• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Szlachetna rozrywka

10 czerwca 2002 (artykuł sprzed 21 lat) 
Późnym wieczorem zakończył się wczoraj II Krajowy Festiwal Teatru Polskiego Radia i Teatru Telewizji Polskiej.

Do Sopotu zjechali twórcy tych gatunków teatralnych, reżyserzy, scenarzyści, aktorzy, muzycy. Przez trzy dni dwa odrębne jury, telewizyjne i radiowe oceniały przeszło 30 spektakli i słuchowisk zgłoszonych do konkursu.

Grand prix dla najlepszego spektaklu Teatru TV otrzymała "Kuracja" Jacka Głębskiego w adaptacji i reżyserii Wojtka Smarzowskiego. Nagrodę ufundowaną przez prezesa Zarządu Telewizji Polskiej S.A. w wysokości 30 tys. zł, jury przyznało wspólnie: za adaptację i reżyserię Wojtkowi Smarzowskiemu, za główną rolę Bartkowi Topie, za zdjęcia Andrzejowi Szulkowskiemu i producentom wykowawczym Avocado Film - Dariuszowi Jabłońskiemu, Wioletcie Kamińskiej i Pawłowi Konicowi.

Grand Prix dla najlepszego utworu otrzymało słuchowisko "Dziesięć pięter" - za tekst - Cezary Harasimowicz, za adaptację i reżyserię Janusz Kukuła, za realizację akustyczną Andrzej Brzoska, za opracownie muzyczne Marian Szałkowski. Nagrodę w wysokości 20 tys. zł ufundował prezes Zarządu Polskiego Radia SA.

Nagrody aktorskie w kategorii telewizyjnej zdobyli: Agnieszka Pilaszewska i Sławomir Orzechowski, w radiowej Danuta Stenka, Teresa Lipowska i Krzysztof Gosztyła.

Pokazy i przesłuchania konkursowe cieszyły się sporym zainteresowaniem i zgromadziły w Teatrze Kameralnym i kinie Polonia liczną publiczność. Oprócz tego teatromami spotykali się ze znakomitymi aktorami. W Dworku Sierakowskich, przy pełnej sali, gościli Grażna Barszczewska, Jerzy Stuhr, Grażyna Szapołowska, Adam Hanuszkiewicz, Kazimierz Kaczor i Artur Żmijewski.

Juliusz Braun, przewodniczący Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji, jednocześnie honorowy patron festiwalu powiedział, że był on okazją do spotkania twórców, konfrontacją doświadczeń i podsumowaniem dorobku minionego roku. Impreza wpisała się na stałe w kalendarz wydarzeń kulturalnych w Sopocie i dobitnie zaznacza rolę scen telewizyjnej i radiowej w kształtowaniu gustu i smaku społeczeństwa.

Jurror w kategorii Teatr Telewizji, Agnieszka Holland, oceniając poziom artystyczny spektakli telewizyjnych podkreśliła, że jest on wyższy niż filmów oglądanych na ostatnim festiwalu filmowym w Gdyni. Ranga zjawiska, jakim jest teatr radiowy i telewizyjny w sferze zjawisk kultury, jest zupełnie wyjątkowa.
Poprzez różnorodność form i treści, przez ich bogactwo, spektakle i słuchowiska trafiają do ogromnej liczby odbiorców.

Są ważne dla rozwoju umysłowego człowieka, bo w gwarze i pędzie współczesnego świata, poszukuje on mądrej i szlachetnej rozrywki, marzy o takiej wizji świata, która przezwycięży głupotę, pomorze pokonać lęk i odszukać to, co ma prawdziwie artystyczną wartość duchową.

Barbara Kanold

Głos Wybrzeża

Opinie (6)

  • Ide spac

    wow jestem pierwszy. co to za artykul? nie wazne.
    Pozdrawiam wszystkich studentow architektury PG.
    :) Dobranoc

    • 0 0

  • dla mnie pani szapołowska nie jest znakomitą aktorką..

    bynajmniej:))
    zaś co do samych nagród to pani barbara kanold mogłaby potrudzić się i podać za grę w jakich spektaklach telewizyjnych aktorzy dostali nagrody.
    Sławomir Orzechowski dostał za rolę w "misiu kolabolu"
    świetna gra i świetna sztuka.
    powinni ją obejrzeć wszyscy działacze panny "S" :)))

    • 0 0

  • kalendarz

    Co ma piernik do wiatraka, a pomorze do lęku? Bo nie posądzam autorkę o nieznajomość ortografii. A na poważnie... Szkoda, że twórcy Festiwalu wybrali taki termin. Czerwiec jest bardziej odpowiedni na imprezy plenerowe. Do kin i teatrów najchętniej się chodzi w długie, dżdżyste jesienne wieczory. Znalazło to zresztą odbicie w frekwencji i zainteresowaniu imprezą.

    • 0 0

  • teatr TV

    to jedna z nielicznych, ambitnych pozycji w ofercie tv publicznej. "Kuracja" byla wzorowa - chyba dobrze, ze wygrali - to jedna z ciekawszych sztuk.

    • 0 0

  • Pani Kanold tłumaczę...

    ...na dziennikarski zbyt finezyjny widocznie dla niej wpis Janusza: "pomorze" pisze się przez "ż" z kropką, pani dZIENNIKARKO! Chyba, że chodzi o nasz piękny region...:-))

    Jezu, jaki wstyd! Poprawcie to... rozumiem, że stylistyka jest na poziomie licealnym, ale chociaż nie róbcie takich błędów. Admin!!!! Ty widzisz i nie kasujesz! HELP!!!!

    • 0 0

  • Więcej

    wyrozumiałości dla dziennikarzy ;-) proszę.

    • 0 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Wydarzenia

Pobożni i cnotliwi. Dawni gdańszczanie w zwierciadle sztuki (1 opinia)

(1 opinia)
20 zł
spotkanie, wystawa, warsztaty

Kultura ludowa Pomorza Gdańskiego

wystawa

Wystawa "Kajko, Kokosz i inni"

wystawa

Sprawdź się

Sprawdź się

Główna siedziba Muzeum Narodowego przy ul. Toruńskiej 1 znajduje się w gmachu należących niegdyś do:

 

Najczęściej czytane