• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport
stat
Impreza już się odbyła
Aktualna impreza artysty
Chopin nad wodami Motławy

Rok Chopinowski 2010: Chopin, Penderecki (4 opinie)

Sala Koncertowa na Ołowiance

muzyka poważna - koncerty w Trójmieście


Koncert symfoniczny
CHOPIN, PENDERECKI
Rok Chopinowski 2010

Orkiestra Symfoniczna PFB
Kai Bumann - dyrygent
Andriej Szibko - fortepian
Iwona Hossa - sopran
Agnieszka Rehlis - mezzosopran
Witold Żołądkiewicz - baryton
Państwowy Chór Filharmonii w Mińsku im. Grigorija Szirmy prow.Ludmiła Efimowa

W programie:
SŁAWOMIR ZAMUSZKO - 89 Degrees North
FRYDERYK CHOPIN - Koncert fortepianowy e-moll op. 11
KRZYSZTOF PENDERECKI - VIII Symfonia "Pieśni przemijania"

"KRZYSZTOF PENDERECKI: Przemijanie to temat wieku dojrzałego, gdy człowiek robi rachunek sumienia, podsumowuje to, co działo się w jego życiu. Do VIII Symfonii wybrałem wpierw kilka znakomitych niemieckich tekstów, m.in. Rilkego, Goethego, Hessego i Eichendorfa o drzewach i postanowiłem do nich napisać pieśni. Okazało się jednak, że ta tematyka mi nie wystarcza. Że rodzi się coś więcej niż jedynie muzyka o drzewach. Że w tym okresie życia naczelnym tematem jest dla mnie jednak przemijanie. Przemijanie młodości, pewnych wartości, pojawia się pewien dystans. Myślę, że w pewnym wieku emocje opadają i człowiek zaczyna mieć dystans do wszystkiego: do rzeczy, do ludzi, do literatury i do muzyki... Z pewnością nie napisałbym takiego utworu, gdy miałem 30 czy 40 lat." fragment wywiadu z Dziennik.pl

IWONA HOSSA
Jedna z czołowych sopranistek swojego pokolenia. Domeną Artystki jest przede wszystkim precyzja i techniczne możliwości nadzwyczaj wszechstronnego głosu, niezwykła czystość brzmienia i urzekająca barwa. Jej kunszt wokalny podziwiano w wielu miejscach na świecie, gdzie zawsze oczarowuje publiczność i zdobywa uznanie krytyki.

Jest absolwentką Wydziału Wokalno - Aktorskiego Akademii Muzycznej im. Ignacego Jana Paderewskiego w Poznaniu, którą ukończyła z wyróżnieniem w klasie prof. Ewy Wdowickiej. Technikę doskonaliła również uczestnicząc w wielu kursach wokalnych, m.in. Heleny Łazarskiej, Ewy Podleś, Sylwii Geszty, Leopolda Spitzera, Jerzego Marchwińskiego i Ryszarda Karczykowskiego.

Oficjalnie w operze Artystka zadebiutowała partią Violetty w Traviacie G. Verdiego w Teatrze Wielkim w Poznaniu, w tym samym roku zostając także solistką tej sceny. Rzeczywistym debiutem była jednak rola Hanny w Strasznym Dworze S. Moniuszki, którą zaśpiewała w zastęsptwie dwa tygodnie wcześniej. Jako solistka związana jest również z Teatrem Wielkim - Operą Narodową w Warszawie, gdzie także debiutowała jako Violetta. Współpracuje z wieloma teatrami operowymi w Polsce i za granicą.

Iwona Hossa jest laureatką III nagrody oraz specjalnej Nagrody Mozartowskiej na 6. Międzynarodowym Konkursie Wokalnym im. Ady Sari w Nowym Sączu, Grand Prix i Złotego Medalu na Międzynarodowym Konkursie Wokalnym im. Marii Callas w Atenach, Konkursu Finalistów Międzynarodowych Konkursów Wokalnych "Orfeo" w Hanowerze. Zdobyła także Bursztynowy Pierścień za rolę Konstancji w Uprowadzeniu z Seraju W. A. Mozarta, Medal Młodej Sztuki za osiągnięcia na scenach operowych, Nagrodę im. Andrzeja Hiolskiego za rolę Hanny w Strasznym Dworze S. Moniuszki (TW - ON). W 1995 otrzymała stypendium Ministra Kultury i Sztuki, a w 1998 Stypendium dla Młodych Twórców Poznańskiego Środowiska Artystycznego, przyznawane przez Kapitułę Nagrody Artystycznej miasta Poznania.

Występowała pod batutą takich dyrygentów, jak David Lloyd-Jones, David Agler, Maurizio Benini, John Neschling, Gabriel Chmura, Kazimierz Kord, Jan Krenz, Jacek Kaspszyk, Jerzy Masymiuk, Grzegorz Nowak, Krzysztof Penderecki, Stanisław Skrowaczewski, Antoni Wit. Brała także udział w prestiżowych festiwalach, m. in. w Międzynarodowym Festiwalu "Wratislavia Cantans", Festiwalu Operowym w Bydgoszczy, Festiwalu Muzyki Współczesnej "Warszawska Jesień", festiwalu operowym w Carcassonne we Francji, Wexford Opera Festival w Irlandii, Festiwalu Rossiniego w Pesaro we Włoszech.

W repertuarze Artystki znajduje się kilkadziesiąt partii operowych, a także operetkowych oraz oratoryjno - kantatowych, a obejmuje on muzykę od doby baroku (Bach, Handel, Vivaldi) do współczesności (Penderecki, Kilar, Górecki). Posiada także bogaty repertuar pieśni. Dokonała wielu prawykonań utworów polskiej muzyki współczesnej, m.in. Wojciecha Kilara, Jerzego Maksymiuka, Marka Jasińskiego i Pawła Serafińskiego.

Na swoim koncie ma liczne nagrania płytowe, wzięła także udział w nakręconym przez BBC Holocaust. A Music Memorial Film from Auschwitz, który został uhonorowany Międzynarodową Nagrodą Emmy 2005 w kategorii "najlepszy program poświęcony sztuce".

ANDRZEJ SZIBKO
Pianista, pedagog, asystent katedry fortepianu prof. W.K Mierżanowa w Konserwatorium Moskiewskim im. Piotra Czajkowskiego.

Laureat Ogólnorosyjskiego Konkursu "Młode Talenty" ( I nagroda , 1992), zwycięzca międzynarodowych konkursów "D\'Angelo" (USA, 1995) i w Porto (Portugalia, 1998), laureat międzynarodowych konkursów im. "Geza Anda" w Zurychu (III nagroda, Szwajcaria , 2000), World Piano Competition w Londynie (III nagroda, 2002).

Występował z orkiestrami: "Tonhalle" z Zurychu pod batutą Laurence Fostera, "Wiontertur" z Władimirem Aszkenazym, London Philharmonic Orchestra, z orkiestrami symfonicznymi "D\'Angelo", Chautauqua, Osaka, Turyngii, Narodową Orkiestrą z Porto. W roku 1996 koncertował w Stanach Zjednoczonych w serii koncertów "The Great Performers" z tak znakomitymi artystami jak Andre Watts, Kathleen Battle, Janos Starker.
Uczestniczył w szeregu europejskich festriwali, jak "Lato w Turyngii" (Austria), "Viersener Klaviersommer" (Niemcy), "Maratea Musica" (Włochy).

Koncertuje w największych salach koncertowych Japonii, Niemczech, Szwajcarii, Austrii, Anglii, Hiszpanii, Portugalii. Był pierwszym wykonawcą "Sonaty fis-moll" Igora Strawińskiego z roku 1903. prowadzi ożywiona działalność koncertową jako solista oraz wraz z orkiestrami w Rosji i poza granicami. Występuje z zespołami kameralnymi, prowadzi klasy mistrzowskie w Rosji i na całym świecie.

Przeczytaj także

Opinie (4) 1 zablokowana

  • bez naglowka (1)

    rok chopinowski....
    co ma penderecki czy zamuszko do CHOPINA?
    ale zestaw!ktoz to wymyslil?

    • 0 4

    • no tak!

      I ta powyzsza fotografia!Czyzby to Chopin?
      bez komentarza.

      • 0 0

  • PRZEMIJANIE (1)

    Zapewne "Piesni przemijania"Krzysztofa Pendereckiego przemina,
    ale jak swiat-swiatem-
    muzyka Fryderyka Chopina nie przeminie!

    • 0 1

    • czy chociaz beda tam jakies emocje w tych piesniach?

      jak czytam powyzsza wypowiedz Krzysztofa Pendereckiego to "emocje opadaja..."
      wiec co?piesni przemijania bez emocji?albo ledwo ledwo?

      • 0 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Sprawdź się

Nad głowami spacerujących sopockim deptakiem, na terenie kościoła Św. Jerzego, zlokalizowano pomnik poświęcony jednemu z popularnych polskich „misiów”. To: