• Kino
 • Mapa
 • Ogłoszenia
 • Forum
 • Komunikacja
 • Raport

Scena

Wszystkie kategorie
Kalendarza imprez
Aktualnie brak w repertuarze trójmiejskich teatrów

Tajemnica diamentów (11 opinii)

spektakl dramatyczny teatr dla dzieci
kasy:
58 341-94-83, 601-628-377
wystawia:
Miejski Teatr Miniatura
czas trwania:
1 godz. 20 min. (jedna przerwa)
data premiery:
15 kwietnia 2012
7.9
20 ocen
Kryminał dla dzieci? Martin Widmark na taki na pozór szalony pomysł wpadł parę lat temu, dzięki czemu dziś jest jednym z najbardziej poczytnych autorów literatury dziecięcej. Przeniesienie książeczek kryminalnych do Miniatury jest strzałem w dziesiątkę. Ciekawa forma, niezła gra aktorska składają się na wartościowe przedstawienie. I może tylko dramaturgii samej intrygi nieco tu brakuje, ale to już dziedzictwo koncepcji Widmarka, który skupił się na tym, by dzieci same czytały te kryminały. Oglądają równie chętnie.
Tajemnica diamentów
na podstawie książki Martina Widmarka i Heleny Willis pierwszego tomu z serii "Biuro detektywistyczne Lassego i Mai"

Tłumaczenie: Barbara Gawryluk
Spektakl dla dzieci w wieku: od 6 lat.

Spektakl "Tajemnica diamentów" to kryminał w stylu Agathy Christie dla najmłodszych, dzieci w wieku od 6 lat. Jest złodziej, są podejrzani i para sprytnych detektywów. Przedstawienie zawiera elementy interakcji z publicznością - aktorzy wcielają się w role dziennikarzy, którzy nie tylko opisują perypetie głównych bohaterów, ale razem z widzami prowadzą śledztwo. Zbierają poszlaki, prowadzą wywiady, wyciągają wnioski. Młodzi widzowie sami mogą się poczuć jak detektywi lub dziennikarze.

Inscenizację wzbogaca miniaturowa szczegółowa makieta miasteczka, którego architektura nawiązuje do charakterystycznych budowli Gdańska. Po ulicach miasteczka porusza się kamera rejestrująca wybrane sceny - śledzi losy głównych bohaterów, a także niebezpieczny pościg policyjny za samochodem przestępcy.

Przedstawienie jest pełne humoru, dynamiczne, zaskakujące i nieszablonowe, dzięki czemu zaciera się granica między sceną, a publicznością. Będzie to też pierwszy odcinek serialu teatralnego dla dzieci, którego następna część, zatytułowana "Tajemnica kina" będzie miała premierę na jesieni.

Seria "Biuro detektywistyczne Lassego i Maji" jest międzynarodowym bestsellerem, przetłumaczonym na ponad 20 języków. Do tej pory sprzedała się w nakładzie 2,5 miliona egzemplarzy na całym świecie. Kolejne tytuły serii od kilku lat wybierane są książką roku przez szwedzkie Jury Dziecięce, czyli niemal 50 000 głosujących dzieci, a tym samym nie schodzą w Szwecji z list bestsellerów. Widmarkowi udało się nawet zdetronizować Astrid Lindgren na liście najpopularniejszych pisarzy detektywistycznych książek dla dzieci.

"Biuro detektywistyczne Lassego i Maji" opowiada o dwójce przyjaciół z klasy, Maji i Lassem, którzy zakładają agencję detektywistyczną i pomagają rozwiązywać zagadki w fikcyjnym miasteczku Valleby. Do tej pory w Szwecji ukazały się 22 tytuły z tej serii. Powstała zarówno adaptacja filmowa, jak i serial w oparciu o przygody Lassego i Maji. W Polsce zostało przetłumaczonych 15 książek, które wydało poznańskie wydawnictwo Zakamarki.

Adaptacja i reżyseria: Ireneusz Maciejewski
Scenografia i lalki: Dariusz Panas
Muzyka: Old Time Radio
Inspicjent: Zbigniew Okęcki
Teksty piosenek: Joanna Herman
Asystent reżysera: Jakub Ehrlich

Obsada:
Lasse, Dziennikarz - Jakub Ehrlich
Maja, Dziennikarka - Wioleta Karpowicz
Muhammed Karat, Kościelny Svenssson, Dziennikarz - Piotr Kłudka
Komisarz, Lollo Smitt, Dziennikarz - Jacek Majok
Ture Modig, Złodziej, Dziennikarka - Hanna Miśkiewicz
Siv Leander, Złodziej, Dziennikarka - Jadwiga Sankowska
Kelnerka, Policjant, Złodziej - Magdalena Żulińska

O artystach:
Ireneusz Maciejewski - aktor, mim, performer i reżyser teatralny urodzony w 1979 roku w Zamościu. Absolwent Akademii Teatralnej im. Aleksandra Zelwerowicza w Warszawie (Wydział Sztuki Lalkarskiej w Białymstoku). Jako aktor debiutował w dyplomowym przedstawieniu "Ubu król, czyli Polacy" Alfreda Jarry w reżyserii Zbigniewa Lisowskiego w Teatrze Szkolnym Akademii Teatralnej w Białymstoku. Pierwsze przedstawienie wyreżyserował w 2005 roku w rzeszowskim Teatrze Lalek Maska - wystawił wówczas "Tygryska Pietrka" Hanny Januszewskiej. Od tamtej pory zrealizował kilkanaście spektakli. Współpracował z wieloma teatrami w Polsce, między innymi w Będzinie, Lublinie, Krakowie, Olsztynie, Opolu, Poznaniu, Rabce, Rzeszowie, Szczecinie, Łodzi, Toruniu, Wałbrzychu i Warszawie.

Uczestnik wielu festiwali i warsztatów w Polsce i za granicą. Prowadzi liczne warsztaty artystyczne i teatralne dla dzieci, młodzieży oraz dorosłych. Występuje jako juror w konkursach i przeglądach twórczości dziecięcej. Od dziecka zafascynowany jest twórczością Jima Hensona, amerykańskiego lalkarza, twórcy Muppetów i Fraglesów. Inspirują go filmy Tima Burtona, Krzysztofa Kieślowskiego oraz legendarnej grupy Monty Python. Preferuje literaturę z gatunku realizmu magicznego. Lubi muzykę jazzową i elektroniczną, a w wolnych chwilach sam gra na perkusji. Relaksuje się grając w koszykówkę.

Dariusz Panas - ukończył w 1982 roku Państwowy Zespół Szkół Plastycznych w Bydgoszczy. Zawód scenografa poznawał, pracując w pracowniach scen dramatycznych w Toruniu, Gnieźnie i Poznaniu. Pierwszą samodzielną scenografię zrealizował w 1986 roku do spektaklu "Przygody Zbója Madeja" w Teatrze im. Aleksandra Fredry w Gnieźnie. Do dzisiaj brał udział w ponad 50 realizacjach teatralnych w: Poznaniu, Lublinie, Łodzi, Bielsko-Białej, Kielcach, Toruniu, Warszawie, Opolu, Krakowie, Wałbrzychu, Szczecinie, Białymstoku, Wrocławiu, Rabce, Tarnowie i Olsztynie.

Najchętniej wraca myślą do: "Szewców" Witkacego w Teatrze im. Stefana Żeromskiego w Kielcach, "Jasia i Małgosi" w Teatrze Lalka w Warszawie, "Gai" w Teatrze 3/4 Zusno (nominacja do Paszportu Polityki), "Króla Grudnia" w Teatrze Lalek Pleciuga w Szczecinie oraz "Kota w Butach", "Diabełka Widełka" i "Onych" w Teatrze Animacji w Poznaniu. Jest członkiem Związku Polskich Artystów Plastyków oraz Partii Dobrego Humoru. Na co dzień zajmuje się grafiką wydawniczą, ilustracją i rysunkiem satyrycznym.

Joanna Herman - księgarz, basistka, autorka tekstów piosenek do przedstawień teatralnych, mama dwojga dzieci, miłośniczka Trójmiasta oraz Islandii. Urodziła się w 1977 roku w Gdyni. Absolwentka polonistyki na Uniwersytecie Gdańskim. Laureatka kilkunastu Turniejów Jednego Wiersza, m.in. Krakowskiego Turnieju O Jaszczurowy Laur 2007, Gdyńskich Połowów Poetyckich 2007, Literaturomanii 2008 i 2009, Manifestacji Poetyckich w Warszawie 2008. Debiutowała w "Toposie" w 2007 roku, publikowała m.in. w "Toposie", "Autografie", "Lampie", dodatku Nagrody Literackiej Gdynia (Polska The Times) "Litera", kwartalniku literackim "Bliza". Spisuje Sny dla portalu Niedoczytania.pl. Przygotowuje się do wydania książki z prozą poetycką.

Martin Widmark - urodził się w 1961 roku w Szwecji, a obecnie mieszka w Sztokholmie ze swoją rodziną. Zanim zaczął pisać książki dla dzieci, był nauczycielem (uczył także szwedzkiego imigrantów, napisał kilka podręczników szkolnych). Jest uważany za jednego z gigantów współczesnej literatury dla dzieci w Szwecji. Nazywany "dziecięcą Agathą Christie".

Helena Willis - ilustratorka serii "Biuro detektywistyczne Lassego i Maji". Urodziła się w 1964 roku w Sztokholmie, obecnie mieszka poza miastem z mężem i dwiema córkami. Pracuje jako ilustratorka odkąd skończyła Beckmans College of Design w 1991 roku.

Recenzja Trojmiasto.pl

Przeczytaj także

Opinie (11)

 • niestety, to nie hit (2) (opinia sprzed 11 lat)

  Byłam z kalsą, dzieciaki dziesiecio i jedenastoletnie nie kupily tego spektaklu. Szkoda

  • 1 5

  • a nie sądzisz, że dzieci 10- 11-letnie są na to przedstawienie za duże? (1) (opinia sprzed 11 lat)

   czy uważasz, że po prostu spektakl mało udany?

   ja chciałam iść z 6-latką

   • 1 0

   • SUPER!!! (opinia sprzed 11 lat)

    Jak dla mnie po nastu latach przestoju Miniatury ten spektakl wypadł rewelacyjnie!!! W końcu teatr podzielił sztuki na kategorie wiekowe (choć do niektórych rodziców to i tak nie dociera). Ten konkretny spektakl jest przeznaczony dla dzieci od 6 roku życia! A ludziska przychodzili z 3latkami lub z maleństwami na rękach. "Dzięki" temu i maluchy płakały, wierciły się (nuda, nie zrozumienie tematu) i innym dzieciom przeszkadzały. Niemniej jednak "Tajemnica diamentów" zrealizowana fantastycznie z zaangażowaniem dzieci z widowni. Na pewno pójdę na drugą część! A dla maluchów polecam "Afrykańską przygodę" od 1 do 4 lat.

    • 1 0

 • bardzo dobry (opinia sprzed 11 lat)

  bardzo dobry spektakl, ciekawe, różnorodne pomysły i o dziwo dobra muzyka, cieszę się, że będą następne części. \\\\\\\Były ze mną dzieciaki 10 letnie - fani książek o Lasse i Maji i bardzo im się podobałó

  • 2 0

 • naprawdę rewelacyjne (opinia sprzed 11 lat)

  Nareszcie spektakl który podobał się i rodzicom i dzieciom. Bylismy na nim z dwójką naszych dzieci 8 i 5 lat. Wszyscy jesteśmy wielbicielami książek Widmarka a teraz dodatkowo inscenizacji pzredstawionych przez Miniaturę. Brawo! a przypominam o głosach krytyki, które pojawiły się dla nowego dyrektora teatru, wkrótce po jego wyborze. Teraz powinno być wam łyso...

  • 6 0

 • super (opinia sprzed 11 lat)

  przedstawienie naprawdę rewelacyjne, wciągająca akcja, mój syn siedział z otwarta buzia i czul sie jak jeden z detektywów..
  czekamy na następne odcinki..
  tyle ze mam wrażenie, ze faktycznie inscenizacja raczej do 10 lat

  • 4 0

 • (opinia sprzed 11 lat)

  Moje dziecko było z klasą, ale ono ma 6 lat. Wróciła zachwycona, mówi, że to najlepszy spektakl, który ostatnio widziała. Z tego, co wiem, podobało się większości dzieci.

  • 5 0

 • :) (2) (opinia sprzed 11 lat)

  cieszę się, że wystawiany jest spektakl na podstawie książki, którą aktualnie czyta moje dziecko. Mam nadzieję,że nie zawiedzie. Tylko, czy 10 latek nie jest z duzy na tę akurat inscenizację?

  • 1 1

  • nie jest za duży (opinia sprzed 11 lat)

   w zamyśle jest to spektakl, który ma bawić widzów w każdym wieku od 6 do 96 lat, jest dużo ciekawych elementów, więc Pani syn nie powinien się nudzić :) Pozdrawiamy i zapraszamy!

   • 3 0

  • .... (opinia sprzed 11 lat)

   raczej nie... a w ogóle to książka jest NIBY od 6-9 lat... ale moim zdaniem i 10-latkowi i 11-latkowi przypadnie do gustu

   • 0 0

 • (opinia sprzed 11 lat)

  koniecznie pójdę z dzieckiem na ten spektakl bo zapowiada się wspaniale

  • 2 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Pod patronatem

Nadchodzące premiery