• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Smuga cienia "Wyjścia z cienia"

Mirosław Baran
22 grudnia 2005 (artykuł sprzed 18 lat) 
Wiele wskazuje na to, że Ogólnopolski Festiwal Teatrów i Kabaretów Studenckich "Wyjście z cienia" może na stałe zniknąć z kalendarza imprez kulturalnych Gdańska. Byłaby to duża strata zarówno dla miasta, jak i dla młodych grup, dla których był on przepustką do scenicznej kariery

Festiwal "Wyjście z cienia" odbywał się w Gdańsku co roku na przełomie listopada i grudnia. Jego organizatorem było Stowarzyszenie Plenipotentów J. Tadeusza. Impreza trwała w sumie aż sześć dni: obejmowała dwa kolejne weekendy (w trakcie pierwszego prezentowały się grupy teatralne, w czasie drugiego występowały kabarety). Festiwal od początku był imprezą dla grup "na dorobku". Nagroda na "Wyjściu z cienia" oznaczała często początek ich prawdziwej kariery; w trakcie wcześniejszych edycji festiwalu pierwsze kroki stawiały między innymi kabarety Ani Mru Mru (występ w Gdańsku był ich debiutem scenicznym), Limo i Łowcy.B oraz doskonały aktor monodramista i reżyser Marcin Bortkiewicz.

W tym roku impreza nie odbyła się. - Przyczyna jest prosta; mieliśmy ogromne problemy finansowe i organizacyjne - tłumaczy Bogna Troka, dyrektor artystyczny festiwalu. - Przygotowanie tak dużej imprezy trwa zwykle kilka miesięcy, wiele osób pracuje przy tym za darmo. Przez wiele lat z rzędu udawało nam się ten problem przezwyciężać. W tym roku już nie.

Koszt zorganizowania jednej edycji festiwalu zamykał się w kwocie około 40 tysięcy złotych. Do tego dochodziły usługi (na przykład druk ulotek) świadczone przez różne firmy na rzecz imprezy nieodpłatnie, w zamian za reklamę. Miasto Gdańsk, najpoważniejszy sponsor festiwalu, wykładał co roku kilkanaście tysięcy złotych. Tyle też obiecał na tegoroczną edycję "Wyjścia z cienia".

- Niestety, to wszystko za mało - uważa Troka. - Same nagrody dla zwycięzców to kilkanaście tysięcy złotych. Do tego koszt sali, obsługi technicznej, noclegi dla zespołów... Niedawno byłam na festiwalu kabaretowym w Zielonej Górze. Trwał on trzy dni, a miasto wsparło go sumą 100 tys. złotych. Wydaje mi się, że w mniejszych miastach jest prościej organizować takie imprezy, bo władzom zależy na promocji. A w Gdańsku są chyba inne priorytety.

Co zatem dalej z "Wyjściem z cienia"? - Bardzo chcielibyśmy zorganizować kolejną edycję festiwalu w przyszłym roku - deklaruje Bogna Troka. - Jednak jest to niemożliwe bez nowego systemu finansowania i odpowiedniego zaplecza organizacyjnego. Będziemy na pewno szukać partnerów dla naszego przedsięwzięcia. Jeżeli są osoby, które mogły by jakoś pomóc w organizacji imprezy, to na naszej stronie internetowej znajdą kontakt do nas.
Joanna Kołaczkowska, kabaret Hrabi (wcześniej kabaret Potem)

"Wyjście z cienia" obserwuję od samego początku - nie byłam tylko na jego jednej edycji, bo rodziłam w tym czasie dziecko. Jest to jedyna impreza w kraju, która otwiera się na młode grupy i daje im szansę występu na scenie. A jak inaczej kabaret ma zaistnieć, jak nie występując przed publicznością? Gdyby gdański festiwal miał zniknąć zupełnie, to mi osobiście byłoby bardzo, bardzo żal.
Gazeta WyborczaMirosław Baran

Opinie (2)

  • Taaak

    • 0 0

  • Taaak,

    Krótko mówiąc miasto jest złe, że nie chce chce wybulić lekką ręką 100 tys. złotych. Sadze, że problem finansowy jest trochę bardziej złożony i nie można tylko winić miasta, że nie chce być frajerem kosztem nas podatników aby kilka osób miało zajęcie i utrzymywało się od festiwalu do festiwalu. Pani Bognie Troce trzeba oddać sprawiedliwość i powiedzieć, że jest osobą ofiarną i pracowitą ale błędów należy szukać także w dotychczasowej działalności stowarzyszenia Plenipotentów J. Tadeusza.

    • 0 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Wydarzenia

Pobożni i cnotliwi. Dawni gdańszczanie w zwierciadle sztuki (1 opinia)

(1 opinia)
20 zł
spotkanie, wystawa, warsztaty

Kultura ludowa Pomorza Gdańskiego

wystawa

Wystawa "Kajko, Kokosz i inni"

wystawa

Sprawdź się

Sprawdź się

Jedna z najbardziej unikalnych w Polsce kolekcji zbiorów archeologicznych, pochodząca z Afryki, zawiera...?

 

Najczęściej czytane