Wiadomości

Rusza Festiwal Between.Pomiędzy w wersji online

Wśród udostępnionych w ramach Festiwalu Literatury i Teatru Betweeen.Pomiędzy spektakli online, znajdzie się przedstawienie Teatru Wierszalin "Dziady. Noc pierwsza" w reżyserii Piotra Tomaszuka.
Wśród udostępnionych w ramach Festiwalu Literatury i Teatru Betweeen.Pomiędzy spektakli online, znajdzie się przedstawienie Teatru Wierszalin "Dziady. Noc pierwsza" w reżyserii Piotra Tomaszuka. mat. prasowe

Przed nami XI edycja Festiwalu Literatury i Teatru Between.Pomiędzy. Impreza odbędzie się w zaplanowanym terminie, choć w zmienionej formule - całość przeniesiono do świata wirtualnego. Od 11 do 17 maja czekają nas liczne atrakcje dostępne bezpłatnie i przez cały czas udostępniane w internecie - wśród nich ciekawe spektakle teatralne.Najbliższe wydarzenia online


Tematem przewodnim tegorocznej odsłony festiwalu jest Kosmopolis 2020.

- Początkowo myśleliśmy o tym haśle inaczej. Plany zostały zweryfikowane, a temat festiwalu w dalszym ciągu jest bardzo trafny, kto wie czy nie stał się bardziej aktualny niż zakładaliśmy. Festiwal miał się odbywać w całym Trójmieście, w przeważającej części w Sopocie. Nasze "polis" zawsze miało wymiar lokalny oraz ogólnopolski. Z powodu przeniesienia wydarzenia do internetu nabrało charakteru ogólnopolskiego, a nawet globalnego. Będziemy chcieli to doświadczenie wykorzystać w przyszłości i myśleć o festiwalu, wykorzystując w większym stopniu internet jako kanał komunikacji również w kolejnych latach - mówi Ewelina Stefańska z Fundacji Between.Pomiędzy, organizatora festiwalu.
Festiwal odbywać się będzie w trzech głównych blokach tematycznych:

Between.Research - stanowi połączenie prezentacji wizualnych dziedzin sztuki, takich jak kinematografia, fotografia lub malarstwo, z seminariami dotyczącymi twórczości Samuela Becketta oraz działalnością wydawniczą (Wydawnictwo Uniwersytetu
Gdańskiego, Czarne, Maski; Fundacja Terytoria Książki oraz czasopisma "Konteksty" i
"Tekstualia").

W bloku "Between.Research" znajdują się m.in. rejestracje rozmów. Jedną z nich będzie "Temat na dziś: Eleutheria - z Antonim Liberą rozmawia Tomasz Wiśniewski" w ramach Kosmopolitan Beckett, czyli Beckett Seminar 2020. Na zdjęciu Antoni Libera.
W bloku "Between.Research" znajdują się m.in. rejestracje rozmów. Jedną z nich będzie "Temat na dziś: Eleutheria - z Antonim Liberą rozmawia Tomasz Wiśniewski" w ramach Kosmopolitan Beckett, czyli Beckett Seminar 2020. Na zdjęciu Antoni Libera. fot. Alicja Syta
Work-In-Progress - poświęcony przede wszystkim literaturze. Podczas paneli będzie możliwość zapoznania się z twórczością takich twórców, jak: Mimi Khalvati, David Constantine, Tatenda Matsvai, Antoni Libera, Piotr Mitzner, Olga Kubińska, David Malcolm i Włodzimierz Pawluczuk. W bloku tym znajdą się także muzycy i formacje muzyczne, m.in. zespoły Sutari, Maciej & Mateusz Rychły, Emiter i Brygada Kryzys.

Kosmopolis: Teatr - część dedykowana sztuce scenicznej. Na stronie internetowej festiwalu dostępne będzie po jednym przedstawieniu następujących teatrów: Teatr Pieśń Kozła (spektakl "Wyspa"), OPT Gardzienice ("Ifigenia w A."), Teatr Wierszalin ("Dziady. Noc Pierwsza"), Teatr Barakah ("Requiem"), Teatr BOTO ("Boto czyta Stasiuka"), Teatr Wybrzeże ("Broniewski"), Sopocki Teatr Tańca ("To Wszystko Tutaj").

Wszystkie rejestracje teatralne poprzedzone będą krótkim wprowadzeniem, przygotowanym przez twórców. Wszystkie wspomniane wydarzenia będą dostępne bezpłatnie przez cały festiwal na stronie internetowej Festiwal Between.Pomiędzy.

- Przyjęliśmy założenie, że wydarzenia udostępniamy od razu, jednak każdego dnia promujemy po jednym z każdego bloku. Zdajemy sobie również sprawę z potrzeby kontaktu między artystami i odbiorcami naszego festiwalu. Dlatego każdego dnia, od 11 do 17 maja, o godzinie 20 będziemy łączyć się za pomocą platformy do wideokonferencji Zoom. Wypowiadać się będą artyści, będzie też okazja do zadania im pytań - uzupełnia Ewelina Stefańska.
Część wydarzeń związanych jest z Teatrem BOTO, który potrzebuje wsparcia, bo mierzy się z problemami związanymi z pandemią. Zobaczyć będzie można m.in. nagranie "BOTO czyta Stasiuka" (na zdjęciu) i czytanie "Chodźmy w Tatry" Kuby Szpilki w wykonaniu Sylwii Góry.
Część wydarzeń związanych jest z Teatrem BOTO, który potrzebuje wsparcia, bo mierzy się z problemami związanymi z pandemią. Zobaczyć będzie można m.in. nagranie "BOTO czyta Stasiuka" (na zdjęciu) i czytanie "Chodźmy w Tatry" Kuby Szpilki w wykonaniu Sylwii Góry. mat. prasowe
Festiwal przybliżać będzie wyjątkowe miejsca kulturalne, od lat związane z festiwalem, a teraz potrzebujące pomocy, by przetrwać trudny czas. Należy do nich Teatr BOTO, w którym prozę Andrzeja Stasiuka przeczytają założyciele BOTO - Adam Nalepa i Sylwia Góra, którzy przybliżą również twórczość Róży Ostrowskiej, przybliżając jej powieść "Wyspa". Warto dodać, że już 9 maja mikrokoncert online w BOTO zagra Duet Bolewski & Tubis - to pierwsze takie wydarzenie w tej przestrzeni.

Kolejne wyjątkowe miejsca, wspierane przez Festiwal Between.Pomiędzy to księgarnia "Książka dla Ciebie" w Sopocie (istniejąca od 20 lat i współpracująca z festiwalem od 2018 roku) oraz Galeria Sztuki Współczesnej "Dom Doktora" w Zakopanem. Tegoroczna edycja festiwalu jest również częścią obchodów 50-lecia Uniwersytetu Gdańskiego.

Nowe spektakle online w tym tygodniuOferta tegorocznego festiwalu zawiera m.in. nagrania spektakli teatralnych, filmy,
czytanie literatury, zapis prac warsztatowych i happeningów, muzykę oraz sztuki wizualne.
Cały program będzie dostępny dla odbiorców od pierwszego dnia trwania przedsięwzięcia, czyli 11 maja 2020 do końca imprezy, czyli do 17 maja. Wszystkie wydarzenia udostępnione będą bezpłatnie.

Opinie (9) 3 zablokowane

 • Słabo

  Bardzo nieatrakcyjny program. W repertuarze same ogólnodostępne spektakle. Nie ma też drugiego festiwalu, który postanowiłby pokazywać takie starocie, jak np. "Broniewski" sprzed 6 lat w formie nagrania, które od lat jest w internecie. Na festiwalach pokazuje się nowości z danego sezonu!!! Jeszcze jakkolwiek można byłoby zrozumieć ten pomysł, gdyby tego typu festiwal był organizowany np. w Krakowie i tam pokazanoby gdańskiego "Broniewskiego", ale na festiwalu w Gdańsku pokazywać nagranie starego, gdańskiego spektaklu?! Gdzie logika?! Tutaj każdy, kto chciał zobaczyć ten spektakl, już dawno to zrobił! Dla kogo to ma być atrakcyjne?!
  Niestety myślę, że to komuś zależało na tym tym, aby ten festiwal zorganizować (budżet, wynagrodzenie), choć było to niemożliwe i efektem jest to, co widać. Mógłby być świetny festiwal, dostrzegalny w Polsce, a tak będzie dostrzegany jedynie przez organizatorów... Szkoda.

  • 17 9

 • Jak ja mam dość tych festiwali (1)

  O niczym. Od lat w Polsce nie ma porządnej edukacji. O słowie sztuka to już mało kto pamięta. Żyjemy na planecie, na której każdy może być kim chce, wystarczy, że się wykreuje. Umiejętności? Mało potrzebne. Wysoki poziom? A po co. Liczy się pieniądz. Polska kultura wysoka została już zniszczona. Zobaczymy czy znajdą się osoby, które zechcą ją odbudować.

  • 14 6

  • już się znalazły, dobra zmiana ma takich domorosłych miszczów na pęczki, odpal tvp i racz swój umysł rozrywką najwyższych

   narodowych lotów

   • 2 2

 • Stop HEJT (5)

  Super, że udało się przenieść tą coroczną ucztę kulturalną do wirtualnej rzeczywistości. Trolami z opinii poprzedzających moją się nie przejmujcie. Tak trzymać.

  • 6 12

  • jakimi trolami, jaki hejt? ludzie kulturalnie wyrazili swoją dezaprobatę na mizerny program (2)

   a ty tu jakieś chamskie odzywki i prymitywną postawę "oj tam oj tam" usprawiedliwiającą bylejakość w tym kraju, prezentujesz. wstyd i hańba!

   • 6 5

   • (1)

    oni tak mają. każda krytyka, choćby najdelikatniejsze uwagi to od razu h ejt.

    • 6 3

    • neo-marxy tacy już są

     • 3 1

  • (1)

   Antytrol - może napisz w takim razie, w jaki sposób napisać, że program jest nieatrakcyjny, ale w taki sposób, aby wypowiedź nie była hejtem? Wprawdzie nie dostrzegam pod tym artykułem hejtu, ale rzetelne argumenty, które trudno podważyć, choć może pokażesz, że jest inaczej? ;)

   • 5 1

   • Niedługo strach będzie się odezwać, napisać coś, wyrazić jakąkolwiek konstruktywną krytykę lub własną opinię, sprzeciw na jakikolwiek temat. Ciekawe kiedy wprowadzą spojrzenie n.i.enawiści. W końcu ktoś może się poczuć urażony zbyt surowym spojrzeniem. Policja Myśli działa, pod czujnym okiem Ministerstw Miłości i MiniPaxu.

    • 1 1

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

02

października

10 Tenorów Gdańsk, Filharmonia Bałtycka

Rozrywka

Nowe lokale: sushi, vongole i tatarskie smaki
Nowe lokale: sushi, vongole i tatarskie smaki
Autostopem przez apokalipsę. Recenzja filmu "Greenland"
Recenzja filmu "Greenland"

Kulinaria

Nowe lokale: sushi, vongole i tatarskie smaki
Nowe lokale: sushi, vongole i tatarskie smaki
Szampańsko i rybnie. Kolacja komentowana w Grand Blue
Kolacja komentowana w Grand Blue

Sprawdź się

Na początku lat 20. XX wieku do Orłowa przybył na wakacje znany Polski pisarz. Był nim: