• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Scena letnia bez dachu, więc trzeba przerywać spektakle

Patryk Szczerba
9 sierpnia 2021 (artykuł sprzed 2 lat) 
Aktorzy na Scenie Letniej grają pod gołym niebem i nie zanosi się w najbliższym czasie na zmiany. Na zdjęciu próba medialna spektaklu "Marlena Dietrich. Iluzje". Aktorzy na Scenie Letniej grają pod gołym niebem i nie zanosi się w najbliższym czasie na zmiany. Na zdjęciu próba medialna spektaklu "Marlena Dietrich. Iluzje".

Zdaniem części widzów nad sceną i widownią teatru na plaży w OrłowieMapka przydałoby się lekkie zadaszenie pozwalające na granie spektakli bez względu na pogodę. Władze Gdyni przyznają, że pomysł był rozważany, ale zrezygnowano z niego z powodu kosztów i krótkiego czasu, kiedy dach byłby potrzebny.Czy jesteś za zadaszeniem sceny letniej w Orłowie?

Scena Letnia w Gdyni to unikat w skali światowej. Teatr Miejski w wakacje przenosi się na plażę w Orłowie, gdzie grane są spektakle z widokiem na morze i szumem fal w tle. Dostosowany do warunków i czasu repertuar oraz otoczenie powodują, że każde przedstawienie jest magiczne i doceniane przez mieszkańców, ale także miłośników kultury spoza Trójmiasta.

Granie spektakli uzależnione od pogodyJest jednak jeden problem. Granie spektakli jest uzależnione od pogody, która latem nad morzem potrafi być kapryśna. W ostatnią niedzielę 8.08.2021 z powodu ulewy trzeba było przerwać spektakl "Marlena Dietrich. Iluzje". Aktorzy zeszli ze sceny, a widzowie, mimo że uzbrojeni w parasole, musieli pogodzić się z tym, że nie obejrzą przedstawienia do końca. Jak dowiedzieliśmy się w biurze teatru, spektaklu z powodu deszczu, który zmoczył scenę, uniemożliwiając bezpieczny występ aktorom, nie dokończono.

Recenzja spektaklu "Marlena Dietrich. Iluzje"Rozwiązaniem mógłby być montaż lekkiego zadaszenia nad widownią i sceną z aktorami. W tej sprawie w lipcu do władz miasta wystąpił z zapytaniem radny Ireneusz Bekisz z PO, po tym, jak zwróciły się do niego zawiedzione odwołaniem spektaklu mieszkanki.

Ulewa nad Sceną Letnią w niedzielę 8.08.2021

Pytania od mieszkańców w sprawie zadaszenia- Z ich strony padła propozycja, aby prezydent miasta Gdyni rozważył możliwość lekkiego zadaszenia nad sceną i widownią - opowiada Ireneusz Bekisz.
Władze miasta w odpowiedzi przyznają, że kwestia zadaszenia sceny była rozważana, ale do realizacji nie doszło z dwóch powodów. Obawiano się zbyt wysokich kosztów wykonania konstrukcji i krótkiego czasu eksploatacji sceny.

Najbliższe spektakle teatralne w Trójmieście


Tłumaczą też, że operacja montażu sceny byłaby złożona. I niewykluczone, że mało opłacalna przy twierdzeniu przez wiceprezydenta Gdyni, że w ciągu roku odwoływane są trzy-cztery spotkania w sezonie Sceny Letniej.

Oprócz kosztów pytania o technologię- Oprócz wcześniejszych uzgodnień z Urzędem Morskim i innymi kontrahentami odnośnie lokalizacji, należałoby znaleźć projektanta, może tego, który wykonywał projekt aktualnie eksploatowanej sceny, który zaproponuje dwa rozwiązania: czy dach ma być rozpostarty nad sceną i widownią, czy mają powstać dwa zadaszenia: osobno nad sceną i osobno nad widownią - odpowiada Marek Łucyk, wiceprezydent Gdyni.
Jak wskazuje, projektant musiałby również zaproponować system otwierania i zwijania dachu oraz system montażu i demontażu całości po sezonie.

Dodatkowo pojawiają się głosy, że przy montażu dachu granie spektakli na piasku nie miałoby uroku.

Na montaż zadaszenia w tym roku nie ma co liczyć, bo środków na to nie ma w tegorocznym budżecie, a i na granie spektakli na plenerowej scenie powoli kończy się sezon (ostatnie pokazy w dniach 11-15.08). Przyszłoroczne wydatki będą przedstawiane radnym miasta do akceptacji jesienią.

Miejsca

Opinie wybrane

Wszystkie opinie (56)

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Wydarzenia

Pobożni i cnotliwi. Dawni gdańszczanie w zwierciadle sztuki (1 opinia)

(1 opinia)
20 zł
spotkanie, wystawa, warsztaty

Kultura ludowa Pomorza Gdańskiego

wystawa

Wystawa "Kajko, Kokosz i inni"

wystawa

Sprawdź się

Sprawdź się

W jakich latach dyrektorem Teatru Wybrzeże był Maciej Nowak?

 

Najczęściej czytane