Wiadomości

stat

Ty też możesz być katem lub ofiarą. Po spektaklu "GAM. Nowy Wspaniały Świat"

"GAM. Nowy Wspaniały Świat" w planie symbolicznym ukazuję oprawcę i zniewolone przez niego kobiety. Na zdjęciu Tomasz Węgrzynowski i Karena Petryk.
"GAM. Nowy Wspaniały Świat" w planie symbolicznym ukazuję oprawcę i zniewolone przez niego kobiety. Na zdjęciu Tomasz Węgrzynowski i Karena Petryk. fot. Monika Goldszmidt-Czarniak / trojmiasto.pl

Przedstawienie "GAM. Nowy Wspaniały Świat" poświęcone agresji i przemocy psychicznej oraz fizycznej w związku to zwieńczenie półrocznych warsztatów teatralnych prowadzonych przez Teatr Czwarte Miasto z amatorami i pasjonatami teatru. Spektakl grany w Teatrze na Plaży na długie momenty przeobraża się w pełnowymiarowy teatr offowy, którego uczestnicy zaskakują dojrzałością sceniczną i świadomością tego, co chcą wyrazić na scenie.Premiera teatralna nie była tu najważniejsza. Grupa amatorów w wieku od kilkunastu do niemal 60 lat i z różnym teatralnym doświadczeniem, zebrała się by poznać bliżej teatr lub przypomnieć sobie jak się go robi. Jedni trafili na zajęcia rozmyślnie, inni... z przypadku, jak Tomasz Węgrzynowski, który przywiózł na zajęcia córkę Zuzannę i widząc przygotowania grupy poczuł ochotę, by samemu uczestniczyć w zajęciach. Półroczną pracę zwieńczyło przygotowanie spektaklu "GAM. Nowy Wspaniały Świat" na podstawie symbolicznego tekstu Moniki Jarosińskiej pod okiem instruktorki i reżyserki przedstawienia Magdaleny Tomaszewskiej (aktorka przez wiele lat związana z Teatrem im. Jerzego Szaniawskiego w Płocku, obecnie aktorka Teatru Czwarte Miasto).

Bo katem i ofiarą, w zależności od sytuacji, można stać się łatwo, gdy ma się władzę nad drugą osobą. Powarsztatowe przedstawienie Teatru Czwarte Miasto koncentruje się na pełnych przemocy relacjach w związku. Na zdjęciu Helena Sutton i Tomasz Węgrzynowski.
Bo katem i ofiarą, w zależności od sytuacji, można stać się łatwo, gdy ma się władzę nad drugą osobą. Powarsztatowe przedstawienie Teatru Czwarte Miasto koncentruje się na pełnych przemocy relacjach w związku. Na zdjęciu Helena Sutton i Tomasz Węgrzynowski. fot. Monika Goldszmidt-Czarniak
GAM to mężczyzna, który na wędkę łowi swoje "złote rybki". Jednak szybko okazuje się, że złowione kobiety to nie te bajkowe rybki, spełniające życzenia, a zwykłe ryby, jakich w morzach i oceanach wiele. By je złowić mówi kobietom to, co chcą usłyszeć. Gdy jedna z nich pyta go czy jest piękna, odpowie "jesteś piękna". Nie minie jednak wiele czasu a wyzna jej, że jak położy się obok kupy śmieci to trudno ją od niej odróżnić. I właśnie za pomocą słów, drobnych ale stanowczych gestów czy tonu głosu kobiety są przez GAM-a zniewalane, obezwładniane, a później, wykorzystane, stają się jego bezwolnymi niczym kukły ofiarami, z którymi może on już zrobić praktycznie wszystko. To kobiety młode i dojrzałe, różniące się stylem bycia, ubierania, wyglądem. Wszystkie łączy z GAM-em - komplemenciarzem, kochankiem, manipulatorem i oprawcą - niezwykle głęboka więź, z której nie mogą i nie chcą się wyzwolić. Tkwią w relacjach przynoszącym im cierpienie, bez perspektyw i nadziei na zmianę. Tuż obok bohaterek krąży Anioł, który stara się nawiązać z nimi kontakt, obudzić ich dumę i godność. Nikt go jednak nie słucha.

Spektakl "GAM. Nowy Wspaniały Świat" zbudowany jest z symboli. Nie ma typowej fabuły, nie ma opowiadanych na scenie historii. Żadna z myśli nie jest wyrażona wprost, w klarowny, najbardziej komunikatywny sposób. Choć cały spektakl przesiąknięty jest przemocą, to przemocy fizycznej praktycznie tu nie ma. Jest za to mnóstwo słów, które ranią czy brak wsparcia, gdy się go potrzebuje, ostentacyjna ignorancja na rozmaite przejawy miłości. Brakuje zwykłego zainteresowania drugim człowiekiem jakiejkolwiek próby dowartościowania go (jedna z kobiet wykonuje efektowny taniec czirliderki do utworu Gangam Style, podczas którego bohater jest odwrócony plecami).

Po spektaklu, co Teatr Czwarte Miasto praktykuje po przedstawieniach tego typu od kilku miesięcy, odbywa się spotkanie z policjantami i psychologiem na temat zagrożeń, związanych z tematem sztuki i możliwości reakcji na sytuację, z którą spotkały się bohaterki przedstawienia.
Po spektaklu, co Teatr Czwarte Miasto praktykuje po przedstawieniach tego typu od kilku miesięcy, odbywa się spotkanie z policjantami i psychologiem na temat zagrożeń, związanych z tematem sztuki i możliwości reakcji na sytuację, z którą spotkały się bohaterki przedstawienia. fot. Monika Goldszmidt-Czarniak
Choć to blisko półtoragodzinne przedstawienie opowiadane jest trudnym metaforycznym językiem gestów i skojarzeń, amatorzy występujący w nim zaskakują wyrazem scenicznym i umiejętnością budowania napięcia. Szczególnie grający GAM-a Tomasz Węgrzynowski kreśli swojego demonicznego, kluczowego dla losów przedstawienia bohatera niczym profesjonalny aktor, z łatwością lawirując wokół obezwładnionych przez GAM-a kobiet. Jednak wszystkie występujące w przedstawieniu osoby (także Helena Sutton, Zofia Urbańska, Zuzanna Węgrzynowska, Beata Chojnowska-Gąsiorek, Karena Petryk, Anna Folta Piotrowska, Katarzyna Kamińska) tworzą przejmujące, nieprzypominającego amatorskiego przedstawienie, które pomimo uproszczeń i reżyserskich zaniedbań pokazuje spory potencjał grupy.

Powarsztatowy spektakl "GAM. Nowy Wspaniały Świat" nie pachnie amatorką. I choć to niełatwy w odbiorze spektakl, warto zadać sobie trud, by nad nim pomyśleć. O co o tyle łatwiej, że Teatr Czwarte Miasto organizuje po spektaklach rozmowy z policjantami i psychologiem, opowiadających o przemocy z ich perspektywy i informujących o prawach i możliwościach osób, które znalazły się w takiej sytuacji.

Niebawem rozpoczną się kolejne warsztaty aktorskie, związane z przygotowywaniem kolejnego spektaklu poświęconego trudnym tematom, przygotowanym przez Magdalenę Tomaszewską z grupą amatorów-pasjonatów. Nabór do grupy, której celem będzie przygotowanie spektaklu poświęconego problemom narkomanii i prostytucji wśród młodych ludzi w Sopocie, odbędzie się 17 marca w Klubie Atelier. Zainteresowani wszelkie informacje uzyskają drogą mailową: info@teatr4miasto.com, lub telefonicznie pod numerem 531 587 829. Premiera odbędzie się po wakacjach.

Opinie (24) 1 zablokowana

Dodaj opinię

Dodaj opinię

Odpowiedz

STOP Hejt! Przemyśl swoją opinię

Regulamin dodawania opinii

zamknij

Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

20

maja

01

czerwca

Chris Botti Sopot, Opera Leśna

Rozrywka

Noc Muzeów bez większych tłumów
Noc Muzeów bez większych tłumów
Nielegalny alkohol w kilku sopockich klubach
Nielegalny alkohol w 3 sopockich klubach

Kulinaria

Krepy, pankejki i naleśniki. Naleśnikarnie w Trójmieście
Ciekawe naleśnikarnie w Trójmieście
Nowe lokale: makaron, krepy i Hawaje
Nowe lokale: makaron, krepy i Hawaje

Planuj z nami tydzień

Planuj tydzień: przed nami czas pełen atrakcji
Planuj tydzień: czas pełen atrakcji

Sprawdź się

Jaką premierą teatralną zainaugurowano działanie obecnego gmachu Teatru Muzycznego w Gdyni?