• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Scena

Wszystkie kategorie
Kalendarza imprez
Aktualnie brak w repertuarze trójmiejskich teatrów

Spalenie matki (38 opinii)

spektakl dramatyczny
kasy:
58 301-13-28, 551-50-40
wystawia:
Malarnia
czas trwania:
1 godz. 10 min. (bez przerw)
data premiery:
10 lutego 2007
7.5
120 ocen
Spalenie matki Pawła Sali to rzecz o konsekwencjach płynących z zaniechania, z odmowy wzięcia odpowiedzialności za własne życie oraz o lęku przed podejmowaniem istotnych decyzji. Główny bohater, Karol, męski stripteaser towarzysząc chorej na raka matce wkracza w świat rzeczywistości realnej. Choroba budzi w nim nieznane albo spychane dotąd uczucia i refleksje.
Cierpienie, którego doświadcza, dotyka również innych bohaterów sztuki. Jego partnera, Piotra, pracownika dużej korporacji, który dla awansu postanawia ożenić się z koleżanką z pracy. Przygodnych kochanków, w ramionach których Karol próbuje zagłuszyć swoje emocje oraz Laurę, trzydziestokilkuletnią businesswoman, która małżeństwem z gejem usiłuje przełamać swoją wypełniona pracą oraz wizytami w męskim klubie go-go samotność.
Styl życia młodych, ambitnych, dbających o wygląd i nieźle zarabiających bohaterów, poddany zostaje demistyfikacji. Autor nie poprzestaje jednak na krytycznym opisie rzeczywistości. Zadane przez Karola pytanie "kto rozrzuci nasze prochy?" kieruje obecną w "Spaleniu matki" refleksję poza socjologiczny opis. Jak podkreśla reżyser Michał Kotański, "Spalenie matki" to przede wszystkim sztuka o ludziach unikających podejmowania ważnych wyborów w życiu. Wyborów świadomych, które świadczą o odpowiedzialności, a tym samym podjęciu życiowych wyzwań. Zarówno na płaszczyźnie prywatnej jak i społecznej "jesteśmy nigdzie"- podkreśla Kotański. Jako ludzie i jako Polacy nie wiemy, kim jesteśmy. W związku z tym mamy niewiele do zaoferowania.
W przypadku Karola, homoseksualisty, odpowiedź na pytanie "kim jestem?" wydaje się jeszcze trudniejsza. Wydaje mu się, że stać go na radykalne decyzje, jednak cierpienie i bezradność, których doświadcza, obnaża pozorność jego wyborów.

Paweł Sala "Spalenie matki"
Reżyseria: Michał Kotański
Scenografia: Paweł Walicki

Występują:
Piotr Jankowski
Tomira Kowalik
Michał Kowalski
Marzena Nieczuja-Urbańska
Florian Staniewski

Paweł Sala
Absolwent Wydziału Radia i Telewizji Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. Reżyser teatralny i filmowy, dokumentalista. Autor filmów: Anioł, Zdjęcie z krzyża, Na tyłach Wszechświata, Siostry. Na planie Pianisty zrealizował film dokumentalny Statyści. Autor sztuk: Gang Bang albo syndrom Sztokholmski, Od dziś będziemy dobrzy (wydana w antologii Pokolenie porno), Mortal Kombajn, Syn Królowej Śniegu, Ciemno wszędzie, Szwaczki, Ifigenia - moja siostra. Jego tekst Ciemno wszędzie zdobył I nagrodę w konkursie dramaturgicznym Dialogu i Starego Teatru. Jest współzałożycielem dramaturgicznej Grupy G8.

Michał Kotański
Absolwent Wydziału Reżyserii Dramatu krakowskiej PWST. Asystent reżysera w spektaklach: Żołnierz i bohater (reż. Jerzy Goliński, Teatr im. J. Słowackiego w Krakowie), Bułhakow (reż. Michał Wojtyszko, Teatr im. J. Słowackiego w Krakowie). Wyreżyserował min.: Polaroidy (Teatr Stary w Krakowie), Tajemna ekstaza (Teatr Powszechny w Warszawie), Mr Love (Krakowski Teatr Scena STU), Komediant (Teatr im. Horzycy w Toruniu), Językami mówić będą (Narodowy Stary Teatr w Krakowie).

Przeczytaj także

Opinie (29)

  • polecam (opinia sprzed 16 lat)

    spektakl jest kontrowersyjny, atakuje emocjami, budzi emocje, niedociągnięcia w dialogach maskuje świetna gra aktorów. idealnie ilustruje podejście do życia młodych, wrażliwych, niezdecydowanych ludzi można zauważyć wiele trafnych reakcji ludzkich polecam

    • 0 0

  • spalenie (opinia sprzed 16 lat)

    ogólnie rzecz biorąc to spektakl polecam. oceniłabym go na 3,5/5. dość nisko ze względu na sam dramat, który dotyczył wielu istotnych problemów, a tak na prawdę rzadnego konkretnie. może dlatego, że trwał zaledwie godzinę. i rzeczywiście jak wiele osób zauważa, bardziej odnosił się do kwestii gejostwa niż "nieprzygotowania do straty najbliższej osoby". spektakl mocno podciągaja gra aktorska (co tu dużo ukrywać, Jankowski był świetny), niektóre sceny, muzyka. ; )

    • 0 0

  • ... (opinia sprzed 16 lat)

    Może jestem zbyt wybredna,ale moim zdaniem sztuka bez przekazu, bez ustabilizowanej fabuły , z realizacją wrażeń artystycznych pniżej sredniej. Co wiecej - jeśli już pokazywac w teatrze męską nagość to nalezy to robić w jakimś celu. Nie polecam

    • 0 0

  • Gniot (opinia sprzed 16 lat)

    Już po pierwszych 10 minutach wiadomo było, że to będzie gniot jakich mało. Podstawowe błędy sceniczne, stawanie tyłem do widza, trzymanie w ustach papierosa i mamrotanie tekstu do filtra, zadeptywanie swoich słów i chodzenie bez sensu po scenie bo przecież stać na scenie i nic nie mówić to trudna sprawa. Wielokrotne rozbieranie się aktora zupełnie bez sensu. Zabieg ten miał chyba odwrócić uwagę damskiej widowni czy też zyskać jej przychylność. Gratuluje, widać się udało. Banalne teksty, cedzone nieudolnie przez dwóch młodych aktorów. O ile jeszcze sceniczny Karol nadrabiał swój brak talentu jakąś tam wyrazistością o tyle jego partner był poprostu niedozniesienia. Nie polecam.

    • 0 0

  • ... (opinia sprzed 16 lat)

    moim zdaniem spektakl beznadziejny, chyba mial byc kontrowersyjny ale nie wyszlo...

    • 0 0

  • Super, zakochałem się... (opinia sprzed 16 lat)

    Very much się zakochałem, po prostu kocham gejów ;)

    • 0 0

  • mocna (opinia sprzed 16 lat)

    wkońcu coś mocnego, wyrazistego, odważnego, przedstwienie poprzez nagą prawdę o całym zakłamaniu, ciągłej ucieczce w iluzję, słabości, zupełnej niemocy w świecie zdominowanym przez "normalnych", którzy też a może głównie ONI nie radzą sobie i tym "innym" nie pomagają, poprostu zapętlony świat bez wyjścia, świat niemocy,
    rzeczywiście odważna kreacja Karola, czy też Piotra, i to się nazywa właśnie aktorstwo, zmierzanie się z czymś co niepokoi, co nie znane, a przecież gdzieś obok nas...
    jestem pod wrażeniem...
    choć nie zakochałam się.

    • 0 0

  • dobry (opinia sprzed 16 lat)

    jak na moj gust, sztuka ta jest w czolowce najnowszych spektakli Wybrzeza. I muzyka pasowala jak ulal.

    • 0 0

  • Rewelacja (opinia sprzed 17 lat)

    Jestem pod wrażeniem , niesamowicie kontrowersyjna sztuka a jednak ukazujaca nasza polska rzeczywistość, wspaniała gra aktorów...

    • 0 0

  • Gratuluje i podziwiam! (opinia sprzed 17 lat)

    Na "Spaleniu Matki" byłam dwa razy, i nie zw. na temat czy oprawe sztuki ale na grę aktorską mojego ulubieńca jakim jest Pan Piotr Jankowski. Szczerze gratuluje nagrody, mam nadzieję, że dyrekcja Teatru Wybrzeża dba o swoich aktorów i że taki talent wkrótce "nas"nie opuścić.

    • 0 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Pod patronatem

Nadchodzące premiery