• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Rewitalizujmy Oliwę... także tę w Berlinie

Małgorzata Kaliszewska
30 września 2010 (artykuł sprzed 13 lat) 
Park Oliwski w Gdańsku.Rok 1920. Wystawa przygotowana przez Muzeum Narodowe w Gdańsku i Regionalmenagment Senatu w Belinie, pokazuje między innymi dawne i obecne oblicze Oliwy. Park Oliwski w Gdańsku.Rok 1920. Wystawa przygotowana przez Muzeum Narodowe w Gdańsku i Regionalmenagment Senatu w Belinie, pokazuje między innymi dawne i obecne oblicze Oliwy.

Berlin podobnie jak Gdańsk ma swoją Oliwę. Może nie jest to tak okazała dzielnica jak ta w mieście nad Motławą, a jedynie plac w śródmieściu niemieckiej stolicy, ale jest. Jeżeli ktoś o tym nie wiedział, teraz ma okazję nadrobić zaległości. To część partnerstwa między miastami, a konkretnie między Muzeum Narodowym w Gdańsku i Regionalmenagment Senatu w Belinie.



Olivaer Platz w Berlinie. Olivaer Platz w Berlinie.
Oliwa w Gdańsku. Rok 1925. Oliwa w Gdańsku. Rok 1925.
Oliwa w Gdańsku. Rok 2010. Oliwa w Gdańsku. Rok 2010.
Oliwa i ta w Gdańsku i w Berlinie niewątpliwie ma dwie cechy wspólne. Oba miejsca mają bardzo aktywną społeczność lokalną walczącą o ich rewitalizację, oba mają podobne pochodzenie nazwy. Dzięki aktywności berlińczyków właśnie powstał projekt "Berlin/Olivaer Platz - Gdańsk/Pałac Opatów, Park Oliwski", który realizowany jest od 2009 roku, a który swój finał będzie miał w postaci wystawy.

- Muzeum Narodowe w Gdańsku wraz z grupą obywatelską dzielnicy Berlina - Wilmersdorf Charlottenburg szukało analogii między nazwami dwóch miejsc: placu w Berlinie Charlottenburgu (Olivaer platz) oraz dzielnicy Gdańska (Oliwa). A zaczęło się od potrzeby rewitalizacji atrakcyjnego placu w śródmieściu Berlina - wyjaśnia Małgorzata Posadzka z Muzeum Narodowego w Gdańsku.

Olivaer Platz jest dużą, obecnie zaniedbaną przestrzenią miejską w samym centrum Berlina. Historycznie był częścią miasta służącą odpoczynkowi mieszkańców. Nazwano go "Oliwskim" prawdopodobnie dla uczczenia pamięci ostatniego Opata Klasztoru Cystersów w Oliwie, którego siedzibą był Pałac Opatów, obecnie mieszczący Oddział Sztuki Nowoczesnej Muzeum Narodowego w Gdańsku.

- Grupa obywatelska dzielnicy Charlottenburg - Wilmersdorf, która została wsparta przez władze miejskie i sponsorów postawiła sobie za cel udostępnienie Olivaer Platz mieszkańcom Berlina jako nowoczesnej, sprzyjającej realizacji ich potrzeb kulturalnych i rekreacyjnych przestrzeni publicznej - dodaje Anna Kriegseisen, koordynatorka projektu. - Celem działań jest przywrócenie niewykorzystywanych terenów w centrum miasta z uwzględnieniem nowoczesnych kryteriów urbanistycznych.

Pierwszym widocznym znakiem współpracy w ramach projektu, między Gdańskiem i Berlinem będzie otwierana 2 października 2010 roku w Muzeum Miejskim w Berlinie wystawa o Placu Oliwskim i Oliwie, przygotowana wspólnie przez Muzeum Narodowe w Gdańsku i Regionalmenagment Senatu. Wystawa będzie składała się z 30 plansz. Połowa prezentowała będzie obecny stan berlińskiego placu i plany jego rewitalizacji, połowa zaś historię gdańskiej Oliwy i to, jak dzielnica ta wygląda obecnie.

Wystawę przez 4 tygodnie będą mogli oglądać berlińczycy. Następnie ekspozycja odwiedzi miasta partnerskie Berlina w Niemczech i w innych miastach Europy, a latem 2011 roku zostanie zaprezentowana jako wystawa plenerowa przed Pałacem Opatów, mieszczącym Oddział sztuki Nowoczesnej Muzeum Narodowego w Gdańsku.

- Wspólne działania mieszkańców Berlina, mieszkających wokół Olivaer Platz i mieszkańców gdańskiej Oliwy powinny sprzyjać nawiązywaniu kontaktów i zapoczątkować międzykulturowy dialog. Przedsięwzięcie przyczyni się również do popularyzacji sztuki w miejskiej przestrzeni publicznej - dodaje Małgorzata Posadzka.

Część polska wystawy przygotowana została ze środków pomocy samorządowej przyznanych Muzeum Narodowemu w Gdańsku przez Urząd Miejski w Gdańsku oraz Urząd Marszałkowski Województwa Pomorskiego.

Miejsca

Opinie (21) 1 zablokowana

  • niewyremontowane budynki

    W jaki sposób można dbać o tą Oliwę jeśli ktoś był tak mądry i wymyślił przepisy odnośnie małych wspólnot. Nie ma to jak mała wspólnota - jak jeden nie chce to reszta tylko do sądu może iść. I weź tu człowieku dbaj o wygląd Oliwy i budynków.

    • 1 0

  • Gdzi tam Berlinowi do Oliwy

    Oliwa , i żyło się lepiej !!!

    • 0 0

2

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Wydarzenia

Pobożni i cnotliwi. Dawni gdańszczanie w zwierciadle sztuki (1 opinia)

(1 opinia)
20 zł
spotkanie, wystawa, warsztaty

Kultura ludowa Pomorza Gdańskiego

wystawa

Wystawa "Kajko, Kokosz i inni"

wystawa

Sprawdź się

Sprawdź się

Piotr Jaworski, czyli Tuse, słynie z fotorealistycznych portretów. W Trójmieście znane są jego liczne prace, m.in. portrety upamiętniające sławy, takie jak:

 

Najczęściej czytane