• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport
stat
Wydarzenie już się odbyło

Przedpremierowe spotkanie wokół książki Heleny Kowalskiej Straty wojenne kolekcji malarstwa...

Zapraszamy na przedpremierowe spotkanie wokół książki Heleny Kowalskiej "Straty wojenne kolekcji malarstwa Jacoba i Augusta Kabrunów". Spotkanie jest zapowiedzią wydawnictwa, które w ogólnej sprzedaży pojawi się na początku stycznia 2024 r.

Muzeum Narodowe w Gdańsku dążąc do kompleksowego opracowania strat wojennych podjęło się projektu badawczego związanego z kolekcją Jacoba i Augusta Kabrunów. Po śmierci fundatorów rozwój tej unikalnej kolekcji kontynuowany był przez Fundację Kabrunowską. Zgromadzone zbiory stały się trzonem przedwojennej ekspozycji muzealnej, obiekty te jednak w większości zaginęły w wyniku działań wojennych. Autorka książki, Helena Kowalska, doświadczona pracowniczka Muzeum Narodowego w Gdańsku i specjalistka w dziedzinie badań proweniencyjnych, przygotowała publikację mającą na celu zgłębienie historii i strat wojennych kolekcji kabrunowskiej.

Projekt ten związany jest z wcześniejszym przedsięwzięciem, rozpoczętym w 2021 roku, nad inwentaryzacją kolekcji Jacoba Kabruna. W książce autorka prezentuje nie tylko wyniki badań, ale także unikalny katalog strat wojennych obejmujący 207 not. Każda nota zawiera szczegółowe dane identyfikacyjne obiektu, takie jak: jego autorstwo, miejsce powstania, wymiary, materiał i technika wykonania, ewentualne sygnatury i inskrypcje. Dodatkowo uwzględnione zostały przedwojenne numery inwentarzowe oraz wszelkie zidentyfikowane źródła archiwalne, ikonograficzne i bibliograficzne. Ponadto historia każdego obiektu została szczegółowo opisana, obejmując losy wojenne i okoliczności rabunku. Całość pracy jest rezultatem równoległych działań prowadzonych w ramach projektu. Publikacja stanowi istotny wkład w badania strat wojennych Muzeum Narodowego w Gdańsku, a wszystkie odnalezione i zweryfikowane straty zostały wpisane do bazy strat Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Numery z bazy MKiDN zostały również umieszczone w publikacji przy numerze noty katalogowej, tworząc kompleksowe i zintegrowane źródło informacji dla badaczy, historyków sztuki oraz miłośników kultury.

Spotkanie poprowadzi prof. dr hab. Edmund Kizik, historyk z Uniwersytetu Gdańskiego specjalizujący się w dziejach kultury nowożytnej Polski i regionu nadbałtyckiego.

Helena Kowalska autorka publikacji, wieloletnia pracowniczka biblioteki, do 2010 także kierowniczka biblioteki Muzeum Narodowego w Gdańsku. Z muzeum związana od 1976 roku, od wielu lat współpracuje także z Ministerstwem Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Brała udział we wszystkich projektach dotyczących badania strat wojennych Muzeum Narodowego w Gdańsku prowadzonych od 2007 roku, jako uczestniczka bądź jako konsultantka. Autorka licznych publikacji dotyczących losów gdańskich kolekcji prywatnych i instytucji. W 2017 roku wydano opracowanie jej autorstwa poświęcone stratom z dziedziny malarstwa: Straty wojenne Muzeum Miejskiego (Stadtmuseum) w Gdańsku, Seria Nowa, t. 1.: Malarstwo.

INFORMACJE PRAKTYCZNE:
- data: 20.12.2023 (środa)
- czas: 17:00-18:00
- miejsce: Oddział Sztuki Dawnej, ul. Toruńska 1, Gdańsk
- prowadzenie: prof. dr hab. Edmund Kizik
- wstęp bezpłatny
- nie obowiązują zapisy

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszy Promocji Kultury państwowego funduszu celowego, w ramach programu Badanie polskich strat wojennych.

Opinie

Sprawdź się

W jakim mieście znajduje się siedziba główna ERGO Hestii?

 

Najczęściej czytane