• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Sztuka schowana wśród bloków. O pomysłach na rozwój Teatru w Blokowisku

Julia Rzepecka
10 listopada 2022 (artykuł sprzed 1 roku) 
Opinie (19)
Klub Plama GAK organizuje spektakle, pokazy filmów, Konkurs Psich Piękności, wieczory literackie, koncerty, wystawy, slamy poetyckie. Klub Plama GAK organizuje spektakle, pokazy filmów, Konkurs Psich Piękności, wieczory literackie, koncerty, wystawy, slamy poetyckie.

Współpraca z trójmiejskimi uczelniami artystycznymi, a także studentami szkół teatralnych, otwarcie się na środowisko i mieszkańców oraz własne produkcje teatralne - to główne pomysły nowego kuratora Teatru w Blokowisku, Tomasza Kaczorowskiego, na ożywienie sceny teatralnej w klubie Plama na Zaspie. "Szukam regularności, chcemy też wypełniać lukę i stworzyć scenę teatru lalkowego dla dorosłego widza" - mówi kurator. Za nami dwie premiery sezonu, a przed nami kolejne współprace z artystami.Domy kultury i kluby osiedlowe w TrójmieścieJak często chodzisz do teatru?

Domy kultury i kluby osiedlowe wypełniają ważną lukę w ofercie kulturalno-edukacyjnej miasta. Dla najmłodszych to pierwsze, często zapadające w pamięć na resztę życia zetknięcie ze sztuką, dla zapracowanych mieszkańców okazja, by podczas wydarzeń zintegrować się z sąsiadami lub zainspirować do znalezienia pasji, a dla seniorów miejsce, by znów być aktywnym.

W Trójmieście takich miejsc nie brakuje. W Gdyni działa m.in. Konsulat Kultury czy inaczej Gdyńskie Centrum Kultury, w Sopocie miejscem pełniącym taką funkcję jest Goyki 3 Art Inkubator. W Gdańsku natomiast działa Gdański Archipelag Kultury, czyli organizacja-sieć skupiająca kilka punktów w różnych dzielnicach miasta.

Jednym z jej oddziałów jest Plama GAK, mieszcząca się na Zaspie, a dokładnie przy ul. Pilotów 11Mapka. Klub działa bardzo różnorodnie i organizuje wydarzenia z najróżniejszych dziedzin. Są pokazy filmów, Konkurs Psich Piękności, wieczory literackie, koncerty, wystawy, slamy poetyckie. Co więcej, od lat istnieje tam Teatr w Blokowisku, który przygotowuje ofertę teatralną dla mieszkańców. Latem Plama organizuje też znany i lubiany Międzynarodowy Festiwal Teatrów Plenerowych i Ulicznych FETA.

Kolejna odsłona Teatru w Chmurach. Zagrają Szymon Majewski, Leszek Możdżer i Sonia Bohosiewcz Kolejna odsłona Teatru w Chmurach. Zagrają Szymon Majewski, Leszek Możdżer i Sonia Bohosiewcz

Potrzeba regularnościMiesiące pandemii oraz po pandemii były trudne zwłaszcza dla takich miejsc jak Plama. Działalność klubów została całkowicie zawieszona, by następnie mozolnie wracać do życia. W tym trudnym momencie Teatr w Blokowisku zyskał nowego kuratora swojej sceny. W kwietniu tego roku został nim reżyser i dramatopisarz Tomasz Kaczorowski. Jak mówi, przychodząc, zastał miejsce, które szukało swojej tożsamości.

Nie przegap tych spektakli- Nie mówię o samej Plamie, ponieważ ona ma bardzo wyraźną tożsamość, historię i ciągłość zespołu, chodzi konkretnie o pomysł na scenę teatralną - mówi kurator. - Teatr w Blokowisku przez prawie dwa lata, poza okazjonalnymi działaniami i usilnymi staraniami poprzedniej koordynatorki, nie funkcjonował prawie w ogóle, ponieważ nie pozwalała na to pandemiczna rzeczywistość. Dlatego teraz przede wszystkim szukam regularności. To jej brak zabił cykl Teatru w Blokowisku. Widzowie zdążyli trochę zapomnieć, że to miejsce funkcjonuje również teatralnie. Prężnie działało tu kino, cykle koncertów, działo się bardzo dużo różnych rzeczy. Natomiast teatru z powodu pandemii nie udało się skoordynować.
Tomasz Kaczorowski, kurator Teatru w Blokowisku w klubie Plama Gak na Zaspie. Tomasz Kaczorowski, kurator Teatru w Blokowisku w klubie Plama Gak na Zaspie.
Nowy kurator chce, by scena Teatru w Blokowisku funkcjonowała jako scena profesjonalna offowa, która jednocześnie pozwala na eksperyment, na szeroko rozumiane wydarzenia performatywne, ale która otworzy się też na społeczność lokalną Zaspy i młode środowisko Trójmiasta.

- Zaproponowałem cztery filary naszego działania. Pierwszy z nich to produkcja spektakli własnych. Niskobudżetowych, natomiast w pełni profesjonalnych, angażujących zawodowych twórców. Za nami już dwie takie premiery. Pierwszą była premiera dla dzieci spektaklu "Hop w kosmos", drugą produkcją był premierowany 23 października spektakl dla młodzieży i dorosłych "Smutek i melancholia". To monodram (na scenie aktor Mikołaj Bańdo, absolwent wrocławskiej Akademii Sztuk Teatralnych), wypowiedź na temat zdrowia psychicznego, naszej kondycji w czasie popandemicznym, a także rozproszonych relacji i informacji, przebodźcowania.

Drugie życie akademickich spektakliDrugim filarem jest współpraca ze środowiskiem akademickim Trójmiasta, zainicjowana już ze studentami kierunków wiedza o teatrze oraz zarządzanie i komunikacja w sztukach scenicznych na Uniwersytecie Gdańskim. A także współpraca, o którą teatr się stara: ze studentami Studium Wokalno-Aktorskiego im. Danuty Baduszkowej i kierunku wokalno-aktorskiego na Akademii Muzycznej. Teatr w Blokowisku chce być miejscem, które otwiera się na nowe osoby z branży, mające mnóstwo pomysłów i chęci, a które nie mają jak lub gdzie ich zrealizować.

Kino od malucha do licealisty. Wraca festiwal Kino w Trampkach Kino od malucha do licealisty. Wraca festiwal Kino w Trampkach

Podobny jest zresztą trzeci aspekt działalności dzielnicowej sceny, czyli zainicjowanie współpracy z Akademią Teatralną w Warszawie, a dokładniej filią w Białymstoku, gdzie studenci uczą się aktorstwa teatru formy, czyli inaczej teatru lalek. Na początku października na Zaspę przyjechał pierwszy spektakl z Białegostoku, monodram Aleksandry Gosławskiej "Stand up".

- Studenci szkół teatralnych przygotowują swoje spektakle pod koniec każdego semestru. Te przedstawienia często żyją "życiem szkolnym", czyli mają jeden pokaz - egzamin, a później po prostu znikają. Czasem udaje się pokazać je gdzieś na festiwalu, ale jest to rzadka sytuacja. Wykładowcy z Białegostoku jednak dali się zarazić pomysłem, by te egzaminy pokazywać tutaj u nas, w Gdańsku. A z kolei my w Teatrze w Blokowisku chcemy poszerzyć ofertę o coś, czego w Trójmieście jeszcze nie ma. O teatr ożywionej formy, czyli teatr lalek dla dorosłych. Teatr Miniatura, nasz jedyny konkurent teatru formy, przygotowuje mimo wszystko w większości jednak spektakle dla dzieci - mówi Tomasz Kaczorowski.

Co warto zobaczyć? Recenzje teatralne z Trójmiasta  • Za nami dwie premiery tego sezonu w Teatrze w Blokowisku. Jedną z nich był monodram "Smutek i melancholia" opowiadający o kondycji zdrowia psychicznego po pandemii. Występuje Mikołaj Bańdo.
  • Za nami dwie premiery tego sezonu w Teatrze w Blokowisku. Jedną z nich był monodram "Smutek i melancholia" opowiadający o kondycji zdrowia psychicznego po pandemii. Występuje Mikołaj Bańdo.
Czwarty pomysł to zapraszanie spektakli teatru niezależnego, żeby pokazywać pracę wolnych strzelców i wspierać ich twórczość.

- Po tak długim czasie, w którym nie było tu widzów, musimy próbować na wszelkie sposoby ożywić to miejsce. Chcemy wypełnić lukę. Nasze walory to fakt, że panuje tu rodzinna atmosfera, jesteśmy kameralnym oddziałem dużej organizacji. Nie można zapomnieć też, że jesteśmy dobrze skomunikowani, kilka minut od przystanku SKM Gdańsk Zaspa. Nasz budynek jest też przystosowany dla osób niepełnosprawnych, a na scenie dysponujemy pętlą indukcyjną dla osób niedosłyszących. Staramy się być widoczni, staramy się być dostępni, mimo że jesteśmy małym budynkiem ukrytym pośród wysokich bloków.
"Rodzina Addamsów": Imponujący spektakl dla całej rodziny

W drodze do sklepu lub na spacerze z psemZa nami w tym sezonie także takie wydarzenia jak czytanie performatywne "Moja śmierć to kwestia czasu". To teksty reportażowe zebrane i opracowane przez Marinę Yurchenko, która dzień przed zbombardowaniem Teatru Dramatycznego w Mariupolu wyjechała z miasta. Obecnie mieszka w Gdańsku i jej zbiór opowieści został przeczytany w plenerze przed Plamą. Jak mówi Tomasz Kaczorowski, wydarzenie nabrało wyjątkowego kontekstu.

- Zrealizowaliśmy to czytanie na trawniku po to, by złapać mieszkańców Zaspy, którzy przechodzili obok nas, czy to z psem, z zakupami, na spacerze czy na papierosie. Ludzie przystawali, by przysłuchać się opowieści. Mieszkańcy, którzy myli okna, również wsłuchiwali się w te historie i przez to zobaczyliśmy, że to życie, które toczyło się kiedyś w Mariupolu, było w zasadzie takie samo, jakie mamy tutaj. To zbudowało niesamowity kontekst.

Teatry w TrójmieścieNajbliższe spektakle w Teatrze w Blokowisku to wspomniany wcześniej "Hop w kosmos" 13 listopada oraz przedstawienie z Akademii Teatralnej, filii w Białymstoku pt. "Płuca" 14 listopada. To egzamin studentów III roku, który powstał pod opieką Łukasza Lewandowskiego, znanego aktora z Teatru Dramatycznego czy filmów, ale także wykładowcy tej uczelni. Teatr w Blokowisku przygotowuje też ofertę dla szkół, które zaprasza do kontaktu.

Wydarzenia

Teatr w Blokowisku: Płuca

25 zł
spektakl dramatyczny, teatr lalek, performance

Teatr w Blokowisku: Smutek & Melancholia - spektakl o emocjach

25 zł
spektakl dramatyczny, monodram, performance

Teatr w Blokowisku: Hop w kosmos

teatr dla dzieci

Miejsca

Opinie wybrane

Wszystkie opinie (19)

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Wydarzenia

Pobożni i cnotliwi. Dawni gdańszczanie w zwierciadle sztuki (1 opinia)

(1 opinia)
20 zł
spotkanie, wystawa, warsztaty

Kultura ludowa Pomorza Gdańskiego

wystawa

Wystawa "Kajko, Kokosz i inni"

wystawa

Sprawdź się

Sprawdź się

Scena Letnia Teatru Miejskiego im. Witolda Gombrowicza w Orłowie działa od...?

 

Najczęściej czytane