• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport
stat
Wydarzenie już się odbyło
Wydarzenie aktualne
Gdynia Design Days 2024

Premiera I tomu monografii Gdyni - Niepoznana

Zapraszamy na prezentację książki Niepoznana. Gdynia i okolice do XII wieku. To pierwszy tom nowej serii wydawniczej Muzeum Miasta Gdyni oraz Wydawnictwa Uniwersytetu Gdańskiego zatytułowanej Monografia Gdyni, która została objęta honorowym patronatem Prezydenta Miasta Gdyni. Wydarzenie w formule spotkania z gronem autorów i redaktorów rozpocznie się 6 grudnia br. o godz. 18 w Muzeum Miasta Gdyni przy ul. Zawiszy Czarnego 1 w Gdyni.

w każdą środę (od 06.03 do 26.06.2024), godz. 11:00 - 11:45

Borkowo,
bilety 43 zł
cze 10

poniedziałek, godz. 18:00

Gdańsk,
bilety 100 zł

Gdynia czekała na kompleksowe ujęcie swoich dziejów przynajmniej od przełomu lat 80. i 90. ubiegłego wieku, kiedy transformacja ustrojowa pozwoliła na odpolitycznienie i uniezależnienie nauki. Przez kolejne trzy dekady zmianom ulegało nasze społeczeństwo, miedzy innymi w zakresie jego oczekiwań wobec oferty kulturalnej i naukowej. W ślad za tym obierano nowe kierunki badań również dotyczące historii Gdyni oraz, związanej z nią nierozerwalnie, problematyki morskiej. Jednak dopiero Muzeum Miasta Gdyni podjęło wyzwanie opracowania monografii naszego miasta, stawiając aktualne pytania badawcze i rozpisując wydawnictwo na kilkutomową serię. Nie mamy wątpliwości, że to najbardziej adekwatne rozwiązanie dla stosownego upowszechniania wiedzy o miejscu mającym tak wyjątkową historię, bohatera zbiorowego - mieszkańców oraz dziedzictwo, które po sobie zostawili.

Niepoznana przybliża najdawniejsze okresy dziejów - pierwszych przybyszów i osadników na tych terenach oraz ich następców do czasów średniowiecza. Tym samym ukazuje mało dotąd poznaną i upowszechnioną część naszej wspólnej przeszłości. Charakteryzując warunki naturalne i szatę roślinną pozwala czytelnikowi lepiej zrozumieć, co kierowało pionierami pradziejów, kiedy decydowali się na zamieszkanie na obszarze dzisiejszej Gdyni. Wierzymy, że zarówno ten tom, jak i - patrząc szerzej - realizacja założeń serii w następnych publikacjach, zainspirują kolejne roczniki i pokolenia do zgłębiania historii Gdyni.

Opinie

Sprawdź się

Prawa licencyjne do jakiego głośnego musicalu Amerykanie sami zaproponowali Teatrowi Muzycznemu w Gdyni?

 

Najczęściej czytane