• Kino
 • Mapa
 • Ogłoszenia
 • Forum
 • Komunikacja
 • Raport

Pouczająca bajka w Teatrze Mostownia - najmłodszej trójmiejskiej scenie

Łukasz Rudziński
8 stycznia 2023 (artykuł sprzed 1 roku) 
Opinie (6)
Proste, energetyczne i nieprzegadane przedstawienie "Pierwsza zima Sopelka" powstało na zasadzie "uczyć, bawiąc" i jest dobrą propozycją dla kilkulatków. Proste, energetyczne i nieprzegadane przedstawienie "Pierwsza zima Sopelka" powstało na zasadzie "uczyć, bawiąc" i jest dobrą propozycją dla kilkulatków.

Teatr Mostownia to młoda trójmiejska scena, która działa przy Stowarzyszeniu Kulturalno-Edukacyjnym MOST. Stowarzyszenie przez wiele lat związane było z Teatrem Miniatura, ale po czasie zdecydowało się na samodzielność i zlokalizowane jest... po sąsiedzku, niedaleko Teatru Miniatura. Tuż obok niego ma też swoją teatralną filię Teatr MostowniaMapka. Najnowsza produkcja Mostu - "Pierwsza zima Sopelka" - zwraca dzieciom uwagę na kwestię dokarmiania zwierząt zimą i poucza, jaki pokarm jest dla nich bezpieczny.Teatralne propozycje dla dzieci w trójmiejskich teatrach


Teatr Mostownia jako przestrzeń samodzielnych spektakli teatralnych istnieje od września 2021 r. Rok wcześniej Stowarzyszenie Kulturalno-Edukacyjne MOST zyskało swoją niezależną siedzibę przy ul. Bohaterów Getta Warszawskiego 4/1, gdzie prowadzone są warsztaty teatralne, wokalne, scenograficzne dla dzieci, młodzieży i dorosłych (wcześniej przez 10 lat MOST działał w Teatrze Miniatura).

Co tydzień przez MOST przewija się 250 osób, które uczą się określonych postaw, poszerzają swoje artystyczne zainteresowania i przygotowują spektakle.

W roli kota występuje szefowa Teatru Mostownia i prezes prowadzącego scenę Stowarzyszenia Kulturalno-Edukacyjnego MOST - Agnieszka Grewling-Stolc. W roli kota występuje szefowa Teatru Mostownia i prezes prowadzącego scenę Stowarzyszenia Kulturalno-Edukacyjnego MOST - Agnieszka Grewling-Stolc.
Sam Teatr Mostownia ma niewielkie gabaryty - jego widownia to raptem 50 krzeseł plus miejsca dla dzieci na dywanie tuż przed sceną. Także sama scena jest dość mała i ciasna, co wymusza na szefowej teatru i prezes Stowarzyszenia Agnieszce Grewling-Stolc realizacje niewielkich, małoobsadowych przedstawień. W teatralnej filii Stowarzyszenia udało się to przekuć w atut - teatr jest przytulny, a bardzo bliski kontakt z aktorami, którzy znajdują się kilka metrów od ostatniego rzędu, ułatwia odbiór spektakli zwłaszcza najmłodszym widzom.

Z uwagi na profil działalności stowarzyszenia spektakle przygotowywane przez Mostwonię mają silne walory edukacyjne. Po każdym przedstawieniu kierowanym do dzieci w wieku przedszkolnym i wczesnoszkolnym (wedle organizatorów to przedział 4-9 lat, ale odrobinę młodsze dzieci też powinny dobrze reagować na spektakle) odbywają się edukacyjne, uświadamiające warsztaty o charakterze zabaw angażujących młodych widzów.

W spektaklu towarzyszy jej współautor scenariusza i twórca scenografii Jakub Zalewski. W spektaklu towarzyszy jej współautor scenariusza i twórca scenografii Jakub Zalewski.
Wcześniejsze produkcje MOST-u - "Jeden, jeden, dwa" (poświęcone konieczności wezwania pomocy przez dzieci i zasadom bezpieczeństwa) oraz "Ni w ząbek" (przygody mlecznego ząbka Oliego, który nie dbając o higienę, popada w tarapaty, z których ratuje go Wróżka Zębuszka, co połączono z warsztatami na temat higieny jamy ustnej) tak jak nowa premiera zawierają jasne przesłanie. Ofertę Mostowni uzupełnia ImproBaja, czyli improwizowana bajka inspirowana dziecięcymi pomysłami i skojarzeniami podsuwanymi aktorom podczas występu, więc za każdym razem inna.

"Pierwsza zima Sopelka" przybliża nam los zwierząt, które muszą poradzić sobie zimą, kiedy ich pokarm jest mniej dostępny, a ludzie chętnie dokarmiają zwierzęta. Poznajemy pewnego sympatycznego kota (w tej roli zabawna Agnieszka Grewling-Stolc) wyjadającego resztki ze śmietnika oraz jego kolegę, bezpańskiego psa (Jakub Zalewski). To bohaterowie w planie żywym. Równie ważni są lalkowi bohaterowie bajki - tytułowy łabędź Sopelek oraz jego znajomy wróbelek, animowani od dołu przez Grewling-Stolc i Zalewskiego, którzy są również reżyserami i autorami scenariusza bajki (Jakub Zalewski z grupą Mostoplast stworzył też scenografię i lalki).

W przedstawieniu dzieci podziwiają animowaną na drucie lalkę wróbelka oraz pacynkę łabędzia Sopelka z animowaną szyją. W przedstawieniu dzieci podziwiają animowaną na drucie lalkę wróbelka oraz pacynkę łabędzia Sopelka z animowaną szyją.
Sopelek jest młodym, niedoświadczonym ptakiem. Należy do tych łabędzi, które na zimę nie odlatują do ciepłych krajów (jest ich w Polsce kilkanaście tysięcy i jest to zjawisko zupełnie normalne). Młody łabędź nic sobie nie robi ze zbliżającej się zimy, bo nie zdaje sobie jeszcze sprawy z tego, że może ona być naprawdę surowa. Gdy jednak spadnie śnieg, a woda zamarznie, przez tydzień głoduje. Dlatego później łapczywie zajada chleb, który rzucają mu ludzie. W efekcie niestety wcale nie poczuje się lepiej i będzie potrzebował pomocy weterynarza.

Także kot i pies jedzą to, co znajdą na śmietniku, i nawet jeśli odkryją tam tak lubiane przez dzieci nuggetsy, to na dłuższą metę takie jedzenie im szkodzi. Aktorzy nie tylko grają kota i psa, ale też animują ptasie lalki i wykonują rapowaną piosenkę (autorką muzyki jest Magdalena Żulińska), przy okazji swoją naturalnością ujmują młodych widzów. Oboje po krótkim, półgodzinnym spektaklu organizują dzieciom krzyżówkę o tematyce przedstawienia.

Teatr Mostownia znajduje się we Wrzeszczu, przy Alei Grunwaldzkiej 12, tuż obok Teatru Miniatura. Teatr Mostownia znajduje się we Wrzeszczu, przy Alei Grunwaldzkiej 12, tuż obok Teatru Miniatura.
Potem dzieci podczas angażującej zabawy dowiadują się, czym należy dokarmiać ptaki (podgotowaną bez soli ciecierzycą lub fasolą, rodzynkami, ziarnami słonecznika, zbożem, owocami - także suszonymi, jak wspomniane rodzynki). Aktorzy mocno akcentują fakt, że popularne dokarmianie ptaków chlebem jest niewłaściwe i może być dla nich szkodliwe.

Z Rewią 90. & British w nowy rok z Teatrem MuzycznymPołączenie zabawy z edukacyjnym przekazem bajki jest formułą bardzo udaną. "Pierwsza zima Sopelka" uwrażliwia na los zwierząt i uczy dzieci dobrych praktyk. Połączenie przyjemnego z pożytecznym wypada naturalnie, bez nachalnego dydaktyzmu. Dlatego warto odwiedzać Teatr Mostownia, który uczy, bawiąc, zgodnie z maksymą Ignacego Krasickiego.

Spektakl

9.3
23 oceny

Pierwsza zima Sopelka

teatr dla dzieci

Miejsca

 • Mostownia Gdańsk, ks. Leona Miszewskiego 16
 • MOST Gdańsk, Bohaterów Getta Warszawskiego 4/1

Spektakle

Opinie (6) 1 zablokowana

Wszystkie opinie

 • Opinia wyróżniona

  Przedstawienie było rewelacyjne. Polecam zarówno dzieciom jak i dorosłym. "Pierwsza zima Sopelka" to przedstawienie, na którym nikt się nie zawiedzie. Brawa dla twórców i aktorów! Teatr Mostownia, choć mało jeszcze znany, ma fajną i ciekawą propozycję. Polcam!

  • 26 6

 • Opinia wyróżniona

  Byłam na spektaklu razem z siostrą obie bardzo polecamy. Energia pokazana w spektaklu nas urzekła. Następnym razem przyjdę z moją małą kuzynką

  • 25 6

 • Opinia wyróżniona

  Super zespół

  Pani Agnieszka z zespolem są niesamowici - wspaniala energia i nauka przez zabawę (w teatr) , syn uczestniczy w zajęciach w Mostowni już kilka lat i bardzo to lubi. Super że udało się przejść "na swoje" lokalowo.

  • 26 7

 • Opinia wyróżniona

  Uzdolnieni aktorzy

  Przedstawienie - bardzo mi się podobało. Elementy wystroju i właśnie stroje aktorów - boskie. Gra aktorska na najwyższym poziomie! Jestem zachwycony. Na pewno przyjdę drugi raz!

  • 24 5

 • (1)

  Te minusy to skąd? Bo tak bez uzasadnienia dawać minus ludziom, którzy włożyli wiele wysiłku by ten spektakl powstał i by teatr bez dotacji się utrzymał, może tylko trol lub konkurencja.

  • 16 5

  • Amatorski występ, nic więcej

   • 3 14

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Wydarzenia

Pobożni i cnotliwi. Dawni gdańszczanie w zwierciadle sztuki (1 opinia)

(1 opinia)
20 zł
spotkanie, wystawa, warsztaty

Kultura ludowa Pomorza Gdańskiego

wystawa

Wystawa "Kajko, Kokosz i inni"

wystawa

Sprawdź się

Sprawdź się

Gdzie przechowywany jest obecnie księgozbiór Johanna Uphagena?

 

Najczęściej czytane