• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Przestrzeń oswojona przez kanadyjskich artystów

Weronika Korbal
14 czerwca 2010 (artykuł sprzed 13 lat) 
Trójwymiarowa praca Grega Payce`a Trójwymiarowa praca Grega Payce`a

Prace plastyczne ingerujące w przestrzeń i zakładające interakcję z widzem to najkrótsza charakterystyka wystawy "Oswajanie przestrzeni" prezentowanej w Łaźni, wyjątkowej z kilku przyczyn.



Od ubiegłego piątku w CSW Łaźnia możemy oglądać wystawę prac czwórki znanych i cenionych kanadyjskich artystów Heleny Hadały, Grega Payce'a, Katie Ohe oraz Laurel Smith, zatytułowaną "Oswajanie przestrzeni". Inicjatorką i pomysłodawczynią tego międzynarodowego przedsięwzięcia jest Bożenna Wiśniewska, architekt, kurator oraz profesor na Wydziale Studiów Humanistycznych Alberta College of Art + Design w Calgary, która zaprosiła do współpracy artystów.

Katie Ohe wprawia w ruch rzeźbę Monsoon Katie Ohe wprawia w ruch rzeźbę Monsoon
"Oswajanie przestrzeni" to wystawa szczególna z kilku względów. Przede wszystkim jej inauguracja w Łaźni zapoczątkowuje tournee wystawy - kolejnym miejscem, w którym prace zostaną pokazane będzie Portugalia, a następnie Finlandia. Finał projektu odbędzie się w Kanadzie, w Galerii Trójkątnej Sztuki Współczesnej w Calgary, z którego także pochodzą twórcy prezentujący swoje prace.

O wyjątkowości wystawy zadecydował także fakt aktywnego uczestnictwa w wernisażu kanadyjskich artystów. Widzowie, którzy w ubiegły piątek odwiedzili Łaźnię, mieli okazję wysłuchać opowieści na temat każdej pracy, mogli także zadawać pytania autorom. W ten sposób wystawa podwójnie realizuje swoje założenia, bowiem poza artystycznymi efektami rozważań nad oswojeniem przestrzeni, podczas inauguracji wychodzi ku widzowi w sposób bezpośredni.

Jako pierwsza swoje prace zaprezentowała Katie Ohe. Jej realizacje były największą atrakcją wystawy, ponieważ wymagały od oglądających wprawienia ich w ruch. Rzeźby opatrzone zostały instrukcją z hasłem "Proszę dotykać", z której widzowie chętnie korzystali. Autorka opowiadała o inspiracjach naturą oraz prezentowała sposób poruszania się prac, istotnie ingerujących w przestrzeń galerii i zapewniających odbiorcy osobisty kontakt z dziełem.

Sztuka Grega Payce'a równie intensywnie wkroczyła w przestrzeń Łaźni, lecz głównie za pomocą nowych mediów - video, obiektu rzeźbiarskiego oraz obrazu lentykularnego. Trójwymiarowość tego ostatniego połączona z efektami animacji oszukuje percepcję wzrokową i wciąga w wykreowaną przestrzeń. Grafiki Heleny Hadały tworzone przy użyciu kredek, węgla, rdzy oraz farb to natomiast efekt inspiracji japońską duchowością, rdzenną kulturą Australii, i jak mówiła sama artystka - metafizyczne spojrzenie na oswajanie przestrzeni. Niestety na wernisaż nie dotarła Laurel Smith, tym samym pozostawiając oglądającym pole do własnej interpretacji serii grafik jej autorstwa.

Grafika Laurel Smith i rzeźby Katie Ohe Grafika Laurel Smith i rzeźby Katie Ohe
Projekt będzie prezentowany w Łaźni do 18 lipca i choć w tym czasie nie uda się już spotkać autorów prezentowanych prac, to będzie można zaopatrzyć się w katalog z tekstami analizującymi ich twórczość, autorstwa Bożenny Wiśniewskiej.

Wydarzenia

Oswajanie przestrzeni

5 zł
wystawa

Miejsca

Opinie

Wydarzenia

Pobożni i cnotliwi. Dawni gdańszczanie w zwierciadle sztuki (1 opinia)

(1 opinia)
20 zł
spotkanie, wystawa, warsztaty

Kultura ludowa Pomorza Gdańskiego

wystawa

Wystawa "Kajko, Kokosz i inni"

wystawa

Sprawdź się

Sprawdź się

Gdańska instytucja kulturalna zlokalizowana w zabytkowym budynku dawnej Łaźni Miejskiej nosi nazwę:

 

Najczęściej czytane