• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport
stat
Impreza już się odbyła

Skąd się wzięła sztuka? Warsztaty w ramach Akademii Kulturalnego Człowieka

maj 18

sobota, godz. 17:00

Gdańsk Nowy Port, ul. Strajku Dokerów 5
Wstęp wolny

22 maja - 7 grudnia 2024, godz. 11:15

Gdańsk,
bilety 20 zł
ulgowy 0-12 zł
Akademia Kulturalnego Człowieka i Projektornia GAK zaprasza na kolejną odsłonę. Tym razem zajmiemy się sztukami wizualnymi i plastycznymi. Wydarzenie pt.: Skąd się wzięła sztuka? Czyli kilka słów o prehistorii. poprowadzi Maria Szachnowska. Podczas warsztatów będzie funkcjonować Świetlica Kulturalna dla dzieci.
Część teoretyczna:
Wstęp z wiedzy o sztuce prehistorycznej. Omówienie najbardziej znanych i rozpoznawalnych dzieł paleolitu, takich jak malowidła naskalne w Lascaux, Altamirze czy Wenus z Willendorfu. Zwrócenie uwagi na to, jak człowiek pierwotny przedstawia ludzi, a jak zwierzęta w malowidłach naskalnych i jakie cechy uwypuklone są w sylwetce kobiety w przypadku Wenus. Wspólna grupowa dyskusja, dlaczego, zdaniem uczestników warsztatu, właśnie takich wyborów artystycznych dokonywał twórca i jaki był cel i przeznaczenie tych malunków. W odniesieniu do intuicji uczestników, przedstawienie najważniejszych teorii archeologicznych i antropologicznych dotyczących zagadnienia. Przedstawienie koncepcji szamanizmu wg. Davida Lewisa-Williamsa, magii sympatycznej wg. Frazera i innych teorii interpretacji: edukacyjnej i estetycznej (John Halverson).

Część praktyczna:
Uczestnicy zostaną poproszeni o stworzenie wspólnego malowidła naskalnego. Na wielkoformatowym arkuszu gniecionego papieru (który swoją fakturą ma za zadanie przywodzić na myśl fakturę skały) będą mieli namalować tuszem i pędzlami kaligraficznymi swoje własne, wcześniej wspólnie ustalone grupowo, zaklęcie czy też intencję najbardziej tożsamą dla pragnień człowieka współczesnego świata, zgodnie z ideą magii sympatycznej, czyli zaklinania w obraz swoich pragnień.

Chcesz przyjść na Skąd się wzięła sztuka?, ale nie możesz zostawić dziecka w domu? Pomożemy! W sali obok, podczas wydarzenia, specjalnie otworzymy Świetlicę Kulturalną, w której dzieci wezmą udział w warsztacie plastycznym prowadzonym przez artystkę Dorotę Wójcik.
Proces tworzenia prac w Świetlicy Kulturalnej będzie polegał na tym, że uczestnicy i uczestniczki usiądą razem z Dorotą Wójcik i w tym samym momencie namalują, to co widzą, dokładnie ten sam motyw. Prace zostaną wykonane techniką tuszu na papierze. Podczas pracy twórczej ważne będzie to, żeby oddać nastrój obecnie panujący w przestrzeni warsztatowej, a wszystko to będzie się działo w atmosferze dobrej zabawy ze sztuką!
Zajęcia dla dzieci od 5 do 9 roku życia.
Obowiązuje rezerwacja miejsc.

ROZWIJAJMY SIĘ WSPÓLNIE!
Zdajemy sobie sprawę, że rozwój najmłodszych jest najważniejszy. Dlatego często sobie odpuszczamy niektóre aktywności, ze względu na pociechy. My jednak zadbamy o Was pod hasłem: TWÓJ ROZWÓJ, TO ROZWÓJ TWOJEGO DZIECKA. Dlatego z oferty Świetlicy Kulturalnej można korzystać po rezerwacji miejsca na warsztatach. Pozwólmy sobie na spędzenie czasu w Akademii Kulturalnego Człowieka. Pokażmy swoim pociechom, jak ważny jest rozwój bez względu na wiek.

O dr Marii Szachnowskiej, prowadzącej warsztat Skąd wzięła się sztuka?
Doktor sztuki w dyscyplinie sztuki plastyczne i konserwacja dzieł sztuki.
Ukończyła Malarstwo na Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku ze specjalizacją ze scenografii teatralnej. Absolwentka pracowni prof. Macieja Świeszewskiego, gdzie pracowała również jako asystent w latach 2015-2017. Finalistka licznych konkursów malarskich, w tym: kilkukrotnie Grand Prix Fundacji Franciszki Eibisch, Promocje 2014, IV Piotrkowskie Biennale Sztuki, kilkukrotna laureatka konkursu im. Leona Wyczółkowskiego, Gdańskie Biennale Sztuki, Ale Sztuka!, itd. Jej obrazy można było oglądać na licznych pokazach, w tym indywidualnych: w Gdyńskim Centrum Filmowym, wystawie wraz z Anną Waligórską w Galerii El w Elblągu, Galerii Warzywniak w Gdańsku, Galerii L przy Domu Literatury w Łodzi i Teatrze Szekspirowskim w Gdańsku. Brała udział w kilkudziesięciu wystawach zbiorowych w Polsce. Jej obrazy uczestniczyły w targach sztuki w Londynie, Barcelonie i Edynburgu. Cykl jej obrazów Phone Contact został zaprezentowany na wystawie zbiorowej Fresh reality w Wersalu, w Paryżu. Jest autorką scenografii i kostiumów do spektakli: W 80 dni dookoła świata w reżyserii K. Szachnowskiego, w Teatrze im. A. Seweruka w Elblągu, Iwan, carski syn w reżyserii K. Szachnowskiego w Centrum Kultury w Gdyni, Terroryści I. Iredyńskiego w reżyserii K. Szachnowskiego w Centrum Kultury w Gdyni scenografii i Tajemniczy ogród, na podstawie powieści F. H. Burnett, w reżyserii A. Klucznika, w Teatrze Lalki i Aktora w Wałbrzychu. W ramach stypendium dla twórców kultury Marszałka Województwa Pomorskiego, które otrzymała w roku 2020, zaprojektowała scenografię, kostiumy i animacje do do recitalu aktorskiego Oli Lis pt. Piosenki portowe. W ramach projektu dofinansowanego przez Ministerstwo Kultury Dziedzictwa Narodowego i Sportu w ramach programu dotacyjnego Kultura dostępna zaprojektowała wizualizacje i kostiumy do spektaklu Niema Opera w reżyserii T. Valldala Czarneckiego, w Gdańskim Archipelagu Kultury. W latach 2018-2021 pracowała w z Osiedlowym Klubem Kultury SM Bałtyk, jako instruktor zajęć rysunku i malarstwa. Autorka licznych projektów okładek literackich Wydawnictwa Od do.

Prowadząca warsztat plastyczny dla dzieci Dorota Wójcik
Dorota Wójcik (ur. 1987 w Gdańsku) jest artystką wizualną oraz architektką. Ukończyła Politechnikę Gdańską z wyróżnieniem otrzymując 2 nagrody za najlepiej obroniony dyplom magisterski na wydziale Architektury i Urbanistyki w 2014r. W między czasie podjęła studia na Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku na wydziale malarstwa w pracowni prof. J. Baucia, gdzie w 2021 r. obroniła tytuł magisterski. Połączenie architektury i malarstwa stworzyły jej możliwości do podjęcia pracy przy wielu muralach w całej Polsce, min. miała możliwość uczestniczyć w produkcji prestiżowego muralu autorstwa E. Dwurnika w Warszawie. Jej prace malarskie zaprezentowano min. na Ogólnopolskiej wystawie konkursowej Fundacji im. Franciszki Eibisch w Warszawie. Dorota głównie zajmuje się malarstwem olejnym abstrakcyjnym, a inspiracje czerpie z natury (drzewa, morze, chmury). Od 2000 roku związana z Pracownią artystyczna Henryka Sokalskiego.

Kontakt/zapisy:
projektornia@gak.gda.pl
58 343 46 91
 

Opinie

Sprawdź się

Ekranizacja popularnej książki dla dzieci autorstwa Agnieszki Śladkowskiej będzie miała tytuł: