• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport
stat
Impreza już się odbyła

Performance Julijonas Urbonas - chodząc po ścianie ...

maj 18

sobota, godz. 21:00

Gdańsk,
bilety 50 zł
cze 3

poniedziałek, godz. 18:00

bilety 60 - 80 zł
Kup bilet
Centrum Sztuki Współczesnej Łaźnia oraz Klubogaleria Bunkier zapraszają na:

JulijonasUrbonas, Chodząc po ścianie: wstęp do teorii projektowania choreografii - wykład/performance /karuzela
www.julijonasurbonas.lt

Sobota 7 września 2013, godz. 19.00
Ściana Klubogalerii BUNKIER, ul. Olejarna 3

Julijonas Urbonas jest projektantem, artystą, inżynierem. Obecnie pisze pracę doktorską dotyczącą projektowania interakcji na londyńskim Royal College of Art. Koncepcja jego twórczość wywodzi się z lunaparku. Artysta pomagał w parku rozrywki od dziecka. W latach 2004-2007 był dyrektorem Lunaparku w Kłajpedzie, gdzie pracował jako projektant, inżynier ale także jako artysta i filozof rozwijając teorię grawitacyjnej estetyki.

Chodząc po ścianie to połączenie wykładu i karuzeli. Performance jest odtworzeniem pracy amerykańskiej pionierki współczesnego tańca, Trishy Brown. Artystka w swojej choreografii wykorzystała przestrzeń ściany używając sprzętu wspinaczkowego. Swoim projektem nie tylko stworzyła nowy alfabet, otworzyła nową przestrzeń dla ruchu, ale także pokazała, że wynalazki we współczesnym tańcu często wynikają z uwarunkowań i otoczenie. W przypadku choreografii na ścianie było to połączenie architektury, uprzęży, drutów, krążków linowych. Postawa ta jest blisko twórczości litewskiego artysty, którego interesuje tworzenie choreografii poprzez design. W przeciwieństwie do oryginału JulijonasUrbonas do udziału w swoim projekcie zaprasza publiczność.

Performance jest częścią Festiwalu Wilno w Gdańsku i projektu "Close Stranger" współfinansowanego przez Unię Europejską w ramach Programu Współpracy Transgranicznej Europejskiego Instrumentu Sąsiedztwa i Partnerstwa Litwa-Polska-Rosja 2007-2013

Koncepcja twórczości Julijonasa Urbonasa, projektanta, artysty i inżyniera, wywodzi się z atmosfery lunaparku, którą artysta przesiąknięty był od najmłodszych lat. Jego Chodząc po ścianie to połączenie wykładu i karuzeli. Performance jest odtworzeniem pracy amerykańskiej pionierki współczesnego tańca, Trishy Brown, która w swojej choreografii wykorzystała połączenie architektury, uprzęży, drutów i krążków linowych. Ta poetyka jest szczególnie bliska litewskiemu artyście, którego interesuje tworzenie choreografii poprzez design.
Więcej: https://www.laznia.pl/

Festiwal Wilno w Gdańsku jest wspólną inicjatywą CSW Łaźnia, Urzędu Miasta Gdańska, Gdańskiego Archipelagu Kultury, WPart.
"Wilno w Gdańsku" otwiera przestrzeń polsko litewskiego dialogu, spotkań pokoleń, stereotypów, stylów i gatunków muzycznych, w których tradycja sąsiaduje z nowoczesnością. Obydwa kraje połączone są wspólną historią, której ślady odczuwamy współcześnie. Gdańsk i Wilno, dwa miasta, zdają się być szczególnie bliskie. Wielu ekspatriantów z Wilna trafiło do zrujnowanego Gdańska, pozostawiając za sobą dom, przywożąc jedynie kilka podstawowych rzeczy i bagaż pełen wspomnień. W tegorocznej edycji Festiwalu analizujemy zagadnienie domu, przedmiotów, smaków, zapachów tworzących go. Na bazie obrazu "bezpiecznej" przestrzeni prywatnej, chcemy zbudować dialog ze współczesnym Wilnem. 5 września o godz 19 zapraszamy na otwarcie wystawy homeMADE. konstruowanie światów zastępczych oraz finał projektu VNO/GDN. Do wystawy zaproszeni zostali artyści polscy i litewscy, w tym: Nicolas Grospierre, Aneta Grzeszykowska, Szymon Rogiński, Julijonas Urbonas, Rimas Sakalauskas, Alicja Karska i Aleksandra Went, Przemysław Jasielski, Lina Zaveckyte oraz Alicja Bielawska. Tematem prezentacji jest przestrzeń prywatna. Artyści używając różnych środków wyrazu, fotografii, rysunku, wideo, instalacji, wprowadzają nas w swoje własnoręcznie skonstruowane przestrzenie. Tworzą własne mikroświaty poszukujące antidotum na otaczającą nas rzeczywistość; korzystając z elementów najbliższych, najłatwiej dostępnych konstruują nowe obrazy uciekające od oryginału. Projekt VNO/GDN przybierze formę instalacji architektoniczno-kulinarnej stworzonej wspólnie z grupą członków i sympatyków Towarzystwa Miłośników Wilna i Ziemi Wileńskiej.

Najważniejszym wydarzeniem muzycznym Festiwalu jest przede wszystkim projekt "Free Culture Gdańsk-Vilnius", polegający na zestawieniu różnorodnych osobowości, gatunków muzycznych, koncepcji i połączeniu ich
w jedną spójną całość. W tym roku zaprosiliśmy do współpracy znakomitych muzyków polskich i litewskich: Grażynę Auguścik, Weronikę Grozdew - Kołacińską, Jarosława Bestera, Olgierda Walickiego, Michała Jelonka, Joszka Brodę, Tomasza Ziętka, Jakuba Staruszkiewicza, chór Trys Keturiose z Litwy oraz Wileńską Orkiestrę Smyczkową Kristoforo w liczbie 21 muzyków. 34 artystów spędzi ze sobą 5 dni na twórczej pracy, wymianie pomysłów, wspólnym aranżowaniu utworów. Efektami projektu będą dwa koncerty: w Gdańsku (Teatr Wybrzeże 8.09.2013) oraz w Wilnie (Kościół Św. Katarzyny 15.09.2013).
Kuratorzy Festiwalu. Aleksandra Księżopolska, Agnieszka Kulazińska, Przemysław Wojciechowski (muzyka)
Szczegółowy program www.wilnowgdansku.pl

Opinie

Sprawdź się

Jak nazywa się gra komputerowa stworzona przez Mateusza Skutnika, której akcja rozgrywa się w Gdańsku?