• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport
stat
Impreza już się odbyła

W stronę Schulza

Wydarzenie w ramach

Otwarcie: 6 lipca 2007 r. o godz. 1500

„W stronę Schulza” - wystawa dzieł polskich artystów, mistrzów malarstwa, grafiki, plakatu, świata teatru oraz kina, m.in.: Kiejstuta Bereźnickiego, Edwarda Dwurnika, Andrzeja Dudzińskiego, Janusza Kapusty, Igora Mitoraja, Rafała Olbińskiego, Franciszka Starowieyskiego, Tadeusza Kantora, Janusza Wiśniewskiego, Leszka Mądzika

Wystawa w ramach 12 Festiwalu Gwiazd, organizowanego przez Stowarzyszenie Instytut Sztuki w Krakowie

Kurator: Jan Bończa- Szabłowski
Współpraca: Muzeum Narodowe w Gdańsku, Fundacja Republika Marzeń, Państwowa Galeria Sztuki w Sopocie

NAJWYBITNIEJSI ARTYŚCI „W STRONĘ SCHULZA"

Po sukcesach w Muzeum Narodowym w Krakowie i kilku prestiżowych galeriach w Polsce, po prezentacji z wielkim powodzeniem w słynnej Lwowskiej Galerii Obrazów i nie mniej słynnym Muzeum w Odessie, Pradze i Tel-Aviwie jest okazja, by w 115 rocznicę urodzin i 65. rocznicę śmierci Brunona Schulza pokazać tę wystawę w Gdańsku.
Ekspozycja jest wędrówką po świecie wyobraźni jednego z najciekawszych twórców XX wieku, Brunona Schulza skromnego nauczyciela rysunków w polskim Drohobyczu. W wędrówce tej wzięli udział najwybitniejsi polscy artyści. Dorobek wielu z nich dobrze znany jest także poza granicami Polski. Wystarczy wymienić takie nazwiska jak Kiejstut Bereźnicki, Edward Dwurnik, Andrzej Dudziński, Janusz Kapusta, Igor Mitoraj, Rafał Olbiński, Franciszek Starowieyski. Wystawa, którą przygotowaliśmy wspólnie z Maciejem Starczewskim skupia zarówno mistrzów malarstwa, grafiki, plakatu, jak i świata teatru oraz kina. Są na niej prace Tadeusza Kantora, Janusza Wiśniewskiego i Leszka Mądzika. Pokazane zostaną na niej kadry z filmów Kafka Piotra Dumały, Sanatorium pod Klepsydrą Wojciecha J. Hasa oraz Republiki Marzeń ze scenografią Allana Starskiego.
Twórczość Schulza jest kłębkiem, z którego zaproszeni przez nas artyści snują opowieści, wplatając w nie świat własnych wizji i metafor.
Każdą edycję wystawy, będącej dialogiem współczesnych artystów z fenomenem Schulza, uświetniały znakomitości tej klasy, co Hanna Banaszak, Anna Polony, Teresa Budzisz Krzyżanowska, Stanisława Celińska, Danuta Szaflarska, Janusz Gajos, Piotr Adamczyk, Jan Nowicki. Specjalny koncert z okazji jej prezentacji w Pradze dał Vadim Brodski.
Gdański Festiwal Gwiazd wydaje się dla niej więc szczególną oprawą.
Wystawa powstała we współpracy Muzeum Narodowego w Gdańsku z Fundacją Republika Marzeń oraz Państwową Galerią Sztuki w Sopocie.
Aranżację plastyczną przygotowała Renata Godlewska, muzykę Jerzy Satanowski.

JAN BOŃCZA - SZABŁOWSKI
Absolwent Polonistyki Uniwersytetu Warszawskiego, publicysta, krytyk sztuki i krytyk teatralny. Przyjaciel artystów; miłośnik i znawca Schulza. Twórca (wraz z Maciejem Starczewskim) i komisarz wystaw „Drohobycz bez Schulza”, „W kręgu Schulza” oraz „W stronę Schulza”, a także „Świat Nikifora NIKI FOR YOU”. Prezes artystycznej Fundacji Republika Marzeń. Odznaczony medalem Gloria Artis.

Opinie

Sprawdź się

Na budynku Centrali Grupy ERGO Hestia umieszczono rzeźbę lecących ptaków. Jej autorem jest wybitny współczesny polski rzeźbiarz, wykładowca akademicki. Kto?

 

Najczęściej czytane