• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport
stat
Impreza już się odbyła

Śliczna jesteś laleczko - pokaz filmu

maj 11

sobota, godz. 18:30

Wstęp wolny
Projekcja filmu i spotkanie z autorką Aleksandrą Kubiak
Miejsce: Gdańska Galeria Güntera Grassa, ul. Szeroka 34/35-37
Data: 14.07.2017, piątek godz. 18.00
Po projekcji, trwającej 40 minut zapraszamy na spotkanie z autorką filmu Aleksandrą Kubiak.


Film Aleksandry Kubiak powstał w wyniku niezwykłego spotkania. Aleksandra, znana polska performerka, zaprosiła do współpracy wybitną aktorkę teatralną Elżbietę Lisowską-Kopeć, by ta, przez jeden dzień odegrała rolę jej tragicznie zmarłej matki. Tytułową laleczką miała być Ola. Tak bowiem pieszczotliwie była nazywana przez swoją mamę. Zatrudnienie zawodowej aktorki do odegrania roli matki miało być sposobem dla niej na przepracowanie osobistej traumy, związanej z brutalnym przerwaniem relacji.

Śliczna jesteś Laleczko jest rejestracją przygotowań, rozmów, wzajemnego doświadczania siebie dwóch dorosłych kobiet, a w konsekwencji odegrania sceny spotkania z matką. Ale nie tylko, gdyż jest to też dokument, wiwisekcja całej skali emocji, które przez lata towarzyszyły artystce na wspomnienie wydarzeń jednego dnia. W konsekwencji powstał film, którego przesłanie jest na tyle uniwersalne i ponadczasowe, że oglądając go odnajdziemy w nim fragmenty swoich własnych emocji, radości, złości i lęków, będących echem niezwykle silnej więzi, jaka łączy dziecko z jego matką.

Wydarzenie organizowane jest w ramach serii Skala Beauforta i inicjuje cykl letnich prezentacji filmowych KINOLATO GGM. 

---
Aleksandra Kubiak (ur. 1978)
Artystka wizualna. Studiowała Edukację Artystyczną na Wydziale Artystycznym Uniwersytetu Zielonogórskiego (1999-2004). W roku 2016 uzyskała tytuł doktora sztuki na Wydziale Komunikacji Multimedialnej Uniwersytetu Artystycznego w Poznaniu (doktorat pod kierunkiem prof. Izabelli Gustowskiej i prof. Marka Wasilewskiego). W latach 2001-2013 tworzyła z Karoliną Wiktor Grupę Sędzia Główny, od 2011 pracuje również indywidualnie. Tworzy wideo, performanse z udziałem publiczności i zaproszonych gości, obiekty. Interesuje ją możliwość społecznego oddziaływania sztuki. Jej prace były prezentowane na licznych wystawach w kraju i za granicą. W latach 2013-2015 prowadziła zajęcia dydaktyczne na Wydziale Artystycznym w Instytucie Sztuk Wizualnych UZ. Była kuratorką rocznego cyklu wydarzeń Trzy, Cze, Ry! Performance! (2015). Związana z Galerią BWA Zielona Góra oraz Fundacją Salony. Obecnie mieszka i pracuje w Zielonej Górze.

Elżbieta Lisowska-Kopeć (ur. 1954) 
Aktorka, polonistka, animatorka, autorka. W 1980 ukończyła Filologię Polską na Uniwersytecie Wrocławskim, rok później zdała eksternistyczny egzamin aktorski. Od 1974 do 1994 roku była związana z wrocławskim teatrem Kalambur, uczestniczyła w organizacji Międzynarodowych Spotkań Teatru Otwartego. Redaktorka trzech monografii Kalambura (1982, 1998 i 2014). W latach 1997-1998 brała udział w realizacjach teatralnych tzw. Kompanii Fredrowskiej oraz Teatru 3 Krzesła we Wrocławiu. Jest pomysłodawczynią Festiwalu ewentualnych Talentów Aktorskich - FeTA we Wrocławiu (od 2000 roku). Współpracowała z działem kulturalnym Polskiego Radia Wrocław. Od 2008 do 2015 roku pracowała jako aktor w Lubuskim Teatrze w Zielonej Górze. Od 2013 roku prowadzi w Zielonej Górze zajęcia teatralne z młodzieżą niepełnosprawną. W 2014 roku w CRICOTECE w Krakowie odtwarzała postać Wiery Gran w czytaniu performatywnym sztuki Agaty Tuszyńskiej. W 2015 roku wyreżyserowała sztukę Doroty Masłowskiej Między nami dobrze jest w teatrze w Białymstoku.

---
Śliczna jesteś Laleczko, 2016, 40 min
reżyseria: Aleksandra Kubiak
występują: Aleksandra Kubiak, Elżbieta Lisowska-Kopeć
zdjęcia: Krzysztof Gawałkiewicz
montaż: Krzysztof Gawałkiewicz, Aleksandra Kubiak
dźwięk: Dariusz Kawecki, Piotr Spychała
​charakteryzacja: Natalia Koziróg, Maria Kaczmarowska
muzyka: Tarwater (Bernd Jestram, Ronald Lippok)
produkcja: galeria BWA Zielona Góra, Aleksandra Kubiak, Dariusz Kawecki

Opinie

Sprawdź się

Czy Czarna Sala Teatru Wybrzeże im. Stanisława Hebanowskiego to inicjatywa zupełnie nowa?