• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport
stat
Impreza już się odbyła

Spotkanie z czwartym tomem Historii Gdańskich Dzielnic

We wtorek, 6 grudnia do rąk czytelników trafi czwarty tom z serii "Historie Gdańskich Dzielnic". Tym razem przybliży on historię Siedlec. Znajdą się w nim eseje i rozprawy 16 autorów. W spotkaniu promocyjnym, które odbędzie się o godz. 17:00 w Muzeum Bursztynu wezmą udział historycy: prof. Rafał Kubicki, dr Sylwia Bykowska oraz Marek Adamkowicz.

maj 3

piątek, godz. 17:45

Gdańsk Targ Rybny, plac przed Basztą Łabędź
bilety 30-50 zł
wrz 13-15

piątek - niedziela, godz. 10:00 - 17:00

Wstęp wolny
Czwarty tom Historii Gdańskich Dzielnic liczy ponad 500 stron, na których czytelnik znajdzie 17 esejów i rozpraw przygotowanych przez 16 autorów. Książka zawiera również ilustracje. Tematyka obejmuje okres od średniowiecza po czasy współczesne. Wykaz artykułów dostępny jest na stronie internetowej Muzeum Gdańska.

Siedlce. Historia w pigułce
Pierwsze informacje o wsi Schidlitz pojawiają się w 1379 r., a w 1400 r. o młynie leżącym nieopodal. Jednym z charakterystycznych elementów krajobrazu do XVIII w. były zlokalizowane na wzgórzach winnice. Od nich swoją nazwę wzięło dzisiejsze osiedle Winnik (Weinberg). Wieś Siedlce w swoich początkach prawdopodobnie była częścią uposażenia kościoła św. Katarzyny, jednak jej historia jest związana przede wszystkim z przybyłym do Gdańska pod koniec XIV w., za sprawą wielkiego mistrza zakonu krzyżackiego Konrada von Jungingena (starszego brata Ulricha), żeńskim Zakonem Najświętszego Zbawiciela.

Mimo wielu problemów związanych m.in. ze zwycięstwem w mieście reformacji, kolejnymi sporami z protestancką Radą Miejską, a nawet upadkiem klasztoru i przekazaniem go jezuitom pod koniec XVI w., brygidki z pomocą biskupa włocławskiego oraz króla odbudowały swoją pozycję w Gdańsku w wieku kolejnym, w tym odzyskały zarząd na Siedlcami, który sprawowały wspólnie z miastem. Utraciły go ostatecznie w efekcie I rozbioru Polski i konfiskaty majątku kościelnego przez władze pruskie.

Jak mogę zdobyć książkę? Spotkanie promocyjne już niebawem
Spotkanie promocyjne odbędzie we wtorek, 6 grudnia 2022 roku, w Muzeum Bursztynu, oddziale Muzeum Gdańska. Wezmą w nim udział autorzy rozpraw, tj. historycy: prof. Rafał Kubicki, dr Sylwia Bykowska oraz Marek Adamkowicz. Podczas wydarzenia przybliżone zostaną dzieje dzielnicy przedstawione w książce. Podczas spotkania publikację będzie można nabyć w promocyjnej cenie 60 złotych. Cena regularna za nowy tom wynosi 70 złotych. Po spotkaniu tom o Siedlcach będzie dostępny w ramach świątecznej wyprzedaży książek prowadzonej przez Muzeum Gdańska. Warunkiem otrzymania upustu w sklepie internetowym będzie zakup wszystkich wydanych dotychczas tomów Historii Gdańskich Dzielnic (tj. Chełm, Stare Przedmieście, Nowy Port i Siedlce). Oferta będzie dostępna od 10 grudnia 2022.

W tym roku trzeci tom Historii Gdańskich Dzielnic o Nowym Porcie został laureatem w kategorii "Pomorska Książka Roku" konkursu Pomorskiej Nagrody Literackiej "Wiatr od morza". Publikacja wydana przez Muzeum Gdańska otrzymała także nagrodę publiczności.
Promocja publikacji Historie Gdańskich Dzielnic IV: Siedlce
Kiedy: 6 grudnia 2022 (wtorek), godz. 17.00-18.00
Gdzie: Muzeum Bursztynu w Wielkim Młynie, poziom "0", ul. Wielkie Młyny 16
Wejście: od ul. Wielkie Młyny 16
Wstęp: wolny
Cena publikacji: 60 zł (cena promocyjna na spotkaniu), 70 zł (cena regularna)
Płatność: kartą / gotówką

Opinie

Sprawdź się

W którym roku po raz pierwszy w Gdańsku odbył się Ogólnopolski Turniej Poezji Społecznie Zaangażowanej o Nagrodę Czerwonej Róży?