Scena letnia bez dachu, więc trzeba przerywać spektakle

Aktorzy na Scenie Letniej grają pod gołym niebem i nie zanosi się w najbliższym czasie na zmiany. Na zdjęciu próba medialna spektaklu "Marlena Dietrich. Iluzje".
Aktorzy na Scenie Letniej grają pod gołym niebem i nie zanosi się w najbliższym czasie na zmiany. Na zdjęciu próba medialna spektaklu "Marlena Dietrich. Iluzje". fot. Jacek Klejment/Trojmiasto.pl

Zdaniem części widzów nad sceną i widownią teatru na plaży w OrłowieMapka przydałoby się lekkie zadaszenie pozwalające na granie spektakli bez względu na pogodę. Władze Gdyni przyznają, że pomysł był rozważany, ale zrezygnowano z niego z powodu kosztów i krótkiego czasu, kiedy dach byłby potrzebny.Czy jesteś za zadaszeniem sceny letniej w Orłowie?

tak, widowni i sceny 33%
tak, ale tylko sceny, widzowie sobie poradzą 20%
nie, przedstawienia stracą swój urok 47%
zakończona Łącznie głosów: 603
Scena Letnia w Gdyni to unikat w skali światowej. Teatr Miejski w wakacje przenosi się na plażę w Orłowie, gdzie grane są spektakle z widokiem na morze i szumem fal w tle. Dostosowany do warunków i czasu repertuar oraz otoczenie powodują, że każde przedstawienie jest magiczne i doceniane przez mieszkańców, ale także miłośników kultury spoza Trójmiasta.

Granie spektakli uzależnione od pogodyJest jednak jeden problem. Granie spektakli jest uzależnione od pogody, która latem nad morzem potrafi być kapryśna. W ostatnią niedzielę 8.08.2021 z powodu ulewy trzeba było przerwać spektakl "Marlena Dietrich. Iluzje". Aktorzy zeszli ze sceny, a widzowie, mimo że uzbrojeni w parasole, musieli pogodzić się z tym, że nie obejrzą przedstawienia do końca. Jak dowiedzieliśmy się w biurze teatru, spektaklu z powodu deszczu, który zmoczył scenę, uniemożliwiając bezpieczny występ aktorom, nie dokończono.

Recenzja spektaklu "Marlena Dietrich. Iluzje"Rozwiązaniem mógłby być montaż lekkiego zadaszenia nad widownią i sceną z aktorami. W tej sprawie w lipcu do władz miasta wystąpił z zapytaniem radny Ireneusz Bekisz z PO, po tym, jak zwróciły się do niego zawiedzione odwołaniem spektaklu mieszkanki.

Ulewa nad Sceną Letnią w niedzielę 8.08.2021

Pytania od mieszkańców w sprawie zadaszenia- Z ich strony padła propozycja, aby prezydent miasta Gdyni rozważył możliwość lekkiego zadaszenia nad sceną i widownią - opowiada Ireneusz Bekisz.
Władze miasta w odpowiedzi przyznają, że kwestia zadaszenia sceny była rozważana, ale do realizacji nie doszło z dwóch powodów. Obawiano się zbyt wysokich kosztów wykonania konstrukcji i krótkiego czasu eksploatacji sceny.

Najbliższe spektakle teatralne w Trójmieście


Tłumaczą też, że operacja montażu sceny byłaby złożona. I niewykluczone, że mało opłacalna przy twierdzeniu przez wiceprezydenta Gdyni, że w ciągu roku odwoływane są trzy-cztery spotkania w sezonie Sceny Letniej.

Oprócz kosztów pytania o technologię- Oprócz wcześniejszych uzgodnień z Urzędem Morskim i innymi kontrahentami odnośnie lokalizacji, należałoby znaleźć projektanta, może tego, który wykonywał projekt aktualnie eksploatowanej sceny, który zaproponuje dwa rozwiązania: czy dach ma być rozpostarty nad sceną i widownią, czy mają powstać dwa zadaszenia: osobno nad sceną i osobno nad widownią - odpowiada Marek Łucyk, wiceprezydent Gdyni.
Jak wskazuje, projektant musiałby również zaproponować system otwierania i zwijania dachu oraz system montażu i demontażu całości po sezonie.

Dodatkowo pojawiają się głosy, że przy montażu dachu granie spektakli na piasku nie miałoby uroku.

Na montaż zadaszenia w tym roku nie ma co liczyć, bo środków na to nie ma w tegorocznym budżecie, a i na granie spektakli na plenerowej scenie powoli kończy się sezon (ostatnie pokazy w dniach 11-15.08). Przyszłoroczne wydatki będą przedstawiane radnym miasta do akceptacji jesienią.

Opinie wybrane


wszystkie opinie (56)

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Najnowsze

więcej artykułów »

Wydarzenia

Do DNA
Do DNA
wystawa
lut 13-31.12
g. 10:00 - 16:00
Gdańsk, Narodowe Muzeum Morskie
Design Oskara Zięty w zabytkowych wnętrzach Dworu Artusa i Domu Uphagena
Design Oskara Zięty w zabytkowych...
wystawa
maj 12-28.11
Gdańsk, Muzeum Gdańska
Chopin & Friends - Koncerty Fortepianowe
Chopin & Friends - Koncerty Fortepianowe
muzyka poważna
maj 13-30.12
g. 19:30
Gdańsk, Kościół Św. Katarzyny

Rozrywka

Kulinaria

Sprawdź się

Sprawdź się

Festiwal Teatru Polskiego i Teatru Telewizji Polskiej "Dwa Teatry" w roku 2019 odbył się po raz:

 

Najczęściej czytane