• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport
stat
Wydarzenie już się odbyło

Splendor Gedanensis

Już po raz 40 Nagrody Miasta Gdańska w Dziedzinie Kultury Splendor Gedanensis zostaną wręczone 15 marca w Teatrze Wybrzeże. Wówczas poznamy Laureatów Nagrody za 2012 rok. Galę uświetni koncert MAI KLESZCZ & INCARNATIONS.

"Polityka" porównuje Maję do Elli Fitzgerald, a "Gazeta Wyborcza pisze o niej: "Ona jest jak Billie Holiday. Kleszcz jest gwiazdą, bierze tą płytą miejsce w ekstraklasie polskich wokalistek". Wyjątkowość Mai Kleszcz wraz zespołem incarNations wyznacza nowe standardy na rodzimej scenie muzycznej. Jej najnowszy album - "Odeon" zbiera entuzjastyczne recenzje we wszystkich gazetach muzycznych, a utwór "Rebeka" pochodzący z tej płyty, przez wiele tygodni gościł na Trójkowej Liście Przebojów.

Nagroda Miasta Gdańska w Dziedzinie Kultury Splendor Gedanensis po raz pierwszy została wręczona 4 sierpnia 1973 roku. Jest najstarszym i najistotniejszym wyróżnieniem gdańskim w dziedzinie kultury. Początkowo nazwano ją Nagrodą Miasta Gdańska, potem Nagrodą Prezydenta Miasta Gdańska w Dziedzinie Kultury i Sztuki i w końcu Nagrodą Miasta Gdańska w Dziedzinie Kultury "Splendor Gedanensis".

Nagroda przyznawana jest "osobom za wybitne osiągnięcia w dziedzinie twórczości artystycznej i upowszechniania kultury za rok poprzedzający rok przyznania Nagrody". Od 1999 roku przyznawane są corocznie trzy równorzędne wyróżnienia oraz równolegle z nimi - jeden Tytuł Mecenasa Kultury Gdańska, nadawany "osobom lub instytucjom znacząco wspierającym działania w obszarze kultury". Nagrodę oraz Tytuł przyznaje Prezydent Miasta Gdańska na wniosek Kapituły Nagrody i Tytułu, w skład której wchodzą m.in. przedstawiciele środowisk opiniotwórczych, mediów oraz twórcy i laureaci Nagrody za rok poprzedni.

Dotychczas Nagrodę otrzymało dwustu pięciu laureatów, wśród których wyróżniono siedmiu laureatów specjalnych i honorowych oraz pięciu z tytułem Laureata Laureatów, wręczonym z okazji 35-to i 40-lecia Nagrody. Sześciu twórców zostało wyróżnionych Nagrodą dwukrotnie. Kapituła przyznała także piętnaście Tytułów Mecenasa Kultury Gdańska. Wszystkie te interesujące informacje znajdą się w wydawnictwie specjalnie przygotowanym z okazji 40-lecia Nagrody.

LISTA NOMINOWANYCH TWÓRCÓW DO NAGRODY ZA 2012 ROK:

Iwona Berent i Jakub Szczepański - to autorzy albumu "Kościół św. Jana w Gdańsku". Album stanowi podsumowanie lat pracy nad odbudową zabytku, nadzorowaną od 1995 do 2006 przez Jakuba Szczepańskiego, a od 2006 do dziś przez Iwonę Berent. Książka dokumentuje historię obiektu - jego wspaniałe niegdyś wyposażenie, jego zniszczenie, a potem żmudną odbudowę, a także współczesne życie artystyczne, które wróciło do wnętrza - prezentuje album autorstwa Iwony Berent i Jakuba Szczepańskiego.

Krystyna Stańko wokalistka jazzowa i Dominik Bukowski muzyk jazzowy, wibrafonista zostali nominowani za płytę Krystyny Stańko KROPLA SŁOWA, do której Dominik Bukowski skomponował muzykę. Płyta otrzymuje bardzo dobre recenzje, ale największą sensacją jest wygranie plebiscytu czytelników jedynego polskiego czasopisma jazzowego JAZZ FORUM w kategorii ALBUM ROKU. Premiera materiału muzycznego i samej płyty miały miejsce na Festiwalu Jazz Jantar 2012 w Klubie Żak.

Krystyna Chwin i Stefan Chwin nominowani za dwa, stanowiące spójną całość tomy: Miłosz. Interpretacje i świadectwa autorstwa Stefana Chwina oraz Miłosz. Gdańsk i okolice. Relacje - Dokumenty - Głosy, pod wspólną redakcją Krystyny Chwin i Stefana Chwina.

Renata Dąbrowska - nominowana za album wieńczący pracę nad trzyletnim projektem, który polegał na odnalezieniu i sportretowaniu 100 kobiet nazywających się tak samo jak autorka zdjęć. W rezultacie powstał album zatytułowany "Ja Renata Dąbrowska - 100 portretów".

Profesor Wiesław Gruszkowski - architekt, urbanista, emerytowany profesor Politechniki Gdańskiej, autor blisko stu studiów i analiz naukowych z zakresu historii budowy miast, ochrony i rewaloryzacji zabytkowych substancji miejskich, teorii i praktyki planowania przestrzennego miasta. Prof. Wiesław Gruszkowski jest autorem zdjęć wykonanych w Gdańsku w lat 1945-7, opublikowanych w monograficznym albumie zatytułowanym "Ruiny. Fotografie Wiesława Gruszkowskiego".
.
Katarzyna Krakowiak - artystka zajmująca się rzeźbą i architekturą przy użyciu wielu mediów komunikacyjnych, przede wszystkim dźwięku. W 2012 roku jej rzeźba dźwiękowa Making The Walls Quake As If They Were Dilating With The Secret Knowledge Of Great Powers ("Iżby ściany drżały, pęczniejąc skrywaną wiedzą o wielkiej mocy") zdobyła podczas 13 Międzynarodowego Biennale Architektonicznego w Wenecji wyróżnienie specjalne.

Monika Milewska -
dr historii, dramaturg, eseistka, poetka, bajkopisarka, tłumaczka. Nominowana za zbiór esejów historycznych "Bogowie u władzy. Od Aleksandra Wielkiego do Kim Dzong Ila" opublikowany przez wydawnictwo słowo/obraz terytoria.

Mateusz Pęk - to autor projektu "Bałtycka agora", który zwyciężył w międzynarodowym konkursie "The Baltic Goes Digital". Do zaprezentowania wyimaginowanego miasta zlokalizowanego na dnie Bałtyku artysta stworzył specjalną platformę internetową, projekt został też pokazany w realnej przestrzeni miejskiej w Karlskronie i w Gdańsku.

Anna Czerwińska-Rydel - muzyk, pedagog, autorka książek dla dzieci i młodzieży. W 2012 roku ukazała się jej książka "Po drugiej stronie okna. Opowieść o Januszu Korczaku". Jest także autorką "Trylogii Gdańskiej": książek opisujących postaci znakomitych gdańszczan: Jana Heweliusza, Daniela Fahrenheita i Artura Schopenhauera.

Profesor Iwona Szmelter - konserwator-restaurator dzieł sztuki, ekspert i konsultant muzeów w zakresie ochrony dziedzictwa, naukowiec wyspecjalizowany na polu teorii i metodyki konserwacji-restauracji dzieł sztuki, szczególnie malarstwa i dzieł sztuki nowoczesnej. Profesor Iwona Szmelter jest inicjatorką i autorką aplikacji, którą Muzeum Narodowe w Gdańsku złożyło do trans-narodowego projektu naukowo-konserwatorskiego, realizowanego w ramach 7. Programu Ramowego Unii Europejskiej. Dzięki wysokiej ocenie, jaką uzyskała aplikacja dzieło Hansa Memlinga "Sąd Ostateczny", znajdujące się w zbiorach Muzeum Narodowego w Gdańsku zostało na przełomie stycznia i lutego 2012 roku poddane specjalistycznym badaniom konserwatorskim.

Aneta Szyłak - Kuratorka sztuki, prezes fundacji Wyspa Progress. Jest współtwórczynią sukcesu Międzynarodowego Festiwalu Sztuki Alternativa - wydarzenia, które poszukuje nowych dróg dla sztuki, próbuje definiować sztukę poprzez rolę społeczną, jaką może ona spełniać. Alternativa, obok wydarzeń artystycznych, wystaw, paneli i spotkań tematycznych z artystami prowadzi także działalność wydawniczą. Książka Praca i wypoczynek jest pierwszą częścią z serii publikacji Alternativa. Antologia, które towarzyszą wystawom prezentowanym w ramach festiwalu.

Mariusz Waras - Artysta street-artowy, grafik, projektant, znany głównie z projektu m-city, tj. murali realizowanych na ścianach budynków w przestrzeniach miejskich. Jest jednym z najbardziej znanych polskich artystów działających w przestrzeni miejskiej w Polsce i na świecie. Realizując projekt m-city stworzył kilkaset murali, zazwyczaj na zewnętrznych ścianach budynków w miastach na całym świecie - od Gdańska, przez Berlin, po Dżakartę. W 2012 roku Mariusz Waras brał udział w najważniejszych festiwalach poświęconych sztuce street-art, m.in. w ramach projektu AdHoc galery w Nowym Yorku, zrealizował wielkoformatowe murale dla dzielnic: Queens, Brooklyn i Bronx. W Polsce tworzył swoje prace m.in. w trakcie festiwali Artloop w Sopocie, Alternativa 2012 w Gdańsku i Traffic Design w Gdyni.

Iwona Zając -
rezydentka Kolonii Artystów (obecnie Młodego Miasta) na terenie Stoczni Gdańskiej. Jest autorką pracy zatytułowanej Cierpliwość, która powstała w ramach projektu "Telling the Balic" międzynarodowego wydarzenia badającego i testującego problem przestrzeni publicznej. W 2012 roku premierę miała książka Idealna. Od poradnika do dialogu, która stanowi zwieńczenie performatywnego projektu nad, którym artystka pracowała w l. 2008-2011. Idealna opowiada o współczesnej obrzędowości, o autorytecie, o wzajemnej tolerancji i przyjaźni wśród kobiet z różnych pokoleń. Podczas Festiwalu Gdańskich Narracji Iwona Zając zaprezentowała instalację zatytułowaną Duchy (nagrane przez artystkę wypowiedzi stoczniowców zostały w formie plików mp3 udostępnione publiczności, która dzięki słuchawkom bezprzewodowym mogła swobodnie poruszać się w obrębie murów stoczni i słuchać archiwalnych relacji).

NOMINOWANI DO TYTUŁU Mecenasa Kultury za 2012 rok:

Korporacja Budowlana DORACO sp. z o.o. - za wsparcie finansowe udzielone Międzynarodowemu Festiwalowi Muzyki Organowej w Oliwie.

EDF Wybrzeże S.A. - Sponsor strategiczny Polskiej Filharmonii Bałtyckiej im. Fryderyka Chopina w Gdańsku, dzięki któremu możliwa była realizacja wielu wydarzeń artystycznych organizowanych przez Filharmonię w 2012 r. m.in. koncertów inaugurujących oraz kończących sezon artystyczny, jak i koncertu sylwestrowego.

Bank Zachodni WBK S.A.
- za wsparcie działań na rzecz wzajemnego poznawania tradycji i kultur. Wystawa: Dialog Mistrzów. Callot, Goya, Tiepolo, zorganizowana przez Muzeum Narodowe w Gdańsku (2 grudzień 2012 - 28 luty 2013 r.) we współpracy z Museo del Granado, zarządzanym ego przez Fundacion Fuendetodos Goya w Fuendetodos w Hiszpanii.

Grupa Lotos S.A - Partner strategiczny Opery Bałtyckiej w Gdańsku; za finansowe wsparcie dla realizacji opery "Carmen", której premiera odbyła się 21 kwietnia 2012 r. oraz za wsparcie udzielone Europejskiemu Centrum Solidarności przy organizacji koncertu upamiętniającego wydarzenia grudniowe na Pomorzu oraz koncert "Freedom Bell", który odbył się dnia 8 grudnia 2012 r. i przypominał o 60 rocznicy powstania Rozgłośni Polskiej Radia Wolna Europa.

Przeczytaj także

Opinie

Sprawdź się

Zaczytani w Gdańsku to akcja: