• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport
stat
Impreza już się odbyła

Poszukiwania

"Stacja Orunia" GAK oraz "Wyspa Skarbów" GAK zapraszają 7 kwietnia na "Poszukiwania" - wystawę powstałych na przestrzeni 12 lat prac grupy ceramicznej pod kierunkiem Krystyny Andrzejewskiej-Marek w "Wyspie Skarbów" Gdańskiego Archipelagu Kultury.

17 kwietnia - 8 maja 2024, godz. 18:00

Wstęp wolny

9 maja - 21 czerwca 2024, godz. 20:00

Wstęp wolny
W wystawie udział biorą:
ALICJA BIELSKA
ANNA STASIEWICZ
BEATA SAŁEK
EWA RĘCKA
GRAŻYNA KUJASZEWSKA
IZABELLA FOŁTA
JADWIGA GROMADZKA
JUSTYNA RÓŻYCKA - ŁĄGWA
MARZENA MIKOŁAJSKA

Pracownia działająca od 2005 r., pod artystyczną opieką Krystyny Andrzejewskiej-Marek ma na celu kształcenie uczestników w dziedzinie poszukiwania równowagi pomiędzy formą, barwą i fakturą w ceramice. Istotne jest także posługiwanie się różnorodnymi technikami ceramicznymi, wyszukiwanie zdolności artystycznych oraz twórczych odrębności w pracy grupowej.

Pracownia Ceramiki zlokalizowana jest w Domu Kultury "Wyspa Skarbów" położonym na bardzo bogatym przyrodniczo terenie Wyspy Sobieszewskiej. "Wyspiarski" klimat (dostępność morza, Wisły, rezerwatów przyrody) bezpośrednio oddziałuje na uczestniczki zajęć, inspirując je do podejmowania oraz realizacji tematów związanych z naturą.

Program Pracowni kładzie duży nacisk, aby uczestniczki zajęć nie traktowały swoich inspiracji dosłownie, lecz jako punkt wyjścia do indywidualnych POSZUKIWAŃ oraz własnych rozwiązań kompozycyjnych. Tematyka zajęć jest długoterminowa. Jest czas na dokładne przemyślenia, konsultacje, a następnie, jak najkorzystniejsze dobranie barw oraz faktur do charakteru wykonywanych prac.

Wykorzystując studyjne i alternatywne metody technologiczne (praca również w terenie) Pracownia wciąż poszukuje nowych efektów i środków wyrazu artystycznego. Praca w ciągu całego roku daje możliwość ścisłej integracji grupy, ponadto pozwala przeżywać wciąż na nowo ekscytację odkrywania "zaskakujących efektów" w końcowej realizacji technologicznej. Rezultaty tej wymagającej systematyczności pracy twórczej zostały zauważone i nagrodzone w latach 2007, 2008, 2009 i 2011 na Ogólnopolskich Konkursach "Ceramiony" w Elblągu.

INSTRUKTOR:

Krystyna Andrzejewska-Marek - absolwentka PWSSP w Gdańsku, wieloletni pracownik tej uczelni, gdzie w Pracowni Ceramiki Artystycznej, współpracowała z prof. Henrykiem Lulą. Swoją twórczość nierozerwalnie łączy z dyscypliną ceramiki artystycznej, wzbogacając ją o fotografię, alternatywne metody wypalania ceramiki oraz warsztaty. Brała udział w wielu wystawach, plenerach, sympozjach i konferencjach w kraju i za granicą.

ARTYSTKI:

ALICJA BIELSKA - Mieszkam w Gdańsku, pracuję i realizuję się twórczo na Wyspie Sobieszewskiej. Do ceramiki mam bliski, wręcz osobisty stosunek, gdyż dzięki niej wciąż okrywam w sobie pokłady artystycznych możliwości. Jestem zaangażowana i zorganizowana. Lubię prace ze szkliwami, szczególnie wypalane w alternatywnej metodzie raku. W swoje ceramiczne projekty często wplatam ornitologiczne motywy, gdyż nie jestem w stanie uciec od zawodowych tematów.
ANNA STASIEWICZ - Staram się by moje prace były dokładnie przemyślane, wysmakowane, wykonane precyzyjnie. Nie przyjmuję żadnych sugestii i uwag, od początku wiem jaki będzie kształt i kolor. Nie lubię banalnych tematów typu ptaszki, kotki i miseczki. Preferuję artystyczne i oryginalne formy... Żartowałam!!! Jest dokładnie odwrotnie! Prawdą jest, że zajęcia z ceramiki są dla mnie, już od 10 lat, doskonałą forma spędzania czasu, relaksem, odpoczynkiem a dodatkowo, dzięki Krystynie Andrzejewskiej - Marek, nieskończonym źródłem wiedzy o ceramice.
BEATA SAŁEK - Jestem lekarzem stomatologiem. Mieszkam na Wyspie Sobieszewskiej od kilkunastu lat i z wielką przyjemnością uczestniczę w zajęciach ceramicznych. W swoich pracach inspiruję się otaczającą przyrodą wyspy.

EWA RĘCKA - Chirurg szczękowy. Ceramika to próba niestandardowego myślenia o rzeczach oczywistych.

GRAŻYNA KUJASZEWSKA - Moje rodzinne miasto to Sopot, z wykształcenia: animator środowiska, pracownik biurowy i elektroenergetyk. Od dawna żyję w światach równoległych - jeden to rodzina a drugi to świat kultury i sztuki. Piszę wiersze, prozę poetycką, scenariusze sztuk, skecze, mini opowiadania. Przez pięć lat byłam członkiem teatru przy Domu Kultury na Oruni (obecnie GAK). Tworzę metalowe rzeźby z recyklingu, dryfującego drewna, oraz instalacje przestrzenne. Rzeźbię madonny w kamieniu. Polubiłam glinę i w glinie opowiadam swoje "ceramiczne historie" już od 2012 roku.

IZABELLA FOŁTA - Pochodzę z Sanoka. W odpowiednim czasie ukończyłam Akademię Medyczną we Wrocławiu i wiodłam pracowite życie zawodowe. Dzięki przyjaźni z Anną Strzelczyk zainteresowałam się ceramiką. To ona wprowadziła mnie w tajniki warsztatowe i wyzwoliła, można powiedzieć, moją ceramiczną pasję. Podjęłam studia licencjackie na ASP w Gdańsku które, jakże odmienne od medycznych, były najcudowniejszą przygodą i dostarczyły mi wiele radości. Moja fascynacja ceramiką przerodziła się w coś bardziej poważnego. Zorganizowałam sobie pracownię i kupiłam piec ceramiczny. Pragnę dalszego rozwoju. Mam wrażenie że tworzenie ceramicznych dzieł jest niemal fizycznym dotknięciem sztuki, glina pobudza wyobraźnię, rodzi kreatywność, czasem płata figle i narzuca swoje zdanie. Poznać znaczy pokochać... to można na pewno powiedzieć o ceramice.

JADWIGA GROMADZKA - Z magią gliny i ceramiki zetknęłam się 13 lat temu, będąc już na emeryturze, przyłączając się do działalności pracowni ceramicznej w nowo otwartej placówce GAK na Wyspie Sobieszewskiej. Jako biolog w swoich pracach chętnie nawiązuję do elementów przyrodniczych (rośliny, owady, ptaki). Lubię tworzyć proste obrazy na kwadratowych płytkach (kaflach), chętnie korzystając z kolorystyki angob (kolorowych glin). Sama uważam się za osobę mało cierpliwą jednakże w zetknięciu z gliną wydobywam pokłady cierpliwości, czerpiąc przyjemność z wielogodzinnego wykańczania niektórych precyzyjnych wzorów. Moją ulubioną techniką jest japońska technika raku.

JUSTYNA RÓŻYCKA - ŁĄGWA - Jestem inżynierem elektronikiem, miłośniczką przyrody i żywiołów. Od dziecka fascynowała mnie glina, bardziej w garncarskim niż artystycznym sensie. Jednak dopiero w 2011 roku odważyłam się na pierwsze ceramiczne kroki pod okiem Weroniki Wróbel Maciejewskiej i zakochałam się w glinie bez pamięci. Od 2012 roku uczęszczam regularnie na zajęcia w Wyspie Skarbów, by pod okiem Krystyny Andrzejewskiej - Marek, rozwijać swoją pasję. Ceramika jest dla mnie przejawem niedeterministycznej natury świata, co niejako inspiruje mnie do jeszcze większej otwartości na to co przynosi życie. Wierząc w magiczną moc procesu tworzenia buduję z gliny elementy życia, które często mają dopiero w nim zaistnieć lub zadziałać.

MARZENA MIKOŁAJSKA - Na Wyspie Sobieszewskiej mieszkam od 1994 roku. Tutaj realizuję się zawodowo i życiowo. Jest to również miejsce rozwijania moich pasji i zainteresowań. Obecnie stawiam pierwsze kroki na zajęciach z ceramiki. Praca w szkole, chór, rodzina a teraz jeszcze... glina.

Wydarzenie w ramach obchodów 50-lecia Gdańskiego Archipelagu Kultury

Opinie

Sprawdź się

Ile oddziałów ma Centrum Sztuki Współczesnej Łaźnia?

 

Najczęściej czytane