- 1 Darmowe atrakcje są popularne? (18 opinii)
- 2 Pieniądze są tylko dla mądrych? (37 opinii)
- 3 Owacja na stojąco w Teatrze Muzycznym (24 opinie)
- 4 Póki są bilety: grudniowe hity teatralne (25 opinii)
- 5 W hołdzie ofiarom "Skorpiona" (128 opinii)
- 6 Młodzi twórcy kultury z nagrodami (10 opinii)
Statki-muzea frekwencyjnym hitem w Gdyni i Gdańsku
76 tys. osób odwiedziło w wakacje pływające muzea w Gdańsku i Gdyni. "Dar Pomorza" w Gdyni i "Sołdek" w Gdańsku były hitami frekwencyjnymi, jeśli chodzi o odziały Narodowego Muzeum Morskiego. Trójmasztowy żaglowiec jest jednym z najważniejszych zabytków polskiego dziedzictwa morskiego, a rudowęglowiec zajmuje szczególne miejsce w gdańskim krajobrazie, cumując u nabrzeża Ołowianki.
114 lat wyjątkowego żaglowca
Trójmasztowy żaglowiec "Dar Pomorza" na co dzień cumuje przy nabrzeżu w Gdyni. Jest obiektem bardzo chętnie fotografowanym, ale i odwiedzanym. Wejście do wnętrz i na pokład pozwala poznać z bliska warunki życia i pracy polskich marynarzy i kadry oficerskiej.
- W zabytkowych wnętrzach, takich jak salon komendanta, mesa, szpital, stanowiska sterowe czy maszynownia, zachowane zostały artefakty dokumentujące historię żaglowca i jego załóg. Miejscem szczególnym jest zaaranżowana kabina słynnego pisarza, kapitana żeglugi wielkiej Karola Olgierda Borchardta - mówi dr Robert Domżał, dyrektor Narodowego Muzeum Morskiego w Gdańsku.
Przez wakacje na pokład najsłynniejszej polskiej fregaty weszło blisko 39 tys. osób
We wrześniu zwiedzanie "Daru Pomorza" możliwe jest od wtorku do niedzieli od 10:00 do 16:00.
"Sołdek" - olbrzym przy Ołowiance
Frekwencyjny sukces zaliczył także "Sołdek" - unikatowy zabytek techniki okrętowej. Rudowęglowiec zajmuje szczególne miejsce w gdańskim krajobrazie - jako miejska ikona i stały element nabrzeża wyspy Ołowianki. W lipcu "Sołdka" odwiedziło ponad 17 tys. osób, a w sierpniu blisko 20 tys.
- Najważniejszym punktem wizyty na "Sołdku" jest wystawa stała pt. "Sołdek
i jego czasy". Ekspozycja odkrywa świat historycznego parowca, z którym związane są życiorysy i emocje wielu ludzi morza. Prezentuje historię polskiej techniki okrętowej, w szczególności realia polityczne, społeczne oraz gospodarcze, w jakich był budowany i eksploatowany "Sołdek". Wystawę urozmaicają gabloty z węglem i rudą żelaza oraz nowoczesne środki multimedialne - zachęca dr Marcin Westphal, zastępca dyrektora ds. merytorycznych Narodowego Muzeum Morskiego w Gdańsku.
Do końca września "Sołdek" dostępny jest dla zwiedzających: we wtorek i od czwartku do niedzieli w godz. 10:00-16:00, a w środę od 13:00 do 16:00.
Jedyne takie muzeum w Polsce
Sporym zainteresowaniem cieszyły się też inne oddziały NMM, w tym Muzeum Rybołóstwa w Helu - 22 tys. Prawie 20 tys. osób zajrzało do Ośrodka Kultury Morskiej, nieco mniej do Spichlerzy na Ołowiance.

W przyszłym roku odwiedzający będą już mogli zobaczyć nową wystawę i nowe przestrzenie w wyremontowanym Żurawiu.
Narodowe Muzeum Morskie w Gdańsku jest obecnie najważniejszym muzeum w Polsce poświęconym historii morskiej, żegludze oraz związkowi Polski z Morzem Bałtyckim. Łączy w sobie tradycję i nowoczesność, inspirując i opowiadając historię w oparciu o dziedzictwo kulturowe związane z morzem.
Miejsca
Opinie wybrane
-
2023-09-08 21:21
Statek * Gdansk* zlomowano w Karaczi (2)
1.11.1979 w Hamburgu zdjęcia Polska flagę i zamieniono nazwę na *Dansk* i popłynął do Karaczi gdzie go złomowano. Byłem załoga na tym statku
- 4 0
-
2023-09-08 23:57
Tak, tak. Załogą byłeś.
i jeszcze sam sobie sterem, żeglarzem, okrętem
- 1 3
-
2023-09-09 04:47
Bez flagi popłynął ?
- 0 1
-
2023-09-08 14:56
Nie rozumiem fenomenu Sołdka (2)
Ani to ładne, ani ciekawe. Statek jak statek. Powinien wrócić do Szczecina.
- 12 57
-
2023-09-08 15:27
A wiesz że odnowili środek i jest extra teraz?
- 10 1
-
2023-09-09 04:46
Nie tylko tego nie rozumiesz.
- 9 3
Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.