• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport
stat
Impreza już się odbyła

Od modernizmu do regionalizmu - projekty prof. Zbigniewa Kupca

17 kwietnia - 8 maja 2024, godz. 18:00

Wstęp wolny
Zaprojektował 40 budynków w Gdyni uznanych dziś za zabytki architektury modernistycznej. Jednym z najbardziej znanych projektów z tego okresu jest willa hrabiny Magdaleny Łosiowej przy ul. Korzeniowskiego 7 na Kamiennej Górze. Zapraszamy na wernisaż wystawy prac prof. Zbigniewa Kupca, który odbędzie się w czwartek, 3 marca o godz. 12.00 w holu przed Aulą w Gmachu Głównym PG.

- Profesor Zbigniew Kupiec był związany z Wydziałem Architektury Politechniki Wrocławskiej i Politechniki Krakowskiej, gdzie m.in. sprawował funkcje dziekana i prorektora. Powojenną karierę akademicką poprzedził jednak dynamiczny okres projektów dla Gdyni w latach 1933 do 1939 - zaznacza art. mal. II stopnia, Jan Buczkowski prodziekan ds. twórczości na Wydziale Architektury Politechniki Gdańskiej. - Wiele jego realizacji z tego okresu jest dziś uznanych za zabytki
architektury modernistycznej. Po wojnie był znany jako twórca architektury regionalnej z jej sztandarowym obiektem, jakim jest Dom Turysty w Zakopanem. Architekt Zbigniew Kupiec jest autorem i współautorem około 40 projektów budynków mieszkaniowych i użyteczności publicznej, jakie powstały w Gdyni w latach 1933-1939. Wtedy to zaprojektował willę hrabiny Magdaleny Łosiowej przy ul. Korzeniowskiego 7 na Kamiennej Górze.

Dr hab. inż. arch. Maria Sołtysik, kierownik Katedry Historii, Teorii Architektury Konserwacji Zabytków na Wydziale Architektury PG, wielka znawczyni gdyńskiej architektury nazywa ten budynek "pełną i najciekawszą realizacją funkcjonalizmu ekspresyjnego w architekturze
willowej". * Podkreślić należy, że szereg modernistycznych projektów autorstwa Zbigniewa Kupca, zrealizowanych w Gdyni wpisanych zostało do Rejestru Zabytków Województwa Pomorskiego. Wymienić tu można: kamienicę narożną Orłowskich z domem towarowym "Bon Marche" przy ul. Świętojańskiej 68 róg Żwirki i Wigury; kamienicę pierzejową profesora Adama Jurkowskiego
przy Skwerze Kościuszki 16; willę dwurodzinną Czesława Antkowiaka i Jerzego Parulskiego na Kamiennej Górze przy ul. Korzeniowskiego 25.

Największym przedwojennym projektem Zbigniewa Kupca była koncepcja Szpitala Powszechnego dla Gdyni wraz z Instytutem Chorób Tropikalnych. Realizację tego zamierzenia, rozpoczętego w 1938 roku, przerwał na zawsze wybuch II Wojny Światowej. Współautorem tego projektu był
Stanisław Ziołowski. Ten sam zespół autorski zaprojektował w roku 1939 siedzibę Banku Cukrownictwa w Gdyni, który niestety również nigdy nie powstała.

- Wystawa pokazuje ewolucję stylistyczną od modernizmu do regionalizmu w realiach Polski XX wieku - zachęca do odwiedzania wystawy prodziekan Jan Buczkowski. Na ekspozycję, w 20. rocznicę śmierci prof. Kupca, zapraszają fundacja Pro Architectura i Wydział Architektury PG. Wystawa czynna będzie od 3 do 21 marca 2011. Wstęp wolny.

*cytat z publikacji "Gdynia miasto dwudziestolecia międzywojennego urbanistyka i architektura"

Opinie

Sprawdź się

Ważnym trójmiejskim artystą street artu, tworzącym pod pseudonimem M-city, który stworzył "galerię społecznego muralu" komentującą polską rzeczywistość społeczno-polityczną, jest: