• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport
stat
Impreza już się odbyła

Warsztaty kolędnicze | Polskie pastorałki i najstarsze kolędy Świata

Towarzystwo Miłośników Gdyni zaprasza na warsztaty kolędnicze do Teatru w Oknie! Podczas intensywnej (i wesołej) dwudniowej pracy przygotujemy zajście kolędnicze co się zowie. Poznamy dawne kolędy życzące i te, które mówią o odnawianiu się świata, o przyjściu słońca i światła, o kosmicznym drzewie. Czyli takie, w których przechowały się najstarsze symbole związane z czasem zimowego przesilenia. Co nie znaczy, że nie pośpiewamy również kolęd bardziej popularnych, znanych i lubianych.

27 kwietnia - 5 maja 2024, godz. 10:00 - 18:00

bilety 35 zł
ulgowy 0 - 25 zł

27 kwietnia - 5 maja 2024, godz. 09:00 - 18:00

Gdynia,
bilety 25 zł
ulgowy 20 zł
Przygotujemy również orszak i jego postacie oraz króciutkie fragmenty "Herodów" - które posłużą nam podczas zajścia. Dowiemy się co to znaczy "chodzić jak kolędnik" oraz paru innych ciekawostek - z kultury tradycyjnej (z różnych części Polski i Europy Środkowej) oraz z kolędniczej praktyki. No a przede wszystkim, przygotujemy się - muzycznie i społecznie - do odnawiania świata, do życzeń, do przywoływania wszystkiego dobrego, obfitego, pomyślnego. I troszkę poobcujemy z zaświatem - jak w czasach granicznych należy - i jest to dobre.

W niedzielę o godz. 14:00 planujemy z uczestnikami warsztatów wyjść na ul. Długą wyśpiewać poznane pastorałki i kolędy.

Prowadzenie: Katarzyna Jackowska-Enemuo.

Antropolożka kultury, opowiadaczka historii, muzykantka, kompozytorka, pisarka. Od 1998 roku szuka, bada i praktykuje muzykę dawną i tradycyjną, a szczególnie tradycje społecznego świętowania momentów istotnych w roku i życiu. Uczestniczka wypraw na Ukrainę i Sardynię, do Rumunii i na Węgry oraz na wsie polskie - po muzykę, opowieści, zwyczaje i obrzędy. Twórczyni i współtwórczyni wielu projektów dotyczących społeczności lokalnych, tożsamości kulturowej, więzi i dziedzictwa przechowywanego w drobnych rzeczach - w pieśniach, opowieściach, przepisach kulinarnych, obyczajach i wspólnych działaniach.

Współpracuje ze Scholą Węgajty, współtworzy Instytut Dobrej Śmierci, współprowadzi przedsięwzięcie Przemiany, projekt Migawki, zespół Jazgodki, projekt Nieuchronne i inne inicjatywy.

KIEDY?
16.12.2023, godz. 10:00-15:00
17.12.2023, godz. 11:00-16:00

Zapisy:
Zgłoszenie należy wysłać na adres:
piesninaszychsasiadow@gmail.com
z dopiskiem: " Warsztaty z Kasią"

Ilość miejsc ograniczona.
To bardzo ważna informacja: Projekt PIEŚNI NASZYCH SĄSIADÓW dofinansowany ze środków Samorządu Województwa Pomorskiego

Informacja o biletach

Zapisy:
Zgłoszenie należy wysłać na adres:
piesninaszychsasiadow@gmail.com
z dopiskiem: " Warsztaty z Kasią"

Ilość miejsc ograniczona.

Opinie

Sprawdź się

W którym roku ukończono i oddano do użytku budynek Teatru Muzycznego w Gdyni (przy Placu Teatralnym 1), któremu patronuje Danuta Baduszkowa?