• Kino
 • Mapa
 • Ogłoszenia
 • Forum
 • Komunikacja
 • Raport

Okno skrojone na miarę. Recenzja "Okna na parlament" Teatru Muzycznego w Gdyni

Łukasz Rudziński
22 lutego 2015 (artykuł sprzed 9 lat) 
Jak wyprowadzić z pokoju ciało przypadkowego włamywacza tak, by odkryto je gdzie indziej? Ta z pozoru nietrudna czynność komplikuje się z każdą chwilą. Jak wyprowadzić z pokoju ciało przypadkowego włamywacza tak, by odkryto je gdzie indziej? Ta z pozoru nietrudna czynność komplikuje się z każdą chwilą.

Co łączy ministra Richarda Willeya z sekretarką lidera opozycji, swoim asystentem Georgem Pidgenem i kierownikiem hotelu, w którym na koszt podatnika wynajmuje apartament, z oknem mającym widok na parlament? Problemy. "Okno na parlament" to zgrabny spektakl komediowy, z jedną aktorską perełką.Reżyser gdyńskiego "Okna na parlament" Raya Cooneya, Marcin Sławiński, uważany jest za specjalistę od fars i komedii. To on wprowadził ten tytuł na polskie sceny, wystawiając go w Teatrze Kwadrat w Warszawie i Teatrze Powszechnym w Łodzi przeszło 20 lat temu. Nowy spektakl Teatru Muzycznego oparty jest więc o tekst niekwestionowanego króla teatralnej zabawy (inna sztuka Cooneya - "Mayday. Run For Your Wife" - ciągle bije rekordy popularności w Centrum Kultury w Gdyni) i zrealizowany przez specjalistę od gatunku, w jakim jest napisana (Sławiński ma na koncie już kilkanaście spektakli na podstawie sztuk Raya Cooneya). Takie połączenie musiało dać spodziewany efekt, czyli zabawne przedstawienie.

Najjaśniejszym punktem spektaklu jest George Pidgen w wykonaniu Marka Sadowskiego, który dwoi się i troi w gąszczu intryg, jakie piętrzy przed nim minister Willey. Wmieszana w nie zostanie także żona Willeya, Pamela (Dorota Kowalewska). Najjaśniejszym punktem spektaklu jest George Pidgen w wykonaniu Marka Sadowskiego, który dwoi się i troi w gąszczu intryg, jakie piętrzy przed nim minister Willey. Wmieszana w nie zostanie także żona Willeya, Pamela (Dorota Kowalewska).
Spektakl rozgrywa się w stylowym apartamencie numer 648 w Hotelu Westminster w Londynie z obowiązkową kanapą na pierwszym planie (scenografia Wojciecha Stefaniaka). Wynajmujący go (na koszt państwa) minister Richard Willey zaplanował namiętną noc z seksowną sekretarką lidera opozycji, Jane Worthington. Całonocne obrady w pobliskim parlamencie stanowią przykrywkę dla obojga. Jednak nie byłoby spektaklu bez komplikacji. Nim wieczór zaczął się na dobre, kochankowie odkrywają... trupa przytrzaśniętego przez okno.

Richard wpada na pomysł by pozbyć się ciała, bo skandal związany z ich romansem pogrążyłby kariery obojga. Jednak sprawy komplikuje wtargnięcie kierownika hotelu z informacją, że na balkonie apartamentu 648 widziano włamywacza. Trup naprędce powieszony w szafie, zaczyna być coraz większym kłopotem, więc Richard przywołuje swojego asystenta George'a Pidgena, by ten "zajął się" problemem. Oczywiście, jak na farsę przystało, jego przyjście dopiero uruchamia całą lawinę innych zdarzeń. Poznamy także zaskakujące oblicze żony Richarda - Pameli, męża Jane - Ronniego czy opiekuńczej Siostry Foster, która na polecenie mamusi George'a sprawdza dlaczego nie wraca on na noc do domu.

Namiętny wieczór Richarda Willeya (Rafał Ostrowski) na koszt podatnika zamienia się w prawdziwy koszmar. Na szczęście pan minister ma najwyraźniej duże doświadczenie w opowiadaniu bajek, a przy tym mnóstwo pomysłów i dobry refleks... Namiętny wieczór Richarda Willeya (Rafał Ostrowski) na koszt podatnika zamienia się w prawdziwy koszmar. Na szczęście pan minister ma najwyraźniej duże doświadczenie w opowiadaniu bajek, a przy tym mnóstwo pomysłów i dobry refleks...
Każdy z bohaterów ma jakąś cechę charakterystyczną. I tak Richard to typ nadętego, egocentrycznego ignoranta (na jego przykładzie autor sztuki bezlitośnie wyśmiewa polityków), Jane jest stereotypową sekretarką - bardzo seksowną i niezbyt lotną, George to niewydarzony mamisynek i prawiczek, Kelner jest wyjątkowo namolny, ale (za odpowiedni napiwek) także taktowny i użyteczny. Ronnie z kolei to porywczy, agresywny samiec z kompleksami, zaś żona Richarda, Pamela, potrafi błyskawicznie przejść zadziwiającą metamorfozę, podobnie jak Siostra Foster. Pokojówka jest cudzoziemką, słabo rozumiejącą co się do niej mówi, Kierownik Hotelu jest zgorszonym "sodomą i gomorą" strażnikiem przyzwoitości i wreszcie Ciało, czyli trup, nie raz przyprawi bohaterów o ból głowy.

Spektakl pozbawiony jest dynamiki i charakterystycznego farsowego tempa. Sławiński prowadzi go raczej w kierunku wartkiej komedii pomyłek niż szalonej farsy. Jednak intryga rozwija się szybko, a perypetie bohaterów nie raz i nie dwa wywołują śmiech na widowni. Aktorzy Muzycznego grają jeszcze dość niepewnie, choć czas pracuje na korzyść spektaklu.

...jednak zarówno porywczy Ronnie (Sebastian Wisłocki, w środku), jak i namolny Kelner (Marek Richter, po prawej) zadania mu nie ułatwią. ...jednak zarówno porywczy Ronnie (Sebastian Wisłocki, w środku), jak i namolny Kelner (Marek Richter, po prawej) zadania mu nie ułatwią.
Niekwestionowanym liderem przedstawienia jest Marek Sadowski, adept Studium Wokalno-Aktorskiego, który już parokrotnie udowadniał w Muzycznym swój wielki potencjał komediowy. Nie inaczej jest tym razem. Sadowski wywołuje wesołość od pierwszego wejścia na scenę i jest bohaterem najśmieszniejszych zdarzeń i najbardziej udanych gagów w całym spektaklu. Docenić trzeba również Marka Richtera w roli Kelnera, nieprzerysowanego a przy tym świetnie wpisującego się w dowcip Raya Cooneya. Swoje na scenie robi Anna Maria Urbanowska, jako piękna Jane z wdziękiem prezentuje się w seksownych i odważnych kreacjach (dobranych z rozmysłem przez autorkę kostiumów Renatę Godlewską). Udaną, nietypową rolę Ciała przygotował Aleksy Perski. Nieco ostrości i komediowego zacięcia brakuje za to Rafałowi Ostrowskiemu w roli ministra Willeya i Dorocie Kowalewskiej w roli jego żony. Sebastian Wisłocki Ronniego gra "po warunkach". Poprawna jest Katarzyna Kurdej w roli Siostry Foster, podobnie jak Tomasz Fogiel jako Kierownik Hotelu.

"Okno na parlament" to typ bezpiecznej komedii - łagodnej, grzecznej, zabawnej, momentami bardzo śmiesznej. Najjaśniejszym punktem, poza świetnym komediowym scenariuszem, jest wspomniana kreacja Marka Sadowskiego, którego bohater przechodzi imponującą metamorfozę. Spektakl Muzycznego trudno nazwać typową farsą. Jednak zwolnienie tempa przedstawienia nie osłabia siły dowcipu, który, jak to w skrojonej na miarę komedii bywa, powinien trafić do każdego.

Spektakl

7.4
126 ocen

Okno na parlament

komedia

Miejsca

Spektakle

Opinie (22)

 • Nie zapominaj mieszkańcu Gdyni, że masz również mały teatr w domu kultury w Małym Kacku... (1)

  • 18 7

  • o czym ty do mnie rozmawiasz?

   ... i tv, i na wspólnej, i wiele, wiele innych

   • 1 2

 • Może być dobre !

  • 6 2

 • Może być dobre

  I jest. Powiem więcej, zabawne i super!

  • 24 3

 • Rewelacja. Repertuarowy strzał w 10!!!!

  • 20 3

 • Czy kiedyś doczekam się prawdziwej recenzji na tym portalu, czy zawsze będzie to streszczenie sztuki przepisane z programu spektaklu? Może portal trójmiasto.pl zatrudni wreszcie kogoś kompetentnego....

  • 30 3

 • Polecam wszystkim! Genialny spektakl!

  • 21 4

 • Polecam

  Spektakl zabawny, świetnie zagrany, z wartką akcją... Nie bardzo rozumiem dlaczego recenzent taki surowy... Pewnie nie ma poczucia humoru albo zjadł za dużo śledzi :)

  • 23 6

 • Świetna!

  Byliśmy na trzeciej próbie generalnej - sztuka świetna, zabawna od początku do końca. Marek Sadowski bezbłędny w swojej roli. Godne polecenia na wieczorne wyjście.

  • 12 3

 • Całkowicie nie zgadzam się z opinią osoby, która pisała artykuł. Rewelacyjny spektakl!!! Idę jeszcze raz, polecam wszystkim :)

  • 14 3

 • Na wesoło

  Warto się wybrać, aby się rozluźnić i naprawdę zdrowo pośmiać, gromkie salwy śmiechu dało się słyszeć przez cały spektakl. Asystent George genialnie zagrany!

  • 20 2

1

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Wydarzenia

Pobożni i cnotliwi. Dawni gdańszczanie w zwierciadle sztuki (1 opinia)

(1 opinia)
20 zł
spotkanie, wystawa, warsztaty

Kultura ludowa Pomorza Gdańskiego

wystawa

Wystawa "Kajko, Kokosz i inni"

wystawa

Sprawdź się

Sprawdź się

Czy istnieje specjalna osobna nagroda przyznawana tłumaczom zagranicznych dzieł?

 

Najczęściej czytane