• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Opowieść wigilijna z Wrzeszcza w Teatrze Miniatura

Łukasz Rudziński
4 grudnia 2023, godz. 08:15 
Opinie (20)
Aga (Magdalena Bednarek) i Filip (Dariusz Czarniecki, po prawej) z inicjatywy Małego (Kamil Marek Kowalski, w środku) godzą się wziąć udział w przedstawieniu. Aga (Magdalena Bednarek) i Filip (Dariusz Czarniecki, po prawej) z inicjatywy Małego (Kamil Marek Kowalski, w środku) godzą się wziąć udział w przedstawieniu.

Lekcja języka polskiego może być bodźcem, aby wystawić sąsiedzką "Opowieść wigilijną" według Charlesa Dickensa, zaś do osiedlowego mruka i sknery postać Scrooge'a pasuje jak ulał. Premiera Miejskiego Teatru Miniatura obfituje w dużo więcej wątków lokalnych i nieprzypadkowo opatrzona jest już w tytule dopiskiem "Wrzeszcz". Ta przebojowa, zabawna komedia wraz z czasem trwania trochę gubi jednak swój impet."Opowieść wigilijna" to piękne opowiadanie, w sam raz na okres przedświąteczny. Porusza tak uniwersalne kwestie, jak samotność osób starszych, wszechobecne znieczulenie na krzywdę innych, egocentryzm. Ebenezer Scrooge jest zgorzkniałym starcem, który nie dostrzega jasnych stron życia, konsekwentnie pomnażając swój majątek, z którego nawet nie potrafi skorzystać. Dopiero niezwykłe spotkanie z duchami świąt Bożego Narodzenia pozwala mu skonfrontować się z gorzką prawdą o sobie samym.

Recenzja spektaklu osób z niepełnosprawnościami dla dzieciJednak inscenizacja zaproponowana przez reżysera Michała Derlatkę (i dyrektora Teatru Miniatura) nie jest lekturowym odczytaniem tej uroczej, wzruszającej opowieści. Szymon Jachimek napisał własną sztukę, inspirując się opowiadaniem Dickensa, umieszczając ją nie w wiktoriańskiej Anglii sprzed niemal 200 lat, a we współczesnej Polsce, a ściślej rzecz ujmując w gdańskiej dzielnicy Wrzeszcz. Historia Scrooge'a funkcjonuje tu na zasadzie "teatru w teatrze".

Tyle że z przygotowaniem występu wiąże się mnóstwo komplikacji, co z przymrużeniem oka ukazano w Miniaturze. W środku Wiesław (Piotr Kłudka). Tyle że z przygotowaniem występu wiąże się mnóstwo komplikacji, co z przymrużeniem oka ukazano w Miniaturze. W środku Wiesław (Piotr Kłudka).
Wszystko zaczyna krótki wywiad wśród publiczności robiony przez Agę (Magdalena Bednarek) i Filipa (Dariusz Czarniecki) o świętach. Oboje chodzą do jednej klasy z Małym (Kamil Marek Kowalski) - szkolnym prymusem, który wciąga ich w projekt szkolnego przedstawienia. Gdyby się nie zgodzili, groziłoby im przeczytanie "W pustyni i w puszczy" Sienkiewicza, na szczęście nauczyciel, z uwagi na przeładowaną podstawę programową, nie ma czasu przerabiać z nimi wszystkich lektur...

Pod wodzą Małego Aga z Filipem zaczynają myśleć o przedstawieniu. Tyle że najpierw muszą znaleźć miejsce do prób, a groźna Woźna (Agnieszka Grzegorzewska) bardzo zdecydowanie czuwa nad porządkiem i kompletem kluczy w dyżurce. No i postaci do zagrania jak na troje uczniów trochę za dużo. Na szczęście pomysłowy Wiesław (Piotr Kłudka) ma na to radę - można przecież wystawić spektakl sąsiedzki, bo budynek pełen jest postaci charakterystycznych. Zwariowana Julka (Edyta Janusz-Ehrlich), piłkarz Istvan (Jakub Ehrlich), energiczna Bożenka (Hanna Miśkiewicz) z pewnością podejmą wyzwanie. Brakuje tylko aktora do roli Scrooge'a.

Zapanować nad osobowościami grających wcale nie jest łatwo, zwłaszcza gdy Scrooge'a ma zagrać postrach osiedla. Zapanować nad osobowościami grających wcale nie jest łatwo, zwłaszcza gdy Scrooge'a ma zagrać postrach osiedla.
Leon (Andrzej Żak) jest emerytowanym strażnikiem osiedla - żadne nieprecyzyjne parkowanie nie ujdzie nikomu płazem, nie wolno zachowywać się głośno, hałasować, biegać, żartować i przede wszystkim... zalegać z opłatami za mieszkania. Jest więc idealnym kandydatem na głównego bohatera spektaklu Małego, Agi i Filipa, tylko jeszcze trzeba go do tego przekonać.

Spektakl Michała Derlatki skrzy się od dowcipu. Zarówno perypetie uczniów, ich wędrówka korytarzami od drzwi do drzwi, jak i cała scena szkolna to popis inscenizacyjnej kreatywności przy wykorzystaniu skromnych środków. Znakomicie wygląda praktyczna scenografia Aleksandry Szumskiej, z meblami na kółkach, w oka mgnieniu ustawianych na scenie przez aktorów w najbardziej efektownej w spektaklu przestrzeni strychu. Większość miejsc akcji nakreślono pojedynczymi, działającymi na wyobraźnię rekwizytami. Dopełniają ją proste, dookreślające bohaterów kostiumy Magdaleny Muchy.

W spektaklu wykorzystane są różne techniki teatru lalek, m.in. pacynki na palce. W spektaklu wykorzystane są różne techniki teatru lalek, m.in. pacynki na palce.
Konwencja "teatru w teatrze" sprawia aktorom Miniatury dużo frajdy. Dlatego też wielu z nich mimo braku specjalnej ekspozycji bohaterów tworzy zabawne, ciekawe role. Bawi roztrzepana, niezbyt rozgarnięta bezrobotna Julka w wykonaniu Edyty Janusz-Ehrlich i cudzoziemski akcent oraz pozy węgierskiego piłkarza Istavana, granego przez Jakuba Ehrlicha. Dużo energii i dobrych chęci ma pracująca w Biedronce Bożenka (Hanna Miśkiewicz). Także wątek emerytowanego policjanta Wiesława w wykonaniu Piotra Kłudki jest wyrazisty i zabawny.

Obiecujący debiut rolą Filipa zaliczył Dariusz Czarniecki, który wprowadza do zespołu nową energię i wydaje się, że w hiphopowym stylu swojego bohatera czuje się równie dobrze co w melorecytacji. Dużo wdzięku ma Aga zagrana przez Magdalenę Bednarek, a Leon kreowany przez Andrzeja Żaka to wypisz-wymaluj sfrustrowany starszy człowiek, którego odnajdziemy na każdym osiedlu.

To "Opowieść wigilijna" inna niż wszystkie, a motywacje występujących w spektaklu bohaterów są różne. To "Opowieść wigilijna" inna niż wszystkie, a motywacje występujących w spektaklu bohaterów są różne.
Wszystkich przyćmił znakomity, rozwijający się ze spektaklu na spektakl Kamil Marek Kowalski, przezabawny w roli szkolnego prymusa Małego. To naturalny lider nie tylko wystawianego przez bohaterów przedstawienia - gdy znika ze sceny, jego brak od razu zaczyna być odczuwalny. Szkoda, że zabrakło pomysłu na Vanessę, bo grająca na saksofonie Magdalena Gładysiewicz właściwie od początku do końca jest ciałem obcym, na siłę włączonym do akcji spektaklu.

Budowana na gruncie jazzu muzyka autorstwa Mikołaja Trzaski to kolejny atut tej dowcipnej paraleli dickensowskiej historii. Warto dodać również teatrzyk kukiełkowy, pacynki zrobione z piłek tenisowych czy pomysłową inscenizację spektaklu granego przez lokalną społeczność, z prześcieradłami w roli scenografii, na których namalowano centrum miasta. Dzięki temu podróż Scrooge'a z duchami może odbyć się nie tylko w przenośni. Wszystkie te działania mają udowodnić, że teatr można robić wszędzie, a lalką może być każdy przedmiot codziennego użytku i tylko od naszej kreatywności zależy, czy tak się stanie.

Rolą Filipa udanie debiutuje na scenie Teatru Miniatura Dariusz Czarniecki (w środku, z mikrofonem), który wprowadza do zespołu powiew świeżości. Rolą Filipa udanie debiutuje na scenie Teatru Miniatura Dariusz Czarniecki (w środku, z mikrofonem), który wprowadza do zespołu powiew świeżości.
Jednak w ostatnią, szpitalną część spektaklu wkrada się dramaturgiczny chaos, w scenariuszu pojawiają się nieoczekiwane zwroty akcji, sam wątek szkoły po brawurowym wprowadzeniu również się rozmywa i nie znajduje rozwiązania. Gdzieś również ulatnia się cięty humor tekstu Jachimka, przez co ostatnia część wraz z finałową prezentacją spektaklu okazuje się najsłabszym momentem przedstawienia, jakby finalny kształt przybrała na ostatnią chwilę i została poddana montażowym cięciom.

SPEKTAKLE Co grają w teatrach

Mały Książę
4.6
kwi 23
Mały Książę
teatr dla dzieci
Sala Koncertowa Portu Gdynia
Miłość i polityka
cze 21
Miłość i polityka
komedia
Teatr Muzyczny
Optymiści
kwi 27
Optymiści
komedia
Sala Koncertowa Portu Gdynia
Oszuści
5.0
sie 24
Oszuści
komedia
Scena Teatralna NOT
Petarda
kwi 14
Petarda
komedia
Scena Teatralna NOT

Zgodnie z zamysłem reżysera i autora scenariusza "Opowieści wigilijnej. Wrzeszcz" zredukowano wątek świąteczny, przez co ta mocno kojarzona z Bożym Narodzeniem opowieść może być grana przez cały rok, a nie tylko w okresie okołoświątecznym, co nieco ciąży innym tego typu produkcjom Miniatury (jak "Magiczne święta Malwiny"). Ta dowcipna i bardzo gdańska realizacja "Opowieści wigilijnej" z pewnością zasługuje na swoją popularność (wyprzedano prawie wszystkie bilety przez cały grudzień), chociaż pozostawia pewien niedosyt.

Spektakl

Miejsca

Opinie wybrane

Wszystkie opinie (20)

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Wydarzenia

Pobożni i cnotliwi. Dawni gdańszczanie w zwierciadle sztuki (1 opinia)

(1 opinia)
20 zł
spotkanie, wystawa, warsztaty

Kultura ludowa Pomorza Gdańskiego

wystawa

Wystawa "Kajko, Kokosz i inni"

wystawa

Sprawdź się

Sprawdź się

Pierwszym gospodarzem Dworu Artusa było:

 

Najczęściej czytane