• Kino
 • Mapa
 • Ogłoszenia
 • Forum
 • Komunikacja
 • Raport
Skopiowano

Polacy mają swoje aparaty fotograficzne

Wioletta Kakowska-Mehring
26 lipca 2014 (artykuł sprzed 8 lat) 
Opinie (63)
Najnowszym dziełem Marka Mazura jest drewniany aparat. Cały drewniany, od śrubki po sprężynkę. Tylna ścianka aparatu wykonana jest z dębowej deski pochodzącej z jachtu Generał Zaruski. Najnowszym dziełem Marka Mazura jest drewniany aparat. Cały drewniany, od śrubki po sprężynkę. Tylna ścianka aparatu wykonana jest z dębowej deski pochodzącej z jachtu Generał Zaruski.

Leica, Zorka, Nikon, Canon. A co z Filmą, Druhem, Ostrowidem, Bolesiem czy Widokiem? To też są aparaty fotograficzne, a do tego polskie. Bo trzeba wiedzieć, że Polska miała i ma dokonania w dziedzinie konstrukcji aparatów fotograficznych. Kiedyś udowadniał to Paweł Sobkowski, dziś - Marek Mazur, który właśnie zakończył pracę nad aparatem w całości wykonanym z drewna. W gdańskiej galerii Retro Kamera otwarto wystawę dokumentującą dokonania polskich konstruktorów.Anna Bednarek, wnuczka Pawła Sobkowskiego z prawdopodobnie jedyny zachowanym egzemplarzem przedwojennego aparatu Widok. Anna Bednarek, wnuczka Pawła Sobkowskiego z prawdopodobnie jedyny zachowanym egzemplarzem przedwojennego aparatu Widok.
Na wystawie m.in. można było zobaczyć coś, co według wielu nie było już do zobaczenia, a mianowicie aparat Widok. Przed II wojną światową w prototypowej serii powstało około 100 tych aparatów, a wyprodukowano je w zakładzie Kamera Polska. Przez wiele lat wydawało się, że nie przetrwał żaden. Okazało się jednak, że jeden egzemplarz uratowano dzięki staraniom rodziny właściciela tego przedwojennego zakładu, czyli Pawła Sobkowskiego. To tam powstawały popularne w latach 30. aparaty Filma, tam pracowano nad konstrukcjami, które miały podbić rynek, czyli właśnie Widokiem czy Ostrowidem. Niestety, przeszkodziła wojna.

Paweł Sobkowski był fryzjerem, kupcem, aż w końcu został producentem aparatów fotograficznych. - Dziadka znam tylko z opowieści mamy. Urodziłam się już po jego śmierci. Wiedziałam, że robił aparaty, ale przez wiele lat nie miałam świadomości, że jest wielu ludzi, którzy tak to cenią - powiedziała Anna Bednarek, wnuczka Sobkowskiego, która na wystawie zaprezentowała prawdopodobnie jedyny zachowany aparat Widok. - Niestety, przygoda mojego dziadka z aparatami fotograficznymi zakończyła się wraz z rozpoczęciem wojny. Potem nastały nowe czasy. Z opowiadań mamy wiem, że ta starta była dla niego bardzo bolesna. Zakład był marzeniem życia, inwestycją, czymś co miało szansę się udać. Nie zostało nic.

Analogowy czy cyfrowy? Jaki aparat wolisz?

Dziś pamięć o Sobkowskim starają się zachować jego wnuki i prawnuki, m.in. prowadząc stronę www.kamerapolska.pl.

Wystawa w Retro Kamerze to wydarzenie, które nie powinno umknąć miłośnikom fotografii, ale przede wszystkim tym, których oprócz samego obrazu fascynuje narzędzie do jego wykonania, czyli aparat fotograficzny. Kiedyś zachwycał misterną konstrukcją, dziś stał się... dodatkiem do telefonu komórkowego. Choć - jak udowadnia Marek Mazur - aparat fotograficzny w przedmiocie o, wydawałoby się, zupełnie innym przeznaczeniu może dodać mu niezwykłości. Gdański konstruktor słynie bowiem z budowania miniaturowych aparatów w broszkach, piórach, nożu czy spinkach do koszuli. A nawet w pierścionku. Od tego zresztą się zaczęło, a właściwie od pewnego... zakładu.

- Założyłem się, że coś takiego skonstruuję. Udało się, stało się pasją i zmieniło moje życie - mówi Marek Mazur. - Od wielu lat zajmuję się czymś, co jest trudne do jednoznacznego określenia - wynika to z faktu niecodziennego połączenia rzeźby, metaloplastyki z mechaniką precyzyjną i optyką. Efektem tej kompilacji są miniaturowe aparaty fotograficzne.

Najnowszym dziełem pana Marka jest drewniany aparat, którego premiera odbyła się właśnie z okazji otwarcia wystawy. Cały drewniany, od śrubki po sprężynkę. Tylna ścianka aparatu wykonana jest z drewna, które było częścią jachtu Generał Zaruski. Marek Mazur dostał ten kawałek dębowej deski od remontujących jednostkę. Na wodzie już by się nie przydała, a tak pan Marek tchnął w nią "nowe życie". Nie sam, a z pomocą swojego syna, Michała Mazura, który wyrzeźbił w tym kawałku płynącego Zaruskiego, a płaskorzeźba ta stała się częścią aparatu. Obiektyw do tego drewnianego cuda też jest niezwykły, bo również z drewna, z soczewką wykonaną z bursztynu, czyli kopalnej żywicy drzew.

Co jeszcze można zobaczyć na wystawie? Aparaty przedwojenne, m.in. aparat Ostrowid i powojenne, czyli np. kolekcję kolorowych Alf. Prezentowane zbiory pochodzą z kolekcji Marka Mazura, Grzegorza Mehringa, trójmiejskiego fotografa i kolekcjonera oraz Marcina Łabędzkiego, również fotografa i kolekcjonera. Wystawa jest do obejrzenia w galerii Retro Kamera przy ul. Chlebnickiej 43/44 zobacz na mapie Gdańska w Gdańsku i potrwa do końca roku.

Miejsca

Opinie (63) 3 zablokowane

 • W ogóle po co taki tytuł na siłę składany? Nie dość, że nie ma sensu, to nie ma nawet rytmu. Taka trochę częstochowska poezja.

  • 7 0

 • wątpiący

  "Wystawa jest do obejrzenia w galerii Retro Kamera i potrwa do końca roku" - to chyba jedyna galeria, w której nie ma sklepów (w co wątpię, bo po roku ta wystawa zniknie) wolałbym,żeby taka już została. W okresie mojego dzieciństwa były Galerie Sztuki, Obrazów itp.

  • 13 0

 • Mój pierwszy aparat Ami 66. Zrobiłem nim moje pierwsze zdjęcia w latach osiemdziesiątych. Naświetlanie klisz, potem wywoływanie negatywu w koreksie i wreszcie ciemnia i zjawiający się obraz na papierze w kuwecie... Do uzyskania zdjęć potrzebne było jakieś zamiłowanie i pewien nakład pracy. A dzisiaj, co z tego pozostało? Cyfrowo trzepie się foty, a następnie o nich zapomina...

  • 22 2

 • Czytałem ostatnio "Przez wojenną zawieruchę" Gorbaczewskiego. Książka średnia, ale wspomnienia czerwonoarmisty dotyczą m. in. tematu tzw. grabieży. Gorbaczewski opisuje, że po wkroczeniu na Dolny Śląsk, gdzie mieszkało sporo Niemców władze radzieckie wysłaly specjalną listę. Każde miasteczko niemieckie miało dostarczyć określoną liczbę aparatów leica, radioodbiorników itd.

  • 4 0

 • No i co z tego?

  Zazdrościsz, sam nie masz cyfrówki? Czy może taki z ciebie (specjalnie z małej) "fotograf", że tylko sprzęt za tysiące zł. się liczy? Ośmieszasz się i tyle.
  Nich KAŻDY robi zdjęcia, WSZYSTKIEGO, a tobie (znów specjalnie z małej) nic do tego!!
  Kibel w domu, do którego się wypróżniasz, też musi być drogi i firmowy, prawda? Inaczej kupa nie leci rurami tak samo....
  Nie żal mi cię (ostatni raz specjalnie z małej), po prostu jesteś smutnym człowiekiem...

  • 15 2

 • Mój kosztował 500 i nie w tesco tylko w selgrosie

  ale pomimo ceny zmarszczek nie usuwa, widać je tak samo jak w smienie 8

  • 14 1

 • Droga Autorko!

  Radzę coś zrobić z tytułem artykułu (najlepiej zmienić go zupełnie), bo boleśnie obnaża Pani ignorancję. Jak najszybiej - dopóki zbyt wielu ludzi nie przeczytało.

  • 6 0

 • Gratulacje

  Gratulacje Panie Marku taki aparat jest z pewnością jedynym na świecie arcy dziełem .
  Nie możemy się doczekać kolejnego pańskiego dzieła.

  • 13 0

 • cieniasy

  ja mam lustrzanke w mojej komórce,wymiata foty ze szok z zumem cyfrowym i stablizacja obrazu i kto mi wyskoczy?

  • 1 8

 • BRAWO ! jest jednak pewna nieścisłość.... a może sie mylę ?? ! :)

  najpierw cytat : ... " Najnowszym dziełem Marka Mazura jest drewniany aparat. Cały drewniany, od śrubki po sprężynkę. Tylna ścianka aparatu wykonana jest z dębowej deski pochodzącej z jachtu Generał Zaruski " - i tu szacunek ! - natomiast nurtuje jedno pytanie : ... soczewki w obiektywie też są .... DREWNIANE ??!! -- ..... niepojęte :D!

  • 9 2

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Wydarzenia

Do DNA

wystawa

Pobożni i cnotliwi. Dawni gdańszczanie w zwierciadle sztuki

wystawa

Kolekcja w działaniu

wystawa

Sprawdź się

Sprawdź się

Jaką funkcję pierwotnie pełniła Łaźnia Miejska, obecnie siedziba Centrum Sztuki Współczesnej w Gdańsku?