• Kino
 • Mapa
 • Ogłoszenia
 • Forum
 • Komunikacja
 • Raport

Podróż na Olimp ze smartfonem. O "Mitach greckich" Teatru Miniatura

Łukasz Rudziński
5 listopada 2018 (artykuł sprzed 5 lat) 
Bohaterowie "Mitów greckich" Teatru Miniatura dzięki grze aktorskiej, pomysłowym kostiumom i scenografii, "podróżują" pomiędzy ziemskimi i mitycznymi krainami w ogóle nie schodząc ze sceny. Bohaterowie "Mitów greckich" Teatru Miniatura dzięki grze aktorskiej, pomysłowym kostiumom i scenografii, "podróżują" pomiędzy ziemskimi i mitycznymi krainami w ogóle nie schodząc ze sceny.

Odrobina greckiej mitologii w połączeniu z wariacją na temat próby obalenia Zeusa i historią małej Helenki składa się na spektakl "Mity greckie" Teatru Miniatura zobacz na mapie Gdańska. Chociaż wszystkich spotkanych w spektaklu bogów nikt nie spamięta, a przekaz edukacyjny bajki wypada trochę blado, to dowcipnie i z pomysłem przedstawiono morał tej opowieści, w której ostatecznie bogowie dają się polubić.Autor "Mitów greckich" - Tomasz Man - miał bardzo prosty pomysł na sztukę, którą sam wyreżyserował w Teatrze Miniatura. Kilkuletnia Helenka jest zła na mamę, bo ta zachorowała, przez co dziewczynka nie dostała nowej lalki, a na dodatek musi jeszcze wyjść wyrzucić śmieci. Helenka chce je wyrzucić do fontanny Neptuna, który - jako że tematyka dotyczy mitologii greckiej, a nie rzymskiej - nazwany jest tu Posejdonem. Zachowanie dziewczynki wyprowadza Posejdona z równowagi, a to z kolei doprowadzi do tego, że dziewczynka wraz z bogiem mórz i oceanów uda się w podróż na Olimp. On, by przejąć władzę, ona po ambrozję, która ma uzdrowić jej mamę, bo wtedy dostanie od niej upragnioną lalkę.

Przeczytaj także: Teatr Miniatura w sezonie przejściowym

Tak zaczyna się prościutki w konstrukcji spektakl drogi. W trakcie swojej wędrówki dziewczynka i Posejdon odwiedzają kilkunastu greckich bogów, stykając się przy okazji z nakreślonymi w zarysie mitami (m.in. tym o powstaniu świata greckich bogów, o jabłku "dla najpiękniejszej" czy o koniu trojańskim). Okazuje się, że wspaniali bogowie z mitologii mają swoje wady i słabości, są próżni i nawet jeśli ich cel jest szczytny, starają się go osiągnąć w niezbyt chwalebny sposób.

Główna bohaterka Helenka (Magdalena Żulińska) zmierza na Olimp w towarzystwie przebiegłego, znudzonego staniem na fontannie Posejdona (Marcin Marzec). Główna bohaterka Helenka (Magdalena Żulińska) zmierza na Olimp w towarzystwie przebiegłego, znudzonego staniem na fontannie Posejdona (Marcin Marzec).
Tomasz Man nie sili się na wyszukane sztuczki inscenizacyjne. Przeciwnie - stawia na prostotę. Oprócz dziewczynki i Posejdona w planie żywym występuje czworo aktorów przebranych za greckie kolumny i nawiązujących do starożytnego chóru greckiego. Zaś wszyscy spotkani przez dwójkę bohaterów bogowie to tekturowe makiety sylwetek, animowane przez poszczególnych aktorów z chórku.

Zobacz kiedy grane jest przedstawienie "Mity greckie" w najbliższym czasie.Kolejne miejsca akcji poza nieznacznymi, ale wystarczającymi zmianami dekoracji i światła, zaznaczono obróceniem podestu na kółkach i zmianą szyldu oznaczającego aktualne miejsce akcji, o ile rzecz się dzieje w przestrzeni rzeczywistej. Scenografię w "papierowej" konwencji przygotowała Anetta Piekarska-Man. Szkoda, że greckich bogów pozbawiono twarzy, co bardzo utrudnia dzieciom ich identyfikację, szczególnie gdy pojawiają się na scenie po raz kolejny. Trzeba jednak zaznaczyć, że wielu z nich wyposażono w charakterystyczny dla nich atrybut - np. Zeus dzierży wielkie pioruny, Hermes ma "skrzydlate" buty, Hefajstos młot(ek) kowalski, na ramieniu Ateny przesiaduje sowa, a Artemida nie rozstaje się z łukiem.

Greccy bogowie przedstawieni zostali za pomocą tekturowych makiet sylwetek z kojarzonymi (przeważnie) z nimi atrybutami - Zeus (po lewej) dzierży pioruny, a Hera (po prawej), dostała do ręki kielich z ambrozją. Greccy bogowie przedstawieni zostali za pomocą tekturowych makiet sylwetek z kojarzonymi (przeważnie) z nimi atrybutami - Zeus (po lewej) dzierży pioruny, a Hera (po prawej), dostała do ręki kielich z ambrozją.
Helenka z Posejdonem (wyposażonym oczywiście w trójząb) wędrują od krainy do krainy, biegając dookoła sceny lub z przodu na tył, by nawet w scenach, w których nie uczestniczą bezpośrednio (gdy mity objaśnia widzom chór za pomocą piosenek wykonywanych w różnych stylach, m.in. w formie stylizowanej na hip-hop) pozostawać na scenie. Całość uzupełnia miła dla ucha, żywa muzyka przygotowana przez Maję Miro, Ignacego Jana Wiśniewskiego i Tomasza Mana.

Przeczytaj także: Ciekawe zawody: teatr jednego lalkarza

Grająca dziewczynkę Magdalena Żulińska kolejny raz przekonuje, że dobrze potrafi oddać stany emocjonalne kilkuletniego dziecka, przez co jej bohaterka wydaje się autentyczna, a uwaga najmłodszych widzów bez trudu za nią podąża. Żulińska gra bez zbędnej maniery, ukazując reakcje dziecka, które emocje wyraża choćby tupiąc nogą i nikogo nie podejrzewa o złe intencje.

Jej towarzysz Posejdon (występujący gościnnie Marcin Marzec, na co dzień prowadzi swój autorski Teatr Barnaba) ma do zagrania szereg zachowań typowych dla skupionych tylko na sobie dorosłych. Od buty i arogancji przez kłamstwo po złość, zawziętość i nieustępliwość. Jednak nie jest to postać jednowymiarowa - w końcu Posejdon chce rewolty na Olimpie z hasłem "ambrozja dla wszystkich ludzi". W wykonaniu Marcina Marca nie jest to w żadnym razie postać jednoznaczna. Dlatego w ostatecznym rozrachunku też zyskuje sympatię widzów. Wielkie ukłony należą się też Anetcie Piekarskiej-Man za cielisty kostium Posejdona z rybim ogonem i śladami gołębich odchodów na ramionach.

Autor i reżyser - Tomasz Man - nie zapomniał też o atrybucie dla dziewczynki. Jest nim smartfon, z którym Helenka początkowo praktycznie się nie rozstaje. Autor i reżyser - Tomasz Man - nie zapomniał też o atrybucie dla dziewczynki. Jest nim smartfon, z którym Helenka początkowo praktycznie się nie rozstaje.
Spektakl w tej formule nie mógłby się odbyć bez chóru upozowanego na greckie kolumny. Spełnia on funkcję narratora, a czwórka chórzystów gra wszystkich bohaterów epizodycznych. Najlepszy z szeregu epizodów tworzy razem z Posejdonem bóg wojny Ares (w tej roli zabawny Wojciech Stachura). Jednak każdy z aktorów chóru ma swój epizod godny zapamiętania. Kluczowe jest tutaj dobre zgranie, co udaje się bez trudu, więc chórek ze swojej roli wywiązuje się bardzo dobrze. Jacek Gierczak (m.in. posępny Zeus), Wioleta Karpowicz czy udanie debiutująca w Miniaturze Aleksandra Miska (choćby jako próżna Afrodyta), dla której "Mity greckie" są dyplomem aktorskim, wraz ze wspomnianym Wojciechem Stachurą zasłużyli na duże oklaski.

Przeczytaj także: Jak Lech Wałęsa został słowiańskim bóstwem. O "Wielorybie" Teatru Miniatura

Sama sztuka zawiera liczne skróty i uproszczenia (można by się zastanawiać, czy już sam pomysł wypuszczenia kilkulatki samej na dwór jest rozsądny). Natłok greckich bogów właściwie wyklucza opanowanie ich wszystkich przez kilkuletniego widza, któremu może być trudno zrozumieć niektóre kwestie związane z fabułą i motywacje bohaterów, pomimo wielu informacji i komentarzy przybliżanych przez chórek. Dość monotonna jest pierwsza część przedstawienia, na szczęście druga okazuje się bardziej dynamiczna i zawiera więcej piosenek ciekawie wykonanych piosenek.

Mieszane uczucia budzi wprowadzenie do sztuki smartfona, z którym początkowo dziewczynka się nie rozstaje. Wątek ten trąci tanim dydaktyzmem, jednak jego szczytne przesłanie, podobnie jak morał z całej bajki - by mieć czyste serce i intencje, bo wtedy zawsze dostępna jest dla nas "ambrozja", czyli szczęście, radość i spełnienie - pozostawia uśmiech na buziach młodszych i starszych widzów.

Spektakl

8.9
7 ocen

Mity greckie

spektakl dramatyczny, teatr dla dzieci

Miejsca

Spektakle

Opinie (13)

 • (5)

  Budyń zabierze kasę bo Neptun nie ma koszulki z napisem "konstytucj-ja".

  • 13 21

  • *** (4)

   Ale słaby tekst. Litości!

   • 8 3

   • (3)

    Jak widac zwolennicy budynia nie mają poczucia humoru :-)

    • 3 5

    • *** (2)

     Mają poczucie humoru, trudno tylko śmiać się z żenady...
     Pozdro z pięknego Gdańska

     • 8 4

     • Tak. Was śmieszy szkło kontaktowe i jak ktoś poobraża kaczora.

      • 0 3

     • A pozdrawiajcie sobie z "pięknych" Szadółek, "pięknego" Forum Radunia i "pięknego" ECSu i TSz....

      • 0 3

 • Byłam i bardzo ciekawy, nowoczesny sposób opowiedzenia dzieciom o bogach greckich

  Mojemu dziecku najbardziej podobały się...kolumny:) Mile spędzone przedpołudnie.

  • 15 0

 • Bardzo przyjemny spektakl.

  Moje dzieci zapamiętały imiona bogów i jeszcze długo po spektaklu o nich opowiadały.

  • 13 0

 • Jesteśmy w katolickiej Polsce! (1)

  Czas na spektakl o mitach betlejemskich.

  • 4 4

  • Wielka nowina światem zatargała:
   cudowny poród nieskalanej panny,
   dziwy komety - w Izraelu alarm,
   królowie ciągną pośpiesznie do stajni.

   Nad żłóbkiem w stajni kłapouchy osioł,
   wokół królowie - w żłóbku Bozia słodka.
   Choćbyś przemierzył cały świat
   z pewnością już towarzystwa takiego nie spotkasz.

   Oto się zeszli w stajni wszyscy razem
   - zgodnie z legendą dla potulnych dziatek
   - i Bóg, i osioł, i jeszcze mocarze,
   no, wszyscy, którzy panują nad światem.

   • 1 0

 • I znowu nie ma biletów. Jeden spektakl w sobotę. Tragedia...

  • 1 1

 • A kiedy o mitach słowiańskich?

  • 7 0

 • Smartfon u przedszkolaka?!!

  No żenujące..

  • 1 2

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Wydarzenia

Pobożni i cnotliwi. Dawni gdańszczanie w zwierciadle sztuki (1 opinia)

(1 opinia)
20 zł
spotkanie, wystawa, warsztaty

Kultura ludowa Pomorza Gdańskiego

wystawa

Wystawa "Kajko, Kokosz i inni"

wystawa

Sprawdź się

Sprawdź się

Statek S/S Sołdek był:

 

Najczęściej czytane