• Kino
 • Mapa
 • Ogłoszenia
 • Forum
 • Komunikacja
 • Raport
Aktualnie brak w repertuarze trójmiejskich teatrów

Strategia (mimowolna reaktywacja) (4 opinie)

teatr tańca
kasy:
58 301-13-28, 551-50-40
wystawia:
Teatr Dada von Bzdülöw
data premiery:
22 lipca 2016
8.0
4 oceny
Strategia (mimowolna reaktywacja)

Miejsce akcji:
* Polska. A w tej Polsce - pokoik, pokój. Ten pokój staje się teatrem. I są tam wygodne miejsca dla widzów. I jest tam aparatura teatralna i podłoga do tańczenia... i kilka jeszcze drobiazgów.

Czas akcji:
* Czas jest rozpięty pomiędzy to, co było a to, co jest teraz.
* Czas się miesza, bo nigdy nie chce być linearny.
* Czas się miesza tym bardziej, im więcej wysiłków, by go oswoić.

Akcja:
Spowodowana jest obserwacją historyczno-socjologiczną
* Punk postawił irokeza - strategia clowna
* Człowiek na ulicy wrzeszczy - strategia psa
* Jasiu bawi się w sny i przebudzenia - strategia przetrwania

Leszek Bzdyl o spektaklu: Dawno, dawno temu, to znaczy 11 stycznia 2003 roku po raz pierwszy opowiedziałam tę historię. Powiedzmy, że STRATEGIA była wówczas spektaklem apolitycznym. Powiedzmy, że STRATEGIA była wyznaniem oportunisty. Powiedzmy, że wystawianie STRATEGII, do połowy 2005 roku, niosło z sobą urok dojrzałej niedojrzałości. Ta opowieść o Jasiu w błędnym kole doświadczeń, niespodziewanie/spodziewanie w 2005 roku straciła swoją lekkość. W PAŃSTWIE NA PE, czyli tam, gdzie zagubiony jest bohater STRATEGII, obudzono się ze snu pod tytułem: Właściwie, to wszystko jest w miarę dobrze, nieprawdaż? Wróciła Historia, a z nią retoryka bieli-czerni. Zaczęto budować barykadę i pozycjonować przeciwników. W 2005 roku postawiono jedno z najokrutniejszych pytań: Po której stronie barykady jesteś? Czy aby nie tam, gdzie niegdyś stało ZOMO?

I to pytanie, które zawisło nade mną w PAŃSTWIE NA PE zmieniło, w moim odczuciu, wymowę spektaklu. STRATEGIA zrymowała się z Polityką. I chcąc być wolnym od Tego Wszystkiego wycofałem, w owym 2005 roku, tytuł z mojego repertuaru. Ale błędne koło, zaklęte koło Historii, znowu utknęło w glinie i nie mogąc się z tej gliny wydobyć żłobi w ziemi coraz głębszą dziurę. Ostatnio stale wracałem do opowieści zapisanej w STRATEGII. Zastanawiałem się, czy nie zaryzykować, czy nie wznowić tego spektaklu. Mój bohater byłby już pięćdziesięcioletnim mężczyzną, a jego przemieszczanie się z teraz, które jest snem, w przeszłość, która jest przebudzeniem, byłoby jeszcze dotkliwsze. Koniec końców, podejmuję ryzyko ponownego wejścia do tej samej rzeki. Muszę sprawdzić, czy STRATEGIA zarezonuje w kontekście obecnej zawieruchy politycznej. Czy ten one-men-show o próbie przetrwania w ciężkich czasach spotka się z widownią, jak bohater STRATEGII, zagubioną w PAŃSTWIE NA PE?

Teksty piosenek: Lech Janerka
Scenariusz i reżyseria: Leszek Bzdyl
Muzyka: Blurt
Kostium: Katarzyna Piątek
Reżyseria świateł: Michał Kołodziej

Produkcja: Teatr Dada von Bzdülöw, Teatr Wybrzeże
We współpracy z Klubem Żak w Gdańsku, przy wsparciu Urzędu Miejskiego w Gdańsku.

Recenzja Trojmiasto.pl

Opinie (4)

 • Strategia. Mimowol Teatr Dada... (opinia sprzed 6 lat)

  Dzisiaj kupiłam bilet.. na Bzdyla. Po przerwie 15 minutowej już tam nie wróciłam. Wulgaryzmy .. wszystkie jakie używa ulica. po co mam chodzić na to do teatru i płacić pieniądze. Sylwetka aktora piękna.. Wolałabym , żeby tylko milczał.. przykro pierwszy raz nie biłam brawa..Byle co .. kopulacja pluskwy mnie nie interesuje. Dawno czegoś takiego na scenie nie widziałam.Gdybym w mojej ocenie wymieniła te wszystkie przekleństwa to co?
  Czytajacy byliby oburzeni...

  • 0 0

 • Amatorszczyzna (opinia sprzed 7 lat)

  Strategia mimowolna reaktywacja --> Wyobraźcie sobie, że jako widz stoicie przed drzwiami zamkniętej sali teatralnej. Słyszycie jakieś dźwięki dochodzące z sali, widzicie jakieś błyski światła spod drzwi i tylko tyle.
  Podobnie jest z tym "spektaklem". Może i jest to świetne przedstawienie ale akcja rozgrywa się głowie aktora, do której niestety - a raczej na szczęście - nie mamy dostępu. Aktor miota się po scenie, coś rzęzi (bo śpiewem tego nazwać nie można), coś tam bełkocze o Jasiu i kopulujących pluskwach, puszcza slajdy i muzykę, wszystko do czapy. Ogólne wrażenie: ŻENADA. Szkoda czasu.

  • 2 0

 • zaskakujący, bardzo dobry spektakl (opinia sprzed 7 lat)

  zaskakujący, bo dużo się dzieje poza samym tańcem :) Bzdyl ma świetny głos!

  • 2 2

 • Nie pójdę. (opinia sprzed 7 lat)

  Plakat mnie skutecznie zniechęcił, tak samo jak zniechęca mnie do palenia zdjęcie raka -szczęki, np.

  • 2 1

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Pod patronatem

Nadchodzące premiery