• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport
stat
Impreza już się odbyła
PATRONAT

Polish Diwa

Polish Diwa, uwielbiana gwiazda disco polo, która żadnej pracy się nie boi, szczególnie wrażliwa jest na tematy społeczne. W ramach zbiorowej wystawy Zapytaj Mokoszy wystąpi ona w monodramie autorstwa Bartosza Zimniaka pt. Trzeba było się nie zarażać. Sztuka oparta jest na powieści Mewy Stanisława Goszczurnego, opowiadającej historie "Mewek" z Nowego Portu.

maj 21

wtorek, godz. 10.00

Gdańsk Nowy Port, Strajku Dokerów 5
Wstęp wolny

23 czerwca - 27 października 2024, godz. 13:00

Gdańsk,
bilety 1 zł
Tekst z czułością i uwagą pochyla się nad tematami zakazanymi. Społeczne tabu obejmujące prostytucję, seksualność i związane z nią choroby silnie stygmatyzuje tą sferę. Już samo słowo prostytutka kojarzy się pejoratywnie, a przecież kobiety nie podejmują się tego zawodu, ponieważ lubią to zajęcie. Wiąże się on ze światem przestępczym i ogromnym cierpieniem, które jest niezauważalne. Dopóki zajęcie to będzie piętnowanie, będzie istniało społeczne przyzwolenie na przemocowe nadużycia, handel ludźmi i poniżanie. Jest możliwe, że jeśli narracja zmieniłaby się na pozytywną zmieniłyby się także warunki pracy podejmujących ją kobiet. Choroby weneryczne to nie tylko ich ryzyko zawodowe, przecież dotknąć mogą każdego z nas. Po performance odbędzie się oprowadzanie kuratorskie Ewy Mrozikiewicz przybliżające ideę wystawy i prezentowane na niej dzieła.

Bartosz Zimniak (ur. 1991) - artysta intermedialny, wykorzystujący w swojej twórczości performance, instalacje, video-art oraz sztukę społecznie zaangażowaną. Porusza tematy związane z tożsamością, tradycją, przynależnością oraz zadaje pytania wokół szeroko rozumianego patriotyzmu i polskości. W 2013 roku ukończył Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu na kierunku Filozofia i Komunikacja Społeczna. Tytuł magisterski obronił na Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku, na kierunku Intermedia. Obecnie jest doktorantem na Uniwersytecie Gdańskim. Od 2014 roku nieprzerwanie mieszka, pracuje i tworzy w Gdańsku. W 2016 roku założył Galerię Społecznie Zaangażowaną MEWKA. Laureat Nagrody Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, 2016, Finalista 15. edycji Konkursu Artystyczna Podróż Hestii.

Zapytaj Mokoszy || 21.09 - 7.10.2019

artyści:
Dagmara Barańska-Morzy, Agnieszka Bastrzyk, Aurelia Buczek, Cięta Córa, Iwona Demko, Marta Frej, Katarzyna Hołda, Anna Maria Karczmarska, Dominika Kulczyńska, Marta Konarzewska, Violka Kuś, Aleksandra Majzel, Natalia Milewska, Magdalena Olkówna, Polish Diwa, Ania Rulecka, Klaudia Ubranek-Kękuś, Monika Wojciechowska, Anna Zajdel, Bartosz Zimniak, Agata Zbylut
kuratorki projektu:
Anna Rulecka i Ewa Mrozikiewicz
partnerami wystawy są:
Fundacja Sztuka Wyboru, Fundacja MEWKA, MOKOSH Cosmetics, Perfumeria Galilu, Magazyn USTA, Prestiż Magazyn Trójmiejski

Opinie

Sprawdź się

Który z trójmiejskich pisarzy jako jedyny mieszkający w Trójmieście wygrał Nagrodę Literacką Gdynia?