• Kino
 • Mapa
 • Ogłoszenia
 • Forum
 • Komunikacja
 • Raport
Aktualnie brak w repertuarze trójmiejskich teatrów

Tak jak wszystkie śmiałe dziewczyny - spektakl gościnny (2 opinie)

spektakl dramatyczny
kasy:
530-917-788
wystawia:
Fundacja Piotra Jankowskiego
data premiery:
7 maja 2023

Fundacja Piotra Jankowskiego otrzymała od Marszałka Województwa Pomorskiego grant na zrealizowanie przedstawienia teatralnego, którego prapremiera polska odbędzie się w Klubo-Galerii BUNKIER w Gdańsku na ul. Olejarnej 3. Prace się rozpoczęły!Prapremiera sztuki Taniji Śljivar "TAK JAK WSZYSTKIE ŚMIAŁE DZIEWCZYNY" w doskonałym przekładzie Gabrieli Abrasowicz.

Dramat powstał w oparciu o autentyczne wydarzenia z Bośni i Hercegowiny, gdzie ze szkolnej wycieczki 7 uczennic w wieku 13 lat wróciło w ciąży i zostały zmuszone do aborcji.

7 scen,
7 monologów,
7 bohaterek tego zdarzenia, które dostały głos, a który w rzeczywistości nie był im dany.
Zdecydowano za te Dziewczyny.
Zdecydowano o ich przyszłości.
Zamiast wsparcia i pomocy zostają odrzucone.

Dziewczynki, a niebawem kobiety opowiadają sobie o odchudzaniu, ubraniach, pornografii, o babci, o aborcji, o szkolnej wycieczce, o selfie, o sprawach ważnych, a nie mówią kto i dlaczego im To zrobił.

Spektakl będzie opowiadać z pozycji nastolatków o współczesnym świecie, o kondycji edukacji seksualnej, która powinna chronić nasze dzieci pomagając budować im bezpieczniejsze społeczeństwa, oraz zakłamanej moralności rodziców, nauczycieli, lekarzy, tych wszystkich "dorosłych", którzy powinni być przewodnikami i pomóc tym dzieciom wejść w życie.

Seksualność jest nieodłącznym elementem ludzkiego życia, a dzieci i młodzież mają prawo do rzetelnych, popartych naukowo badań i wyczerpujących informacji na temat własnego ciała, zagadnienia równości płci, tożsamości płciowej, orientacji seksualnej, oraz zdrowych związków emocjonalnych.

Edukacja seksualna w szkołach to temat kontrowersyjny.

Rodzice, politycy i duchowni toczą spory o pożądany zakres i stosowność do wieku uczniów. Opór jest niejednokrotnie przejawem sprzeciwu wobec realizacji praw człowieka określonej grupy ludzi, w tym kobiet, lesbijek, gejów, osób biseksualnych, transpłciowych opartego o argumenty, że mogą zagrażać wartościom religijnym i tradycji.

Wychowanie seksualne ma znaczenie dla zapobiegania dyskryminacji kobiet, wzajemnego szacunku, nietykalności cielesnej, stawiania granic i przemocy ze względu na płeć.

Spektakl ma być połączeniem teatru, filmu, projekcji video, które będą integralną częścią przedstawienia i wszechobecnymi telefonami komórkowymi, poprzez które nasze bohaterki się komunikują. Aktywnie funkcjonują w cyberprzestrzeni a ich wiedza na temat świata bazuje na strzępach często zafałszowanych informacji o seksualności, metodach zapobiegania ciąży czy chorobach przenoszonych drogą płciową.

Ważny głos w dzisiejszych czasach, gdzie łamane są prawa kobiet, gdzie zakazuje się aborcji pod groźbą kary więzienia, a gwałciciele są na wolności. Gdzie na wojnie za naszą wschodnią granicą masowo gwałcone są kobiety i dziewczynki. Dzieci.

PRAPREMIERA POLSKA
"TAK JAK WSZYSTKIE ŚMIAŁE DZIEWCZYNY"


Twórcy:
Autorka: Tanjia Sljivar
Przekład: Gabriela Abrasowicz
Reżyseria: Piotr Jankowski
Video: Filip Musiatowicz
Plakat: Marta Frej

W spektaklu grają studentki, absolwentki i absolwent wydziału wokalno-aktorskiego Akademii Muzycznej im. Stanisława Moniuszki w Gdańsku.

Występują: Julita Bożewicz, Sandra Bożewicz, Aleksandra Dziewit, Anita Kostyńska, Anna Piotrowska, Julia Ostaszewska, Ewelina Stańczyk, Jan Popis

Recenzja Trojmiasto.pl

Opinie (2)

 • bilety (1)

  Gdzie można zakupić bilety na ten spektakl?

  • 0 0

  • Bilety są dostępne przy wejściu do klubu.

   • 0 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Pod patronatem

Nadchodzące premiery