• Kino
 • Mapa
 • Ogłoszenia
 • Forum
 • Komunikacja
 • Raport

Sezon letni w Teatrze Atelier

Łukasz Rudziński
21 czerwca 2010 (artykuł sprzed 13 lat) 
"Plaża" w reżyserii André Hübnera-Ochodlo to pierwsza z nowości Teatru Atelier w sezonie 2010. Spektakl miał swoją premierę w Częstochowie w styczniu b.r. Jak wypadnie podczas premiery trójmiejskiej? "Plaża" w reżyserii André Hübnera-Ochodlo to pierwsza z nowości Teatru Atelier w sezonie 2010. Spektakl miał swoją premierę w Częstochowie w styczniu b.r. Jak wypadnie podczas premiery trójmiejskiej?

Oba wakacyjne miesiące nie są czasem martwym dla teatru. Właśnie wtedy, obok festiwali i scen plenerowych, działa prowadzony przez André Hübnera-Ochodlo Teatr Atelier. Trzy premiery, recitale Piotra Machalicy, Hanny Banaszak i Janusza Radka oraz spektakle gościnne - "Dzieci Hioba" i "Lady Day" to tylko niektóre pozycje bardzo atrakcyjnego programu 21. sezonu Teatru Atelier.- Tegoroczny program Teatru Atelier składa się z czterech głównych filarów, podczas których zobaczymy: teatralne koprodukcje z Teatrem im. Adama Mickiewicza, Międzynarodowe Spotkania z Kulturą Żydowską, konkurs Pamiętajcie o Osieckiej oraz teatr piosenek i poezji Jerzego Satanowskiego - mówi dyrektor artystyczny Teatru Atelier, André Hübner-Ochodlo.

Lato z teatrem Atelier obfituje w wydarzenia premierowe - odbędą się trzy nowe spektakle, z premierami granymi w charakterystyczny dla Atelier sposób na końcu, a nie na początku pokazów.

Pierwszą z nich jest "Plaża" Petersa Asmussena (pokazywane w dniach 8-13 lipca, o godz. 19:30) - najnowszy spektakl wyreżyserowany przez André Hübnera-Ochodlo w Teatrze im. Mickiewicza w Częstochowie. To historia dwóch małżeństw, spotykających się przez cztery kolejne lata w wakacje w opuszczonym hotelu na plaży. - Udało się zrobić coś mocnego i naprawdę intensywnego. To kawałek bardzo uczciwej roboty teatralnej, ze świetną muzyką formacji Trio Mania - opowiada Hübner-Ochodlo.

Pozostałe dwie mają charakter muzyczny. Koncert "Bukovina III" (27-31.07, godz. 19:30) w wykonaniu Hübnera-Ochodlo i The Jazzish Company nosi podtytuł "Itzik Manger projekt cz. II", sugerując muzyczne wykonania poezji Itzyka Mangera, której pierwszą premierę pod nazwą "Malkele" publiczność Teatru Atelier miała okazję zobaczyć w ubiegłym roku.

Druga muzyczna premiera - "Świat według Barda" Jerzego Satanowskiego zamyka sezon Teatru Atelier w sposób niezwykle efektowny (pokazy 25-29 sierpnia, o godz. 18 i 20). Podczas koncertu usłyszymy przeboje Jacquesa Brela, Bułata Okudżawy, Jaromira Nohavicy, Leonarda Cohena, Georgesa Brassensa i Jana Wołka. Wykonają je m.in. Piotr Machalica, Justyna Szafran, czy były aktor Teatru Wybrzeże Arkadiusz Brykalski.

Nie zabraknie cieszących się wielkim zainteresowaniem publiczności i organizowanych od lat - konkursu "Pamiętajmy o Osieckiej" (11-14 sierpnia, o godz. 18 i 20) oraz Festiwalu "Z młodej piersi się wyrwało" prowadzonego przez Andrzeja Poniedzielskiego (23-24 sierpnia, o godz. 18 i 20, wstęp wolny). Jak co roku, będziemy też świadkami interesujących recitali. Sezon Teatru Atelier otworzy Piotr Machalica z repertuarem Edwarda Stachury (1 lipca, godz. 17:30, 2-3 lipca, o godz. 18 i 20). Z kolei w sierpniu sopocka scena gościć będzie Hannę Banaszak (15-18 sierpnia, godz. 20) oraz pamiętanego z produkcji musicalowych Teatru Muzycznego Janusza Radka (19-20 sierpnia, godz. 20).

Międzynarodowe Spotkania z Kulturą Żydowską - największa tego typu impreza na Pomorzu - zainaugurowana zostanie koncertem węgierskich klezmerów z zespołu Veszepremer Klezmer Band (1 sierpnia, godz. 19:30). Z koncertów André Hübnera-Ochodlo i The Jazzish Company obok "Bukoviny III" zagrany będzie (prawdopodobnie po raz ostatni) koncert "Moscow'52" do tekstów żydowskich poetów rosyjskiego pochodzenia, rozstrzelanych na rozkaz Stalina w 1952 roku - Peretsa Markisha, Itsika Fefera i Isi Charik. Ponadto w programie spektakl muzyczny Jacka Bończyka "Dzieci Hioba" oraz koncerty: pieśni żydowskiej w wykonaniu Urszuli Makosz (2.08, godz. 19:30) i muzyki klezmerskiej zagranej przez zespół Chmielnikers (3.08, godz. 19:30).

Spotkania z Kulturą Żydowską to nie tylko wydarzenia artystyczne, ale też bardzo rozbudowany nurt bezpłatnych warsztatów edukacyjnych promujących kulturę żydowską. Od 25 do 30 lipca o 15:30 rozpoczynać się będą warsztaty języka hebrajskiego prowadzone przez Ewę Soroczyńską. Z kolei w sierpniu Warsztaty Jidyszkajt (język i literatura jidysz) poprowadzą Julia i Urszula Makosz oraz Przemysław Piekarski (2-3 sierpnia, godz. 15:30, 4 sierpnia, godz. 17). Chętni poznają również podstawy tańca izraelskiego (25-26 lipca, godz. 17).

Nieco droższe będą bilety do Teatru Atelier. - W tym roku obchodzimy 21 urodziny Teatru, po raz 17 zagramy w Sopocie w Teatrze na Plaży. Dlatego też bilety na nasze produkcje kosztować będą sumę tych obu ważnych dla nas liczb, czyli 38 złotych - mówi André Hübner-Ochodlo.

Na wydarzenia gościnne bilety kosztować będą 50 zł (poza Konkursem "Pamiętajmy o Osieckiej" i Veszepremer Klezmer Band, na które za wstęp zapłacimy 45 zł). Natomiast koszt wstępu na wieczory premierowe oraz koncert finałowy wynoszą 100 zł.

Miejsca

Wydarzenia

Opinie (6)

 • nie

  chyba nie po to jest lato ,żeby nudzić sie w teatrze

  • 5 8

 • Nudzisz się?

  Chyba nie po to jest życie, żeby żyć!!

  • 2 2

 • kobieta w srednim wieku

  to dobrze, że znowu jest lipiec i sierpień i można oddychać innym powietrzem,trochę dusznym i gorącym bo w niewielkim, czarnym teatrze, na betonowych niewygodnych schodkach, gdy już zupełnie zabraknie wolnych miejsc; warto wstąpić i słuchać pieśni-bardziej bliskich niż dalekich, w wykonaniu człowieka o twarzy podobnej do kogoś z bardzo odległych czasów

  • 2 1

 • brawo Andre

  Uwielbiam ten teatr ,co roku wyczekuję na pierwsze spektakle.Oglądam prawie wszystko; niektóre spektakle oglądam powtórnie jeśli powtarzają się w następnym roku.Brawo Andre!!!

  • 2 1

 • po co ta alkoholowa czern

  po co agnieszka byla nieszczesliwa przez tzw swoich

  • 0 0

 • nie Trio Mania tylko Herbasz,Sowiński,Żuchowski ; )

  • 0 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Wydarzenia

Pobożni i cnotliwi. Dawni gdańszczanie w zwierciadle sztuki (1 opinia)

(1 opinia)
20 zł
spotkanie, wystawa, warsztaty

Kultura ludowa Pomorza Gdańskiego

wystawa

Wystawa "Kajko, Kokosz i inni"

wystawa

Sprawdź się

Sprawdź się

Antoni Suchanek, polski malarz marynista, ma swój pomnik w Trójmieście. Gdzie dokładnie się znajduje?

 

Najczęściej czytane