• Kino
 • Mapa
 • Ogłoszenia
 • Forum
 • Komunikacja
 • Raport
stat
Impreza już się odbyła
PATRONAT

Oratorio Secondo

Światowa premiera Oratorio Secondo gdańskiego kompozytora Johanna Daniela Pucklitza na 15-lecie działalności zespołu Goldberg Baroque Ensemble w Gdańskim Teatrze Szekspirowskim.

"Barokowy Ravel z Gdańska" (crescendo-magazine.be)
"Zrekonstruowano czyste gdańskie złoto" (pizzicato.lu)
"Fascynujące jest Pucklitzowe wyczucie dramaturgii i efektu brzmieniowego" (gramola.at)
"Klejnot z Gdańska" (Ruch Muzyczny)
"Jest pod każdym względem znaczącym odkryciem, wzbogacającym w najbardziej barwny sposób mozaikę osiemnastowiecznej muzyki." (Klassikheute.de)

muzyka poważna - koncerty w Trójmieście


W dniach 17-19.11.2023 o godz. 19.00 (17.11, 18.11) i 18.00 (19.11) w Gdańskim Teatrze Szekspirowskim usłyszymy premierowe wykonanie na żywo Oratorio Secondo gdańskiego kompozytora Johanna Daniela Pucklitza w wykonaniu gdańskich zespołów Goldberg Baroque Ensemble, Goldberg Vocal Ensemble oraz międzynarodowych solistów Sidonie Gudrun Otto - sopran, Elviry Bill - alt (debiut), Georga Poplutza - tenor, Thilo Dahlmanna - bas pod artystycznym kierunkiem Andrzeja Szadejki w ramach obchodów 15-lecia działalności zespołu Goldberg Baroque Ensemble.

Oratorio Secondo (1747) Johanna Daniela Pucklitza (1705-1774) to wspaniałe, nowo odkryte w zbiorach PAN Biblioteki Gdańskiej dzieło gdańskiego kompozytora osiemnastowiecznego Johanna Daniela Pucklitza (1705-1774), które zostało nagrane w 2021 roku przez gdański zespół Goldberg Baroque Ensemble i wydane w prestiżowej wytwórni niemieckiej MDG w audiofilskim formacie SACD w roku 2022. Nagranie wzbudza wielkie pozytywne emocje na całym świecie. Zarówno co do wykonania jak i samego dzieła, i zostało uznane "pod każdym względem znaczącym odkryciem, wzbogacającym w najbardziej barwny sposób mozaikę osiemnastowiecznej muzyki."

Płyta była czterokrotnie (sic!) nominowana do jednej z najważniejszych europejskich nagród muzycznych OPUS KLASSIK 2022 w kategoriach: Najlepsi Soliści, Najlepszy Zespół, Najlepsza Światowa Premiera, Najlepsze Innowacyjne Opracowanie Dźwięku i otrzymała nagrodę w kategorii Najlepsza Światowa Premiera. Niezwykłe harmonie, różnobarwna obsada instrumentalna obejmująca również takie instrumenty jak Harfa Dawida, harfa szklana czy Cimbelstern, oraz wspaniała narracja anonimowego tekstu gdańskiego poety tworzą ekscytujące dzieło, zapierające dech w piersiach i wciągające swoją głęboką wymową publiczność.Wydawałoby się, że pośród barokowych oratoriów i kantat nic nie może się równać kompozycjom Bacha lub Haendla, tymczasem dramatyczny, liryczny, wirtuozowski, bukoliczny zaskakujący i świeży wyrazowo utwór Pucklitza może śmiało iść w zawody z najlepszymi kompozycjami swojej epoki. To wielkoobsadowe dwugodzinne dzieło zabrzmi 3 razy - dzień po dniu z gwiazdorską obsadą solistów (w tym z artystami, którzy brali udział w nagraniu). Tematyka utworu jest szczególnie związana z obrazem Hansa Memlinga - Sądem Ostatecznym - do którego również nawiążemy w trakcie wydarzenia. Po raz pierwszy też w Gdańskim Teatrze Szekspirowskim zostanie zaprezentowany koncert oratoryjny w wykonaniu orkiestry grającej na dawnych instrumentach, chóru i solistów bez nagłośnienia. Całość będzie artystycznym wyrazem jubileuszu 15-lecia działalności zespołu Goldberg Baroque Ensemble, który powstał dla dokumentowania i promowania polskiego dziedzictwa muzycznego.

To będzie niezwykle barwne i pełne żywych emocji wydarzenie o historycznym charakterze!
Zapraszamy do osiemnastowiecznego Gdańska zrekonstruowanego na moment w Gdańskim Teatrze Szekspirowskim!

Szczegóły na stronie www.pucklitz.pl oraz www.goldbergensemble.eu

Bilety do nabycia w kasach Teatru Szekspirowskiego lub internetowo:

 • koncert w piątek, 17.11 o godz. 19.00 KUP BILETY

 • koncert w sobotę, 18.11 o godz. 19.00 KUP BILETY

 • koncert w niedzielę, 19.11 o godz. 18.00 KUP BILETY


Premierę dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury w ramach programu "Muzyka" realizowanego przez Narodowy Instytut Muzyki i Tańca, Gminy Miasta Gdańska, Województwa Pomorskiego, Fundacji Współpracy Polsko-Niemieckiej, Fundacji Orlen dla Pomorza.

Organizator: Trinitas Artis
Współorganizatorzy: AMRS Production, Muzeum Narodowe w Gdańsku, Gdański Teatr Szekspirowski
Partnerzy: Hampton by Hilton, Trefl, Drukomania.pl, Ruch Muzyczny, Grafito

Johann Daniel Pucklitz - ORATORIO SECONDO

PROGRAM:
17.11.2023, 19:00
18.11.2023, 19.00
19.11.2023, 18.00
Gdański Teatr Szekspirowski

Goldberg Baroque Ensemble
Goldberg Vocal Ensemble
Sidonie Gudrun Otto - sopran
Elvira Bill - alt (debiut)
Georg Poplutz - tenor
Thilo Dahlmann - bas
Andrzej Szadejko - dyrygent, kierownik artystyczny

Informacja o biletach

 • Bilet normalny
  59 - 109 zł
Bilety w cenie od 59 do 109 zł do nabycia na platformie biletowej oraz w kasach Gdańskiego Teatru Szekspirowskiego.

Opinie

Sprawdź się

Z którymi inicjatywami kulturalnymi jest związana ERGO Hestia?