• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Kino od malucha do licealisty. Wraca festiwal Kino w Trampkach

Magdalena Raczek
2 listopada 2022 (artykuł sprzed 1 roku) 

Jeśli lubisz kino, ale chcesz robić więcej, niż tylko oglądać filmy, to ta impreza jest dla ciebie! Filmy, które poruszają istotne i aktualne tematy, kino, które pokazuje siłę relacji międzyludzkich, a przede wszystkim kino jako miejsce spotkań, gdzie istotną rolę odgrywają również warsztaty i rozmowy po projekcjach. Festiwal Filmowy dla Dzieci i Młodzieży Kino w Trampkach wraca do stacjonarnych kin i odbędzie się w Gdańsku po raz czwarty. Projekcje przewidziano od 2 do 7 grudnia w kilku lokalizacjach. Z kolei już teraz czeka nas webinar dla nauczycieli i opiekunów, a także nabory wolontariuszy oraz do jury festiwalowego i jury Europejskiej Nagrody Młodego Widza. Każdy znajdzie coś dla siebie.



Zobacz, co dla dzieci grają trójmiejskie kina


Filmy dla każdego: od malucha do licealisty



Międzynarodowy Festiwal Kino w Trampkach to wyjątkowe wydarzenie współtworzone przez dzieci oraz młodzież, i skierowane właśnie do nich. Festiwal jest niepowtarzalną szansą, by zobaczyć filmy z całego świata, w atmosferze święta dobrego kina. Od początku istnienia festiwalu organizatorzy z pomocą pedagogów i psychologów starają się konsekwentnie rozwijać i uatrakcyjniać ofertę kierowaną do szkół i przedszkoli.

Na festiwalu Kino w Trampkach każda klasa znajdzie film dla siebie: od maluszków w pierwszej grupie przedszkolnej, po licealistów wkraczających w dorosłość, a filmy te odpowiadają potrzebom oraz różnorodności emocji i doświadczeń młodych ludzi na kolejnych etapach dorastania. Ważne jest również to, że projekcje przewidziano zarówno dla grup zorganizowanych, jak i dla indywidualnych widzów.

  • Podczas festiwalu pokazane zostaną filmy z całego świata i młodzi widzowie będą mogli oglądać bohaterów, z którymi mogą się utożsamiać. Na zdjęciu kadr z filmu pt. "Kabam!".
  • Podczas festiwalu pokazane zostaną filmy z całego świata i młodzi widzowie będą mogli oglądać bohaterów, z którymi mogą się utożsamiać. Na zdjęciu kadr z filmu pt. "Wyspa zaginionych dzieci".
  • Podczas festiwalu pokazane zostaną filmy z całego świata i młodzi widzowie będą mogli oglądać bohaterów, z którymi mogą się utożsamiać. Na zdjęciu kadr z filmu pt. "Surferki".
  • Podczas festiwalu pokazane zostaną filmy z całego świata i młodzi widzowie będą mogli oglądać bohaterów, z którymi mogą się utożsamiać. Na zdjęciu kadr z filmu pt. "Moja noc".
  • Podczas festiwalu pokazane zostaną filmy z całego świata i młodzi widzowie będą mogli oglądać bohaterów, z którymi mogą się utożsamiać. Na zdjęciu kadr z filmu pt. "Tęcza Molly".

Filmy na aktualne tematy



Festiwal odbędzie się stacjonarnie w Gdańsku w dniach od 2 do 7 grudnia w trzech lokalizacjach festiwalowych: Instytut Kultury Miejskiej, ul Długi Targ 39/40, Kino Port, Centrum Sztuki Współczesnej, ul. Strajku Dokerów 5 oraz Centrum Filmowe UG im. Andrzeja Wajdy, ul. Wita Stwosza 53.

- Pokażemy filmy, które poruszają istotne i aktualne tematy. Po doświadczeniu społecznej izolacji chcemy zaprezentować kino, które pokazuje siłę relacji międzyludzkich. "Moja noc" w poetycki sposób opowiada o potrzebie drugiego człowieka, "Tęcza Molly" pozwala na poszerzenie myślenia o rodzinie, a "Wyspa zaginionych dzieci", "Surferki" i "Stado" udowadniają, jak piękne i ważne jest siostrzeństwo. Pokażemy długie, jak i krótkie metraże, które zostały nagrodzone podczas tegorocznej edycji Kina w Trampkach w Warszawie oraz filmy walczące o światowe nagrody: m.in. nominowane do International Emmy Award "Kabam!" i walczące o europejską Nagrodę Młodej Publiczności "Comedy Queen" - zapowiadają organizatorzy.
Dodatkowo ważne jest, aby widzowie mogli oglądać bohaterów, z którymi mogą się utożsamiać.

- Ważne jest, by bohaterem tych filmów był młody człowiek i takie filmy staramy się wybierać podczas układania programu. Młody widz ogląda młodego bohatera, przeżywa podobne emocje. To są filmy z całego świata i choć kontekst kulturowy, z którego wyrastają bohaterowie, może być różny, to dzieciństwo jest doświadczeniem uniwersalnym i widzowie utożsamiają się z rówieśnikami - dodaje Agnieszka Drzewiecka-Protić, dyrektorka Festiwalu Kino w Trampkach.

Webinar online dla nauczycieli



Wcześniej jednak, bo już za kilka dni, odbędzie się Webinar dla nauczycieli - 3 listopada (czwartek), o godz. 18:00. To webinar dla nauczycieli, wychowawców i edukatorów. W trakcie spotkania dowiemy się, jak można zaprosić dzieci i młodzież do działań festiwalowych, na co warto chodzić z dziećmi i młodzieżą do kina, a także zapoznamy się z programem festiwalu, żeby dostrzec jego różnorodność, intensywność i wyjątkowość. Webinar odbędzie się online i każdy może w nim wziąć udział. Spotkanie jest bezpłatne, jednak konieczne jest zapisanie się pod tym linkiem.

Festiwal Kino w Trampkach Gdańsk 2022 Festiwal Kino w Trampkach Gdańsk 2022

Nabór do Europejskiej Nagrody Młodych



Od początku istnienia festiwalu główny akcent organizatorzy stawiają na zaangażowanie młodych w powstawanie wydarzenia, bo - jak podkreślają - z młodymi i dla młodych robią ten festiwal filmowy. Jeszcze macie szansę, by wziąć udział w naborze do Europejskiej Nagrody Młodego Widza, której finał odbędzie się 13 listopada (niedziela), godz. 9:00Centrum Filmowym UG im. A. Wajdy.

- Europejska Nagroda Młodych, do której zostaliśmy zaproszeni cztery lata temu, jest organizowana przez Europejską Akademię Filmową. Grupa młodych (12-14 lat) z całej Europy wybiera najlepszy europejski film dla młodego widza, w tym również w Warszawie i w Gdańsku. W tym roku po raz pierwszy zrobimy w Gdańsku wersję stacjonarną, bo wcześniej robiliśmy to online. Finałowa gala odbywa się w Erfurcie w Niemczech i transmitowana jest online - dodaje Drzewiecka-Protić, dyrektorka festiwalu.
Jak to będzie przebiegało? Zadaniem młodych jurorów będzie wnikliwe obejrzenie trzech filmów pełnometrażowych (dwie fabuły i jeden dokument), nominowanych do Nagrody, a następnie głosowanie przez oddawanie punktów na najlepsze filmy. Dyskusję o filmach poprowadzą doświadczone edukatorki filmowe. Zgłoszenia są indywidualne. Uczestnikiem wydarzenia może być młodzież w wieku od 12 do 14 roku życia. Nabór trwa tylko do 5 listopada, więc warto się pospieszyć. Liczba miejsc jest ograniczona. Tutaj znajdziecie formularz zgłoszeniowy.

Festiwal Kino w Trampkach Gdańsk 2022 Festiwal Kino w Trampkach Gdańsk 2022

Nabory do jury festiwalowego i inne



Jeśli nie zdążycie albo jesteście młodsi lub starsi, a nadal chcecie się zaangażować w życie festiwalowe, to nic straconego. Prowadzone będą ponadto inne nabory. Poszukiwani będą chętni do takich sekcji, jak:
  • jury młodsze dzieci (10-11 lat)
  • jury starsze dzieci (12-13 lat)
  • jury młodzież (14-19 lat)
  • wolontariusze (14-19 lat)
  • Młodzieżowe Studio Festiwalowe (14-19 lat)
  • Young Vibes.

Ta ostatnia to sekcja specjalna, gdzie młodzież wybiera filmy zrobione przez młodzież. Jeśli w waszej szkole/organizacji zajmujecie się robieniem filmów lub organizujecie festiwal filmowy, to możecie wziąć udział w tej dziedzinie.

Organizatorem festiwalu jest Fundacja Cinemania. Więcej informacji na stronie festiwalu. Program Kino w Trampkach w Gdańsku dostępny tutaj.

MANIFEST FESTIWALU:

  • Mamy prawo do różnorodnego kina.
  • Filmy są rozrywką, sztuką bywają. Mamy prawo i do inteligentnej rozrywki, i do obcowania ze sztuką.
  • Filmy mają zachęcać nas do myślenia i poznawania.
  • Film dziecięcy to nie gatunek filmowy. Gatunki to m.in. komedia, dramat, thriller, przygodowy, love story - i takie też są filmy dla nas.
  • Chcemy oglądać filmy o nas samych, dla nas samych i z udziałem aktorów-równolatków.
  • Mamy prawo do chodzenia do kina. Najlepiej w trampkach.
  • Mamy prawo do poznawania sztuki i produkcji filmowej poprzez zajęcia interaktywne i warsztaty.
  • Mamy prawo tworzyć filmy

Wydarzenia

Kino w Trampkach 2022

15 zł
impreza filmowa, festiwal filmowy, projekcje filmowe

Webinar dla nauczycieli, wychowawców i edukatorów

spotkanie, warsztaty

Nagroda Młodej Widowni Europejskiej Akademii Filmowej 2022

spotkanie, uroczystość oficjalna

Miejsca

Zobacz także

Opinie (4)

Wszystkie opinie

  • Przyjdę w Adidasach

    • 0 0

  • niech nie wraca ,szkoda czasu

    • 0 1

  • Opinia wyróżniona

    Polecam

    Zawsze można znaleźć ciekawy film i spędzić fajnie czas ze swoim dzieckiem, które napewno nie wyjdzie obojętne po obejrzeniu filmu.

    • 3 0

  • Opinia wyróżniona

    Super

    Warto pójść, tak rzadko jest okazja oglądać wartościowe kino w kinie, że trzeba korzystać:)

    • 1 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Wydarzenia

Pobożni i cnotliwi. Dawni gdańszczanie w zwierciadle sztuki (1 opinia)

(1 opinia)
20 zł
spotkanie, wystawa, warsztaty

Kultura ludowa Pomorza Gdańskiego

wystawa

Wystawa "Kajko, Kokosz i inni"

wystawa

Sprawdź się

Sprawdź się

Ile metrów pod ziemią znajduje się wystawa główna w Muzeum II Wojny Światowej?

 

Najczęściej czytane