• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Sztuka podejrzana, abstrakcyjna i (prawie) użytkowa, czyli nowości w galeriach

Aleksandra Lamek
26 maja 2011 (artykuł sprzed 13 lat) 
Kolorowe tkaniny pokaźnych rozmiarów i ceramika w fantazyjnych kształtach - w Pałacu Opatów zgromadzono kilkadziesiąt eksponatów z kolekcji Muzeum Narodowego w Gdańsku. Kolorowe tkaniny pokaźnych rozmiarów i ceramika w fantazyjnych kształtach - w Pałacu Opatów zgromadzono kilkadziesiąt eksponatów z kolekcji Muzeum Narodowego w Gdańsku.

Nawet jeśli wielkie nazwiska pojawiają się w trójmiejskich galeriach bardzo rzadko, warto śledzić informacje o aktualnych wystawach. Jest ich naprawdę sporo, a wśród różnorodnych propozycji każdy znajdzie coś dla siebie: zarówno wielbiciele tradycyjnego malarstwa, jak i eksperymentalnych, nowoczesnych form wypowiedzi artystycznej.



Rozmyte kontury i niezwykłe barwy - to cechy malarstwa Fangora, które można oglądać w PGS w Sopocie. Rozmyte kontury i niezwykłe barwy - to cechy malarstwa Fangora, które można oglądać w PGS w Sopocie.
Zacznijmy od dwóch dyscyplin sztuki, które pojawiają się w galeriach dość rzadko, co oczywiście nie oznacza, że są mniej interesujące. Wręcz przeciwnie, ceramika i tkanina artystyczna, bo to o nich właśnie mowa, to nie tylko pole do popisu dla artysty, ale także frajda dla oglądającego. W ramach prezentowanej w Pałacu Opatów wystawy powojennej gdańskiej ceramiki i tkaniny artystycznej zobaczymy przekrój stylów charakterystycznych dla kolejnych dekad.

Mamy więc bajkowe, malowane w misterne wzory jedwabie i atłasy, ale też ogromnych rozmiarów gobeliny nawiązujące do malarstwa abstrakcyjnego. Niektóre z nich to niemal instalacje przestrzenne - trójwymiarowe, odznaczające się luźnymi splotami nie wełny, lecz sizalu, stanowią dowód na flirt twórców z nowoczesnymi technikami. Poszukiwania oryginalnych form wyrazu widać także w kształtach ceramicznych naczyń - warto tu wspomnieć choćby serię wyrafinowanych w swojej prostocie "Naczyń płaskich' autorstwa Henryka Luli.

Oferta trójmiejskich galerii jest przede wszystkim:

Ci, którzy po obejrzeniu wystawy poczują się zainspirowani geometrycznymi formami, powinni zainteresować się także najnowszą propozycją Państwowej Galerii Sztuki w Sopocie. "Widzieć jasno w zachwyceniu" to prezentacja obrazów Wojciecha Fangora i Andrzeja Nowackiego, czyli dwóch twórców, których malarskie poszukiwania oscylują wokół estetyki abstrakcyjnej. Zamglone, nieostre koła i fale stały się znakiem rozpoznawczym Fangora i również w sopockiej galerii nie mogło ich zabraknąć. Dla Nowackiego natomiast najważniejsza jest barwa i przestrzeń, którą kształtuje w swoich obrazach za pomocą wystających, kolorowych listew, dających wrażenie delikatnych wibracji. Warto zobaczyć tę wystawę, nawet jeśli ktoś głosi pogląd, że malarstwo abstrakcyjne jest mocno passé.

Ale w ofercie trójmiejskich galerii znajdzie się też coś dla wielbicieli videoartu. W Ratuszu Staromiejskim można oglądać wystawę "Sztuka jest w ogóle podejrzana". To część projektu "Miłosza portret wielokrotny", wpisującego się w obchody roku Czesława Miłosza. Artyści, zainspirowani twierdzeniem noblisty, jakoby działalność artystyczna stanowiła rodzaj ucieczki od rzeczywistości i wymówki dla aspołecznych postaw, postanowili się z nim zmierzyć.

Ania i Adam Witkowscy przedstawili swoją wersję "Abecadła" Miłosza. Wykorzystując cytaty z twórczości poety, stworzyli własny zbiór istotnych dla nich pojęć, ilustrowanych metaforycznymi obrazami. Natomiast Katarzyna Kijek i Przemysław Adamski przygotowali film "In statu nascendi", w którym wyodrębnili kolejne fragmenty animacji, dzieląc je na jak najmniejsze cząstki i finalnie dowodząc, że sztuka jest bezsilna wobec skomplikowanej rzeczywistości. To ciekawy eksperyment, ale tylko eksperyment. Ja w każdym razie pozostanę przy bardziej tradycyjnych formach przekazu.

Wydarzenia

Miłosza portret wielokrotny. Sztuka jest w ogóle podejrzana

wystawa

Widzieć jasno w zachwyceniu - Fangor / Nowacki (2 opinie)

(2 opinie)
10 zł
wystawa

Powojenna gdańska tkanina i ceramika artystyczna

10 zł
wystawa

Miejsca

Opinie (6)

  • fajnie ze wnetrze galerii bałtyckiej sie zmieni (1)

    ...obecne juz sie troche zaczelo nudzic dlatego zaczełam jezdzic ostatnio do galerii Madison w gdańsku

    • 9 0

    • Tylko Manhattan ostatnio jakiś mało aktywny

      Lubię odwiedzać w weekend galerie bo tam jest tyle ludzi na których można sobie popatrzeć.

      • 6 0

  • nie jest wazne gdzie jest sztuka

    ale zeby byla walka artysty z niesprawiedliwym swiatem bo taka jest rola artysty nie rezydenta starych hal poprodukcyjnych

    • 0 0

  • Mega ziewnięcie...

    Skomentować artykuł można tylko ziewnięciem.
    Kulturalni ludzie mogą dodatkowo zakryć buzię dłonią... i tyle w temacie.

    • 4 2

  • TrafficDesign

    Warto odwiedzić miejsca biorące udział w akcji TrafficDesign - stworzona zostanie galeria, której goście będą mogli oglądać obrazy w drodze do pracy i szkoły, przemieszczając się w Trójmieście, załatwiając swoje sprawy. Murale będzie można minąć w pośpiechu bądź - na przykład czekając na pociąg - poświęcić im więcej uwagi: oglądać detale, dotykać faktury, odgadywać technikę.
    Akcja cały czerwiec

    • 0 1

  • Przydała by się wystawa Peter Fuss i Dan Orbo

    Chętnie bym zobaczył coś znanych trójmiejskich artystów.

    • 3 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Wydarzenia

Pobożni i cnotliwi. Dawni gdańszczanie w zwierciadle sztuki (1 opinia)

(1 opinia)
20 zł
spotkanie, wystawa, warsztaty

Kultura ludowa Pomorza Gdańskiego

wystawa

Wystawa "Kajko, Kokosz i inni"

wystawa

Sprawdź się

Sprawdź się

Patronką którego trójmiejskiego teatru jest Agnieszka Osiecka?

 

Najczęściej czytane