Spektakl

Turban mistrza Mansura

Aktualnie brak w repertuarze trójmiejskich teatrów
miejsce:

Teatr Miniatura - Wrzeszcz

adres:
Gdańsk, Al. grunwaldzka 16 pokaż na mapie
kasy:
58 341-94-83, 601-628-377
data premiery:
4 czerwca 2017
czas trwania:
1 godz. 20 min. (1 przerwa)
ocena:

oceń na 1 oceń na 2 oceń na 3 oceń na 4 oceń na 5

4.5 / 5 (6 głosów)

Turban mistrza Mansura
Marek Kochan

Duża Scena Teatru Miniatura
Dla widzów od 7 lat.

Każdy zakątek świata ma swój zasób mądrości zbieranej przez wieki. Nowe przedstawienie Miniatury dla widzów od 7 lat to teatralna podróż na Bliski Wschód i spotkanie z uniwersalnymi wartościami kultury arabskiej zaczerpniętymi z sufizmu, wschodniej szkoły rozwoju duchowego. Jak być uważnym i widzieć to, co umyka większości ludzi? Jak w rzeczywisty sposób pomagać potrzebującym? I czy prawdy można nauczyć się od innych ludzi? Młodzi bohaterowie spektaklu, Rabija, Karima i Mohamed, uczą się od mistrza Mansura w bezpośredni sposób w codziennych sytuacjach. W tych naukach szczególnie ważne są pokora, uczciwość i szacunek wobec rozmówcy.

Autorem scenariusza na podstawie własnej książki jest Marek Kochan, pisarz, badacz języka, specjalista zajmujący się retoryką i erystyką, twórca Gdańskiej Akademii Debaty. Spektakl reżyseruje dyrektor Miniatury Romuald Wicza-Pokojski, który do tej pory zrealizował tutaj bardzo dobrze przyjęte spektakle:"Baltic. Pies na krze", "Brzydkie kaczątko" i "Bajki robotów". Wicza-Pokojski jest dramaturgiem i reżyserem tworzącym zarówno w instytucjonalnych teatrach (m.in. Baj Pomorski w Toruniu, Olsztyński Teatr Lalek, Teatr Wybrzeże w Gdańsku, Teatr im. H. Modrzejewskiej w Legnicy), jak i w autorskim Teatrze Wiczy. Scenografię inspirowaną wspaniałymi arabskimi tkaninami projektuje Katarzyna Zawistowska, prowadząca Pracownię Scenografii na gdańskiej Akademii Sztuk Pięknych, która ma na swoim koncie m.in. współpracę z Teatrem Wybrzeże i Operą Bałtycką. Muzykę przygotowuje Łukasz Matuszyk, wirtuoz akordeonu i kompozytor, do tej pory współpracujący z teatrami z Wrocławia i Legnicy, który w Miniaturze skomponował świetnie ocenioną muzykę do spektaklu "Kasieńka".

Scenariusz: Marek Kochan
Reżyseria: Romuald Wicza-Pokojski
Scenografia: Katarzyna Zawistowska
Muzyka: Łukasz Matuszyk

Obsada:
Rabija - Edyta Janusz-Ehrlich
Kalif - Jacek Gierczak
Mistrz Mansur - Jacek Majok
Karima - Hanna Miśkiewicz
Mustafa - Piotr Srebrowski
Omar, Bębniarz - Krystian Wieczyński

-----

Marek Kochan - autor
Pisarz i wykładowca Uniwersytetu SWPS oraz Uniwersytetu Warszawskiego. Autor kilkunastu dramatów, prezentowanych w Polsce i za granicą, m.in. w Berlinie, Neapolu, Madrycie, Hawanie i Tel Awiwie. Stale współpracuje z Teatrem Polskiego Radia, autor 10 słuchowisk. Felietonista miesięcznika "Teatr". Za dramat "Argo" otrzymał nagrodę publiczności podczas międzynarodowego festiwalu Heidelberger Stuckemarkt (2006). W Polsce otrzymał nagrody za "Reduty" (2014), "Trzej panowie jadą autem" (Dwa Teatry, Sopot 2014), "Lento rubato" (2016). W 2016 roku jego dramat "Holyfood" miał premierę w Buenos Aires podczas Festival Internacional de Dramaturgia Europa + America, zaś "Traktat o miłości" został zrealizowany w Teatrze Telewizji TVP. Wydał m.in. zbiór opowiadań "Ballada o dobrym dresiarzu" (2005), powieści "Plac zabaw" (2007) oraz "Fakir z Ipi" (2013), powieść dla dzieci "Martynika i Biała Wyspa" oraz "Turban mistrza Mansura. Opowieści sufickie dla mówców i przywódców" (2014).

Romuald Wicza-Pokojski - reżyseria
Reżyser, dramaturg, od listopada 2011 roku dyrektor naczelny i artystyczny Teatru Miniatura. Absolwent Akademii Teatralnej im. A. Zelwerowicza w Warszawie na Wydziale Wiedzy o Teatrze. W 1991 roku założył autorski Teatr Wiczy, z którym zrealizował ponad 20 spektakli, zarówno scenicznych, jak i plenerowych. W latach 1994-1997 pracował w Instytucie Teatru Narodowego i Teatrze Narodowym, gdzie współtworzył pierwszą impresaryjną scenę teatralną w Polsce - Teatr Mały. W latach 2006-2009 prowadził zajęcia na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu. Zaangażowany w działalność kulturalną i teatralną: pomysłodawca i dyrektor Międzynarodowego Festiwalu Bulwar Sztuki (2003-2006), kierownik społecznego domu kultury Centrum Wolnego Czasu Wicza (2004-2009). Realizator projektów artystyczno-społecznych adresowanych do osób bezdomnych, środowisk defaworyzowanych społecznie, emigrantów. W latach 2008-2011 dyrektor programowy Biura Gdańsk 2016, współautor strategii kulturalnej "Wolność kultury. Kultura Wolności".

Jako reżyser i dramaturg współpracował z teatrami: Baj Pomorski w Toruniu, Olsztyński Teatr Lalek, Teatr Wybrzeże w Gdańsku, Teatr im. H. Modrzejewskiej w Legnicy. Jego spektakle były prezentowane m.in. w Armenii, Czechach, Chorwacji, Danii, Grecji, Hiszpanii, Iranie, Irlandii, Niemczech, na Litwie, Słowacji, w Szwecji, USA, Wielkiej Brytanii, we Włoszech, na Białorusi, w Japonii. Laureat wielu nagród indywidualnych i zbiorowych, m.in. za innowacyjność w sztuce lalkarskiej za spektakl "Dietrich. Broken nails" podczas World Festival of Puppet Arts w Pradze w 2009 roku. W 2007 roku otrzymał medal "Zasłużony dla Kultury Polskiej". W Miejskim Teatrze Miniatura zrealizował bardzo dobrze przyjęty spektakl dokumentalny dla dzieci "Baltic. Pies na krze", "Brzydkie kaczątko" w technice teatru cieni uznane za najlepsze przedstawienie teatru lalkowego sezonu 2013/2014 przez Jacka Kopcińskiego, redaktora miesięcznika "Teatr" i nagrodzone podczas Harmony World Puppet Carnival 2014 w Bangkoku oraz "Bajki robotów".

Katarzyna Zawistowska - scenografia
Realizuje projekty scenograficzne, wystawiennicze i artystyczne we współpracy z teatrami i instytucjami kulturalnymi. Ukończyła studia magisterskie (2003) oraz podyplomowe studia architektura+dialog (2005) na Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku. W 2013 roku uzyskała stopień doktora na Wydziale Architektury i Wzornictwa, gdzie obecnie prowadzi Pracownię Scenografii.

Nagrodzona przez Instytut Teatralny w Warszawie w konkursie na najlepszy dyplom scenograficzny (2006). Swoje projekty prezentowała podczas dwóch edycji Quadriennale Scenografii w Pradze (2007 i 2011), w Korei Południowej na zaproszenie Hooyong Performing Arts Centre (2008) oraz podczas World Stage Design w Cardiff (2013). Brała udział w konferencjach naukowych International Federation for Theatre Research w Pradze (2007) i Seulu (2008). W latach 2008‒2011 konsultantka artystyczna Międzynarodowego Festiwalu Zdarzenia w Tczewie. Prowadziła warsztaty scenograficzne i kostiumowe ze studentami w Polsce i za granicą, m.in. podczas Paris Summer Academy w Paryżu (2013). W latach 2004‒2011 zrealizowała ponad 20 autorskich projektów scenografii i kostiumów do spektakli dramatycznych (m.in. "Maria Stuart" Teatru im. W. Horzycy w Toruniu, "Persona" Teatru Wybrzeże w Gdańsku), muzycznych ("Comedy of the Dumb Wife" w Akademii Muzycznej w Gdańsku), spektakli tańca współczesnego ("Sen/Tamashii" w Operze Bałtyckiej) i oper ("Halka" w Operze Bałtyckiej). Współpracowała m.in. z reżyserem Grzegorzem Wiśniewskim czy choreografem Wojciechem Misiuro. Jest laureatką Nagrody Miasta Gdańska dla Młodych Twórców w Dziedzinie Kultury (2011). W 2012 roku otrzymała Nagrodę Teatralną Marszałka Województwa Pomorskiego.

Łukasz Matuszyk - muzyka
Kompozytor, aranżer, wirtuoz akordeonu. W 2003 roku ukończył z wyróżnieniem Akademię Muzyczną we Wrocławiu. Wielokrotny laureat muzycznych konkursów i przeglądów, stypendysta programu Sokrates, uczestnik lekcji mistrzowskich i kursów interpretacji w kraju i za granicą. Występuje jako solista i członek zespołów. Do jego dorobku kompozytorskiego należy muzyka do przedstawień teatralnych, m.in. Romualda Wiczy-Pokojskiego ("Polowanie na Snarka", 2016), Lecha Raczaka ("Skarb wdowy Schadenfreude", 2016), Jacka Głomba ("Człowiek na moście", 2014), Łukasza Czuja ("Komedia obozowa", 2012), Anny Wieczur-Bluszcz ("Deszcze", 2005; "Mizantrop", 2006), a także do legnickiego kabaretu "Wesołe miasteczko" (2014). Napisał także muzykę do debiutanckiego filmu Anny Wieczur-Bluszcz "Być jak Kazimierz Deyna". Za nagraną w 2015 roku autorską płytę "Bagaż" został nominowany do nagrody WARTO 2016 "Gazety Wyborczej" dla młodych twórców. W lutym 2017 roku został laureatem I nagrody w konkursie zorganizowanym przez Program 2. Polskiego Radia na jubileuszowy sygnał dźwiękowy.

Recenzja Trojmiasto.pl

Mistrz Mansur uczy sufizmu. O "Turbanie mistrza Mansura" w Teatrze Miniatura

Akcja najnowszej premiery Teatru Miniatura - "Turbanu mistrza Mansura" - rozgrywa się w Bagdadzie, w którym mądry sufi przybliża uczniom...

Zdjęcia

  Przeczytaj także

  Opinie (45) 3 zablokowane

  Dodaj opinię

  Dodaj opinię

  Odpowiedz

  STOP Hejt! Przemyśl swoją opinię

  Regulamin dodawania opinii

  zamknij

  Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

  Sprawdź się

  Jaką funkcję pierwotnie pełniła Łaźnia Miejska, obecnie siedziba Centrum Sztuki Współczesnej w Gdańsku?