• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport
stat
Impreza już się odbyła
PATRONAT

Weksel Małżeński i Gianni Schicchi

Podczas wieczoru operowego usłyszymy dwie jednoaktowe opery komiczne pt. "Weksel Małżeński" (La cambiale di matrimonio) Gioacchino Rossiniego oraz finałową część TRYPTYKU Giacomo Pucciniego - "Gianni Schicchi".

cze 7

piątek, godz. 19:00

Gdańsk,
bilety 65-116 zł
Kup bilet

20 - 25 lipca 2024

Gdańsk Sopot, Opera Bałtycka, Opera Leśna
bilety 33 - 280 zł
Opera Bałtycka w Gdańsku:
G. Rossini "Weksel Małżeński": 6, 7, 8 maja 2013 r. godz. 19.00
G. Puccini "Gianni Schicchi" (Tryptyk) : 7 i 8 maja 2013 r. godz. 19.00

Kierownik muzyczny/dyrygent: Rafał Kłoczko
Reżyseria: Krzysztof Knurek ("Weksel Małżeński"); Natalia Kozłowska (Gianni Schicchi)
Scenografia cyfrowa: Olga Warabida
Soliści: Studenci Wydziału Wokalno-Aktorskiego Akademii Muzycznej im. St. Moniuszki w Gdańsku
Orkiestra symfoniczna: TUTTA FORZA

Całość przedsięwzięcia przygotuje i wykona zespół młodych artystów, studentów i absolwentów Akademii Muzycznej im. St. Moniuszki w Gdańsku oraz Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku, który w czerwcu ubiegłego roku na scenie Opery Bałtyckiej zaprezentował z sukcesem operę Le Villi Pucciniego. Wydarzenie to spotkało się z niezwykle entuzjastycznym przyjęciem publiczności oraz otrzymało znakomite recenzje uznanych polskich krytyków muzycznych (m.in. Doroty Szwarcman i Małgorzaty Komorowskiej).

Sukces "Le Villi" - opery, którą ostatni raz można było podziwiać na polskiej scenie 120 lat temu - skłonił organizatorów do wydobycia z głębin zapomnienia dzieł operowych, które można by przypomnieć trójmiejskim melomanom. Proponowane przez nas dzieła są klasyczną już pozycja repertuarowa scen operowych na świecie. "Weksel Małżeński" G. Rossiniego oraz "Gianni Schicchi" G. Pucciniego to dwie opery komiczne, które w Polsce są niezwykle rzadko wystawiane, w Gdańsku zaś dotychczas nigdy nie podjęto się próby ich inscenizacji.

"Weksel małżeński" to dzieło 18-letniego Giacchino Rossiniego, napisane do libretta Morandiego. Jest to pierwsze dzieło operowe króla belcanta, które od razu stało się niebywałym sukcesem. Temat jest typowym wątkiem operowym, nawiązującym do znanego Potajemnego małżeństwa Cimarosy, choć nieokiełznana żywiołowość Rossiniego nadaje całej opowieści nieco bardziej beztroski ton. To niewielkie dzieło Rossiniego miało swoją polską premierę w Warszawie w roku 1862. Drugie jego wystawienie odbyło się w roku 1998 w Warszawskiej Operze Kameralnej. Pomorska zaś publiczność nie miała jeszcze możliwości usłyszeć tej perełki operowej, która poza granicami Polski często pojawia się w repertuarach teatrów (zestawiana najczęściej z inną jednoaktową operą okresu belcanta).

"Gianni Schicchi" to trzecia z kolei opera Tryptyku (Il trittico), którą skomponował Giacomo Puccini już po sukcesach Cyganerii, Toski i Madame Butterfly. Światowa premiera opery odbyła się w nowojorskiej Mertopolitan Opera 14 XII 1918 roku. Gianni Schicchi to komiczna perełka, ewenement w dorobku kompozytora. Zainspirowana jest paroma wersami z Boskiej Komedii Dantego opowiadającymi o pewnym florenckim spryciarzu. Puccini stworzył kapitalną farsę muzyczną a zarazem bezwzględnie najlepsze dzieło obok wspominanych już wcześniej Cyganerii czy Madame Butterfly.

Pomysłodawcą przedsięwzięcia, a także kierownikiem muzycznym jest Rafał Kłoczko, student roku dyplomowego gdańskiej Akademii Muzycznej. To właśnie dzięki jego inicjatywie w czerwcu 2012 roku na scenie Opery Bałtyckiej doszło do inscenizacji opery Pucciniego Le Villi. Za całokształt działalności uhonorowany otrzymał w 2011 roku prestiżowy tytuł Najlepszego Studenta Trójmiasta, a w 2012 roku otrzymał tytuł Najlepszego Studenta Polski w kategorii "Sztuka".

Inscenizacji opery Gioacchino Rossiniego "Weksel małżeński " podjął się Krzysztof Knurek, student roku dyplomowego Akademii Teatralnej w Warszawie oraz absolwent Studium Wokalno-Aktorskiego im. D. Baduszkowej w Gdyni. Natomiast reżyserię "Gianni Schicchi" Giacomo Pucciniego wykona Natalia Kozłowska, absolwentka Akademii Teatralnej w Warszawie, która współpracowała z takimi instytucjami jak choćby Teatr Polski w Warszawie, czy Opera Bałtycka w Gdańsku. Ma w swoim dorobku cztery duże inscenizacje operowe i wiele asystentur u boku znanych polskich reżyserów operowych i teatralnych.

Autorką projekcji multimedialnych będzie Olga Warabida, studentka gdańskiej Akademii Sztuk Pięknych, tworząca niezwykle nowatorskie pod względem technicznym animacje i wizualizacje oparte na połączeniu różnych technik multimedialnych (mapping 2D i 3D, live animation) oraz graficznych (litografia, litoryt i akwaforta), za co w roku ubiegłym otrzymała nagrodę rektora gdańskiej ASP.

Solowe partie w obu operach kreować będą najzdolniejsi soliści Wydziału Wokalno Aktorskiego Akademii Muzycznej w Gdańsku między innymi sopranistka Magdalena Chmielecka (zdobywczyni wielu nagród na konkursach wokalnych m.in. w Rumunii i we Włoszech), Miłosz Gałaj oraz Jingxing Tan.

Organizatorem przedsięwzięcia jest Fundacja TUTTI, która w swoich założeniach statutowych ma m.in. promocję i pomoc młodym artystom w realizacji ich marzeń. Wydarzenie jest realizowane dzięki współpracy trójmiejskich instytucji kultury: Opery Bałtyckiej, Akademii Muzycznej w Gdańsku, Akademii Sztuk Plastycznych oraz LIONS Club Gedania w Gdańsku.

Młodych artystów wspierają również trójmiejscy mecenasi kultury, jak: Baltic Engineering oraz firma PIKA - lider na rynku archiwizacji i digitalizacji dokumentów. Obchodząca 20-lecie działalności firma PIKA uświetnia swój jubileusz przygotowanymi spektaklami.

Spektakle współfinansowane są przez Samorząd Województwa Pomorskiego oraz Miasto Gdańsk.

Informacja o biletach

Bezpłatne wejściówki (0 zł) są do odebrania w Biurze Promocji Artystycznej Akademii Muzycznej w Gdańsku, ul. Łąkowa 1/2, godz. 10-14, nr tel.: 58 300 92 12.

Opinie

Sprawdź się

Zgodnie z planami miejskimi, obecna siedziba CSW Łaźnia miała pełnić bardzo oryginalną funkcję. Jaką?

 

Najczęściej czytane