• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Od Bereźnickiego do Warasa, czyli trójmiejska sztuka w pigułce

Aleksandra Lamek
26 stycznia 2011 (artykuł sprzed 13 lat) 
Na wystawie w Państwowej Galerii Sztuki znalazło się miejsce zarówno dla docenianych powszechnie mistrzów, jak i młodych eksperymentatorów. Na wystawie w Państwowej Galerii Sztuki znalazło się miejsce zarówno dla docenianych powszechnie mistrzów, jak i młodych eksperymentatorów.

Obchodzone w tym roku 100-lecie istnienia Związku Polskich Artystów Plastyków to doskonała okazja do twórczych podsumowań. Jak wysoko w artystycznych rankingach Polski plasuje się Trójmiasto? Najnowsza wystawa w Państwowej Galerii Sztuki w Sopocie udowadnia, że ilość i jakość tutejszych talentów jest zaiste imponująca.



W ramach ekspozycji można obejrzeć m.in. pracę Stanisława Gierady "Cywilizacje" W ramach ekspozycji można obejrzeć m.in. pracę Stanisława Gierady "Cywilizacje"
Wystawa, zorganizowana dla uczczenia 100-lecia ZPAP, oficjalnie otwiera obchody okrągłego jubileuszu tej znanej wszystkim miłośnikom sztuki instytucji. Trzeba przyznać, że to otwarcie nie byle jakie - na potrzeby ekspozycji organizatorzy zaanektowali aż trzy piętra sopockiej Państwowej Galerii Sztuki. Spore wrażenie robi już sam przegląd nazwisk twórców, których prace można podziwiać w ramach wystawy: Kiejstut Bereźnicki, Maciej Świeszewski, Henryk Cześnik, Kazimierz Kalkowski, Waldemar Marszałek, Maria Targońska czy Andrzej Śramkiewicz.

Wyliczać można długo, jednak o wartości tej ekspozycji świadczy co innego - mianowicie zamysł organizatorów, którzy postanowili oprócz znanych i podziwianych mistrzów dopuścić do głosu także artystów młodych, eksperymentujących z różnymi środkami wyrazu i niejednokrotnie szukającymi wciąż swojej prawdziwej artystycznej drogi. "Wystawa prezentować będzie twórczość bez względu na jakiekolwiek przynależności i członkostwa instytucjonalne - liczyć się będą wyłącznie wypowiedzi artystyczne, malarstwo, rzeźba, grafika i nowe media" - czytamy w ulotce.

Oczywiście malarstwo mistrzów, takich jak Bereźnicki, robi wrażenie zawsze i wszędzie. Nie inaczej jest w Państwowej Galerii Sztuki, gdzie możemy się przyjrzeć przepięknej "Scenie biblijnej" tegoż autora. Obok zobaczymy surrealistyczny, nasycony kolorem obraz "Ecce homo" Macieja Świeszewskiego. Nie zabrakło też miejsca na prace Hugona Laseckiego, rzeźby Sławoja Ostrowskiego i Kazimierza Kalkowskiego. Moim osobistym faworytem tej części wystawy jest dzieło Stanisława Gierady "Cywilizacje". Podejrzewam, że gdyby Beksiński rzeźbił w brązie, jego prace mogłyby wyglądać bardzo podobnie.

O ile pierwsza sala PGSu poświęcona została dorobkowi mistrzów, którzy są najbardziej rozpoznawalni, a ich działalność edukacyjna pozwoliła zdobyć artystyczne szlify ogromnej grupie młodych adeptów ASP, o tyle druga sala to eksperymenty formalne, powiew młodości i sięganie po nietypowe materiały, np. przetworzony papier, jak w pracach Anny Bem - Boruckiej i Joanny Kamieńskiej - Niezgody. W tej części ekspozycji warto przyjrzeć się przede wszystkim młodym artystom, takim jak Ewelina Baran czy Agata Smólska. Być może już wkrótce zrobi się o nich głośno.

Trzecia sala sopockiej galerii to przede wszystkim nowe media. Od progu wita oglądających stukot kół pociągu, towarzyszący animacji Mariusza Warasa. Jest też krótki traktat o kolorach - video "RGB" Wojciecha Zamiary. Interesująco wypada praca Roberta Florczaka "Orzeł 2300". To przywodzące na myśl hitlerowskie sztandary dzieło zostało wykonane m.in. z fragmentów piły tarczowej.

Jest na tej wystawie miejsce na różnorodność, na refleksję, na ambitne ścieranie się wielu postaw artystycznych. Ogromny plus dla organizatorów za to, że z natłoku nazwisk trójmiejskich twórców wyłowili te najważniejsze, najbardziej oryginalne i obiecujące, by pozwolić im zaistnieć w ramach jednej ekspozycji. Ten przemyślany dobór zaowocował wystawą interesującą, ale nie przytłaczającą - oby tak dalej w nowym roku!

Wystawę jubileuszową z okazji 100-lecia gdańskiego okręgu ZPAP można oglądać w sopockiej PGS zobacz na mapie Sopotu do 27 lutego, w godz. 11-19. Wstęp w cenie 10 i 7 zł (ulgowy).

Wydarzenia

Wystawa jubileuszowa z okazji 100-lecia gdańskiego okręgu ZPAP (17 opinii)

(17 opinii)
10 zł
wystawa

Miejsca

Zobacz także

Opinie (10) 4 zablokowane

  • Zapowiada sie ciekawie...

    ...z checia sie wybiore.

    • 7 1

  • Zgadzam się recenzją i polecam wystawę (2)

    Odwiedziłam wystawę w ten weekend i jestem niezwykle pozytywnie zaskoczona ekspozycją. Prace są świetnie zestawione, a to nie mogło być łatwe przy tak różnorodnych postawach artystycznych.
    Poszczególne sale wypełnione są obrazami, rzeźbami i obiektami ale nie ma, jak często bywa przy takich wystawach, natłoku. Według zaproszenia kuratorem wystawy jest prezes ZPAP Janusz Janowski, gratuluję świetnego zmysłu wystawienniczego. To stosunkowo młody człowiek i widać, że nie jest skażony środowiskowymi konfliktami, ponieważ udało mu się stworzyć wystawę jednoczącą to na co dzień podzielone środowisko. Jeszcze raz gratuluję!

    • 5 3

    • 100- lecie ZPAP (1)

      Wśród należących do ZPAP są tacy , których nazwisko zaczyna się na "A", nie mówiąc o końcówce alfabetu . Znakomita większość nie została zaproszona ! Ta wystawa dzieli a nie jednoczy ! Wszyscy by się nie zmieścili, ale wystarczyło zawiadomić według jakiego "klucza" będą eksponowane prace i czy będzie dalszy ciąg !A ORGANIZACYJNIE KLAPA - 3 PIĘTRA I NIECZYNNA WINDA.

      • 0 1

      • kogo zawiadomić? ogłosić przetarg może?

        Adsum, zainteresowani zostali poinformowani, zarówno o tej, jak i o innych, nadchodzących, wystawach... Jeżeli jesteś członkiem ZPAP, może warto byłoby sprawdzić czasem pocztę? A jeżeli nie, to cóż...

        Winda... hmmmm... pewnie kurator zepsuł...

        • 0 1

  • 100-lecie (1)

    ...prosimy o więcej zdjęć dla przyjaciół zza granicy - do autorki: w brązie się nie rzeźbi tylko odlewa :P

    • 3 1

    • Do caro w brązie można rzeźbić ale co ty tam wiesz ba można go nawet kuć !!!

      a autorka to prosta baba więc czego oczekujesz kazali coś napisac to poszła do archiwum gazety do pieca i napisała co było w archiwum

      • 2 2

  • Dobry tytuł!

    trójmiejska sztuka mieści sie w pigułce dokładnie w pigułce.
    Ale ktoś nadal snuje sny o europejskiej stolicy kultury w mieście w którym jest 1 teatr :-)
    Trochę realizmu panie i panowie w mieście robotników kultura i sztuka nie występuje no chyba że macie na mysli sztukę sprzedaży w galeriach handlowych po cenach wyższych niż w europie zachodniej i kulturę urzędników z U.M. w Gdańsku która jest dostępna na forach dyskusyjnych dotyczących akcji z mieszkaniami komunalnymi

    • 6 1

  • Prawdziwą trójmiejską sztukę można podziwiać

    za oknem jadąc kolejką SKM. Tyle w temacie.

    • 3 3

  • o młodych zrobi się głośno jak zrobią skandal nie gorszy od nieznalskiej

    • 2 0

  • Marudzić można ale...

    ...fakt pozostaje faktem to pierwsza tego typu wystawa od kilku (nastu, dziesięciu) lat. Tak się nieszczęśliwie złożyło, że za życie kulturalne do tego czasu brali się starzy udający młodych skandaliści i skostniałe (bądź co bądź) środowisko gdańskiej akademii. Siłą rzeczy dbali oni raczej o wąsko pojęty interes swój i kolegów. Mam nadzieję, że ta wystawa przetrze szlaki kolejnym tego typu przedsięwzięciom. Byłem już i widziałem, nie żałuję. Dużo malarstwa (co lubię) i muszę powiedzieć, że kurator odwalił kawał świetnej roboty - stylistycznie różne, czasami nawet penetrujące bardzo od siebie odległe rejony obrazy udało się powiesić w takiej konfiguracji, że mimo powyższego świetnie ze sobą konweniują.

    • 5 2

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Wydarzenia

Pobożni i cnotliwi. Dawni gdańszczanie w zwierciadle sztuki (1 opinia)

(1 opinia)
20 zł
spotkanie, wystawa, warsztaty

Kultura ludowa Pomorza Gdańskiego

wystawa

Wystawa "Kajko, Kokosz i inni"

wystawa

Sprawdź się

Sprawdź się

Najstarszym zabytkiem w Sopocie, będącym jednocześnie oddziałem Muzeum Archeologicznego w Gdańsku jest:

 

Najczęściej czytane