej mitach, obrzędach rytualnych oraz osobistych doświadczeniach o silnym ładunku emocjonalnym. Wystawa w WL4 proponuje odmienne od serialowych klisz spojrzenie na konteksty środowiskowego tamtego regionu. Stawia pytania o to, co stanowi źródło dla artysty, żyjącego i tworzącego od kilkunastu lat poza swoim habitatem.

W zestawionych ze sobą pracach artysta przygląda się społeczeństwu, kulturze i świecie flory, które go ukształtowały. Plastyczne opowieści osnute są wokół postaci osadzonych w lokalnej i rodzinnej mitologii artysty. Są to zarówno bohaterowie szklanego ekranu, popularne figury społeczne, członkowie rodziny, jak i istoty nie-ludzkie, tj. rośliny takie jak pospolita orchidea czy Frailejon - endemiczna roślina, rosnąca tylko w obszarze wegetacyjnym Páramo, a będąca obecnie w stanie gatunkowego zagrożenia.

Ten pozornie banalny świat, który przywołuje w swoich pracach Javier, jest pełen napięć i dysonansów, przenikających tamtejsza kulturę. Artystę interesuje wywoływanie u odbiorcy dyskomfortu, który uzyskuje poprzez stylistyczne zestawienie ze sobą różnych wątków (religijności i seksualności), form ekspresji (tradycyjnego malarstwa figuratywnego i kiczu) oraz użytych materiałów (szlachetnych imprimatur i industrialnych lakierów). Świadomie wprowadza też odniesienia do naiwnej dekoracyjności wywodzącej się ze szkoły artystycznej Nueva Granada prowadzonej przez Rdzennych Mieszkańców tego regionu 200 lat temu.

Rozpiętością form i materiałów Javier pokazuje złożoność i wielowymiarowość kultury, w której dorastał, gdzie piękno i brzydota, banał i tradycja, łzy i nadzieja, spotykają się ze sobą tworząc przekorną stylistyczną mieszankę. Odzwierciedlając ten swoisty ekosystem artysta pyta się tym samym o możliwość tworzenia w oderwaniu od tego, co uznaje za swoje źródło. Jest to pytanie, które stawia sobie jako artyście "na wygnaniu", ale też swojej kulturze, która była i jest w ciągłym procesie bycia zacieraną i wymyślaną na nowo. Jest to pytanie o to, co stanowi jej esencję a tym samym gwarantuje możliwość przetrwania i dalszego rozwoju.

Javier Bernal-Arevalo -
jest malarzem, twórcą animacji, prac wideo i instalacji łączących różne media. Studiował sztuki wizualne na Uniwersytecie ARTS Tadeo Lozano w Kolumbii. Jest absolwentem Central Saint Martins w Londynie. Prace artysty znajdują się w kolekcjach muzealnych i prywatnych m. in. Muzeum Niepodległości "Casa Florero" (Kolumbia) i w kolekcji prywatnej Luis Javier Castro (Kostaryka). Za swoją artystyczną twórczość́ otrzymał 11 krajowych (Kolumbia) i szereg międzynarodowych nagród. W Gdańsku zaprezentował swój krótkometrażowy film pt. "Szkice kompozytowe" ("Falsos Positivos") w 2017 w CSW Łaźnia w ramach cyklu Parakino. Od 2016 r. jest rezydentem miasta Gdańsk.

Opinie

Sprawdź się

Która edycja Festiwalu Literatury dla Dzieci odbyła się w 2022r. Gdańsku?