• Kino
 • Mapa
 • Ogłoszenia
 • Forum
 • Komunikacja
 • Raport

Ty też możesz być katem lub ofiarą. Po spektaklu "GAM. Nowy Wspaniały Świat"

Łukasz Rudziński
4 marca 2015 (artykuł sprzed 9 lat) 
"GAM. Nowy Wspaniały Świat" w planie symbolicznym ukazuję oprawcę i zniewolone przez niego kobiety. Na zdjęciu Tomasz Węgrzynowski i Karena Petryk. "GAM. Nowy Wspaniały Świat" w planie symbolicznym ukazuję oprawcę i zniewolone przez niego kobiety. Na zdjęciu Tomasz Węgrzynowski i Karena Petryk.

Przedstawienie "GAM. Nowy Wspaniały Świat" poświęcone agresji i przemocy psychicznej oraz fizycznej w związku to zwieńczenie półrocznych warsztatów teatralnych prowadzonych przez Teatr Czwarte Miasto z amatorami i pasjonatami teatru. Spektakl grany w Teatrze na Plaży na długie momenty przeobraża się w pełnowymiarowy teatr offowy, którego uczestnicy zaskakują dojrzałością sceniczną i świadomością tego, co chcą wyrazić na scenie.Premiera teatralna nie była tu najważniejsza. Grupa amatorów w wieku od kilkunastu do niemal 60 lat i z różnym teatralnym doświadczeniem, zebrała się by poznać bliżej teatr lub przypomnieć sobie jak się go robi. Jedni trafili na zajęcia rozmyślnie, inni... z przypadku, jak Tomasz Węgrzynowski, który przywiózł na zajęcia córkę Zuzannę i widząc przygotowania grupy poczuł ochotę, by samemu uczestniczyć w zajęciach. Półroczną pracę zwieńczyło przygotowanie spektaklu "GAM. Nowy Wspaniały Świat" na podstawie symbolicznego tekstu Moniki Jarosińskiej pod okiem instruktorki i reżyserki przedstawienia Magdaleny Tomaszewskiej (aktorka przez wiele lat związana z Teatrem im. Jerzego Szaniawskiego w Płocku, obecnie aktorka Teatru Czwarte Miasto).

Bo katem i ofiarą, w zależności od sytuacji, można stać się łatwo, gdy ma się władzę nad drugą osobą. Powarsztatowe przedstawienie Teatru Czwarte Miasto koncentruje się na pełnych przemocy relacjach w związku. Na zdjęciu Helena Sutton i Tomasz Węgrzynowski. Bo katem i ofiarą, w zależności od sytuacji, można stać się łatwo, gdy ma się władzę nad drugą osobą. Powarsztatowe przedstawienie Teatru Czwarte Miasto koncentruje się na pełnych przemocy relacjach w związku. Na zdjęciu Helena Sutton i Tomasz Węgrzynowski.
GAM to mężczyzna, który na wędkę łowi swoje "złote rybki". Jednak szybko okazuje się, że złowione kobiety to nie te bajkowe rybki, spełniające życzenia, a zwykłe ryby, jakich w morzach i oceanach wiele. By je złowić mówi kobietom to, co chcą usłyszeć. Gdy jedna z nich pyta go czy jest piękna, odpowie "jesteś piękna". Nie minie jednak wiele czasu a wyzna jej, że jak położy się obok kupy śmieci to trudno ją od niej odróżnić. I właśnie za pomocą słów, drobnych ale stanowczych gestów czy tonu głosu kobiety są przez GAM-a zniewalane, obezwładniane, a później, wykorzystane, stają się jego bezwolnymi niczym kukły ofiarami, z którymi może on już zrobić praktycznie wszystko. To kobiety młode i dojrzałe, różniące się stylem bycia, ubierania, wyglądem. Wszystkie łączy z GAM-em - komplemenciarzem, kochankiem, manipulatorem i oprawcą - niezwykle głęboka więź, z której nie mogą i nie chcą się wyzwolić. Tkwią w relacjach przynoszącym im cierpienie, bez perspektyw i nadziei na zmianę. Tuż obok bohaterek krąży Anioł, który stara się nawiązać z nimi kontakt, obudzić ich dumę i godność. Nikt go jednak nie słucha.

Spektakl "GAM. Nowy Wspaniały Świat" zbudowany jest z symboli. Nie ma typowej fabuły, nie ma opowiadanych na scenie historii. Żadna z myśli nie jest wyrażona wprost, w klarowny, najbardziej komunikatywny sposób. Choć cały spektakl przesiąknięty jest przemocą, to przemocy fizycznej praktycznie tu nie ma. Jest za to mnóstwo słów, które ranią czy brak wsparcia, gdy się go potrzebuje, ostentacyjna ignorancja na rozmaite przejawy miłości. Brakuje zwykłego zainteresowania drugim człowiekiem jakiejkolwiek próby dowartościowania go (jedna z kobiet wykonuje efektowny taniec czirliderki do utworu Gangam Style, podczas którego bohater jest odwrócony plecami).

Po spektaklu, co Teatr Czwarte Miasto praktykuje po przedstawieniach tego typu od kilku miesięcy, odbywa się spotkanie z policjantami i psychologiem na temat zagrożeń, związanych z tematem sztuki i możliwości reakcji na sytuację, z którą spotkały się bohaterki przedstawienia. Po spektaklu, co Teatr Czwarte Miasto praktykuje po przedstawieniach tego typu od kilku miesięcy, odbywa się spotkanie z policjantami i psychologiem na temat zagrożeń, związanych z tematem sztuki i możliwości reakcji na sytuację, z którą spotkały się bohaterki przedstawienia.
Choć to blisko półtoragodzinne przedstawienie opowiadane jest trudnym metaforycznym językiem gestów i skojarzeń, amatorzy występujący w nim zaskakują wyrazem scenicznym i umiejętnością budowania napięcia. Szczególnie grający GAM-a Tomasz Węgrzynowski kreśli swojego demonicznego, kluczowego dla losów przedstawienia bohatera niczym profesjonalny aktor, z łatwością lawirując wokół obezwładnionych przez GAM-a kobiet. Jednak wszystkie występujące w przedstawieniu osoby (także Helena Sutton, Zofia Urbańska, Zuzanna Węgrzynowska, Beata Chojnowska-Gąsiorek, Karena Petryk, Anna Folta Piotrowska, Katarzyna Kamińska) tworzą przejmujące, nieprzypominającego amatorskiego przedstawienie, które pomimo uproszczeń i reżyserskich zaniedbań pokazuje spory potencjał grupy.

Powarsztatowy spektakl "GAM. Nowy Wspaniały Świat" nie pachnie amatorką. I choć to niełatwy w odbiorze spektakl, warto zadać sobie trud, by nad nim pomyśleć. O co o tyle łatwiej, że Teatr Czwarte Miasto organizuje po spektaklach rozmowy z policjantami i psychologiem, opowiadających o przemocy z ich perspektywy i informujących o prawach i możliwościach osób, które znalazły się w takiej sytuacji.

Niebawem rozpoczną się kolejne warsztaty aktorskie, związane z przygotowywaniem kolejnego spektaklu poświęconego trudnym tematom, przygotowanym przez Magdalenę Tomaszewską z grupą amatorów-pasjonatów. Nabór do grupy, której celem będzie przygotowanie spektaklu poświęconego problemom narkomanii i prostytucji wśród młodych ludzi w Sopocie, odbędzie się 17 marca w Klubie Atelier. Zainteresowani wszelkie informacje uzyskają drogą mailową: info@teatr4miasto.com, lub telefonicznie pod numerem 531 587 829. Premiera odbędzie się po wakacjach.

Spektakl

9.2
17 ocen

GAM. Nowy Wspaniały Świat

spektakl dramatyczny

Miejsca

Opinie (25) 1 zablokowana

 • Opinia do spektaklu

  Zobacz spektakl GAM. Nowy Wspaniały Świat

  Gam. Nowy wspaniały świat. (1)

  Spektakl rewelacyjny!!!
  Gdybym nie widział przed spektaklem, że to warsztatowa grupa teatralna stworzyła ten spektakl, to po obejrzeniu uznałbym, że byłem na prawdziwej sztuce z dyplomowanymi aktorami. Co za energia!!! I ta muzyka, taniec - super! Gratuluję wszystkim aktorom i z przyjemnością obejrzałbym ją jeszcze raz. A na pewno polecę ją innym.
  Gratulacje.

  • 15 2

  • Opinia do spektaklu

   Zobacz spektakl GAM. Nowy Wspaniały Świat

   Kiedy odbędą się kolejne spektakle? Dlaczego nie było plakatów? Ja jest coś dobrego to cisza.... a jakieś badziewia reklamują. Czekamy na kolejne wystawienie!!!!

   • 2 0

 • Wysublimowana odważna awangarda - nakreślająca różne oblicza przemocy. Fantastyczny spektakl!

  Gorąco polecam - spektakl dla widzów odważnych i spragnionych przemyśleń.
  Przedstawienie zaskakuje, czasami szokuje i pozostawia wiele pytań na które tylko odbiorca zna odpowiedź. Aktorzy swoją grą poprzez dialogi wprowadzają w intymne zakątki umysłu. Gratuluję ! To była prawdziwa przyjemność - Polecam!

  • 6 2

 • Wspaniała sztuka.

  Petarda.

  Głęboka, poruszająca sztuka skłania do przemyśleń i refleksji, byłam zachwycona grą aktorów, przez cały spektakl siedziałam w napięciu, dzięki spektaklowi na chwilę można się zatrzymać i spojrzeć głębiej w siebie i własne relacje z bliskimi, gorąco polecam każdemu.

  • 7 4

 • Recenzja recenzji (1)

  Nie wiem w jakim świecie Pan przebywa i czy podczas spektaklu był Pan na ziemi... uważam, że praca z aktorami zaczynającymi przygodę z teatrem była profesjonalna, co Pan potwierdza bardzo ich chwaląc. Pani Magda włożyła mnóstwo emocji i energii aby tych ludzi przygotować... mam wrażenie, że świat w którym Pan przebywa to czarny public relations.

  • 4 8

  • Prawda w oczy kole :)

   • 1 0

 • Mocna strona sztuki

  Spektakl trzymający w napięciu. Aktorzy genialnie wcielili się w role, poruszając widza do głębi. Dzięki ich profesjonalnej grze, widz z zapartym tchem śledzi losy kolejnych postaci, odbierając i epatując wspólnie emocjami. Scenariusz odważny, pełen symboliki ,dzięki czemu wymaga od widza myślenia. W nowatorski sposób porusza tabu zaskakując do samego końca.

  • 10 2

 • Dawno takich bzdur nie czytałem, kobiety kochają drani, uwielbiają być wykorzystywane, same się oto proszą! (2)

  I nic tego nie zmieni!! Kobiety wcale nie lecą na komplementy!! Lecą na facetów co je miesza z błotem, wtedy czują ze to prawdziwy facet jest dla nich. To że tak się dają bezmyślnie wykorzystywać świadczy tylko o ich głupocie, bo one nigdy rozumu nie miały dlatego właśnie dranie cwaniaki je wykorzystują a nie facetów, bo facet tak głupi nie jest! To jak te prostytutki młode co miały wytatuowane należę do "Marka" i jeszcze się z tego cieszyły idiotki! To wszystko na własne życzenie i nigdy takich brakować nie będzie!! Kobieta nie myśli tylko odczuwa, kieruje się tylko emocjami, które zwykły facet im nie dostarcza, potrzebują emocji. Bo zupa była za słona ale ona go kocha!! Nie ma facetów co się dają maltretować, chyba że ci zniewieściali.

  • 1 18

  • (1)

   Szanowny Ktośiu powyżej - nie podpisany nawet,
   wspaniale że Pan wyraził swoje zdanie.... jednak nie zmienia to faktu że:
   - w dzisiejszym społeczeństwie istnieje problem tzw. toksycznych relacji, destrukcyjnych, w które są uwikłani zarówno mężczyźni jak i kobiety. I ten spektakl o tym mówi, przestrzega, pokazując głęboką i trudną prawdę...
   Spektakl był głęboki, symboliczny i bardzo poruszający.
   Chętnie obejrzę ponownie aby móc przeżyć wiecej i obejrzeć uważniej, gdyż był bardzo symboliczny i zapewne cos mi jeszcze umknęło. Czekam na informacje kiedy jeszcze będziecie grac?

   • 3 0

   • spektakl moze byc ,ale to nic niezmieni głupoty kobiet!

    Policja moze co tydzien spotkania organizowac przyjdą posłuchaja a potem beda tak sie zachowywac jak wcześniej

    • 1 4

 • Symbolizm, przenośnie, zaskoczenie - jednym słowem wpaniała sztuka!!!

  Polecam osobom myślącym, brawo! Szuka nie jest ciężka ale pozostawia wiele pytań. Brawo!

  • 8 0

 • Szacun, było git.

  Nawet się nie nudziłem. Było ostro.

  • 6 1

 • GAM i jego "Ryby" plądrują sumienie.

  Błyskotliwy zamysł artystyczny, wreszcie coś nowego. Rewelacja!

  • 8 0

 • Świetny spektakl i doskonała gra aktorska.

  W szczególności podobała mi się rola Klaris grana przez Karenę Petryk.

  • 4 2

1

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Wydarzenia

Pobożni i cnotliwi. Dawni gdańszczanie w zwierciadle sztuki (1 opinia)

(1 opinia)
20 zł
spotkanie, wystawa, warsztaty

Kultura ludowa Pomorza Gdańskiego

wystawa

Wystawa "Kajko, Kokosz i inni"

wystawa

Sprawdź się

Sprawdź się

Który tytuł jest najdłużej wystawianą sztuką na świecie?

 

Najczęściej czytane