• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport
stat
Impreza już się odbyła
PATRONAT

Obrazy sceniczne. Andrzej Markowicz i...

Zapraszamy do Państwowej Galerii Sztuki na wystawę pt. "Obrazy sceniczne. Andrzej Markowicz i ...", koncentruje się wokół autorskiego przedstawienia prof. Andrzeja Markowicza pt.: "Powrót Błazna".

6 kwietnia - 12 maja 2024, godz. 10:00 - 18:00

Wstęp wolny

13 - 26 września 2024

Gdańsk,
Wstęp wolny
Wystawa czynna od 10.05. do 9.06. 2013
Od wtorku do niedzieli w godzinach 11.00 - 19.00

Eksponowany na wystawie tłum lalek - "ludzi bez głów", dopełnia ekspozycja plastyki teatralnej i widowiskowej autorstwa artysty i grupy młodych twórców, którzy studiowali pod kierunkiem prof. Markowicza.

Pomysł przedstawienia - będącego scenicznym ciągiem obrazów - był rozwinięciem uprzednio stworzonego przez Artystę tłumu lalek, wyrażającego przemoc "szarej masy", unifikację, sztampę i instynkt stadny, jednym słowem - totalitaryzm. Ten tłum był przeciwstawiony indywidualności. Relacja między pozbawioną refleksji i rozumu masą a wrażliwym lecz słabym człowiekiem była z grubsza rzecz biorąc tematem przedstawienia. Tłum głów bezmyślnych stał się "tłumem bez głów". Tłum lalek który był najważniejszą, ale jednak częścią widowiska teatralnego, na wystawie stał się bytem samoistnym. To instalacja wyrażająca w sposób skrótowy, czysto wizualny, plastyczny sens przesłania artysty.

Prof. Andrzej Markowicz - malarz, scenograf, reżyser, pedagog. Prowadzi Pracownię Scenografii na Wydziale Architektury i Wzornictwa Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku. Zrealizował ponad 150 scenografii w teatrach polskich i zagranicznych. Współpracował z teatrami dramatycznymi i muzycznymi w Szwajcarii, Niemczech, Rosji, na Węgrzech, Jugosławii, Czechosłowacji. W Polsce pracował między innymi w teatrach w Warszawie (Teatr Polski, Studio, Ateneum, Dramatyczny), Gdańsku (Teatr Wybrzeże, Opera Bałtycka, Teatr Miniatura), Gdyni (Teatr Dramatyczny), Wrocławiu (Współczesny), w operach w Krakowie i Poznaniu, z teatrami w Łodzi, Toruniu, Katowicach i Lublinie. Niektóre spektakle opracowywał jako scenograf, reżyser i adaptator, wśród nich zwłaszcza przedstawienia sztuk Witkacego przyniosły mu szczególne uznanie. Zdobył wiele nagród i wyróżnień - uchodzi za jednego z najwybitniejszych przedstawicieli polskiego teatru plastycznego.

Młodych artystów reprezentują: Ewa Adukowska, Alicja Bąbała, Anna Cierpiał, Monika Dobek, Ewa Greczkowska, Marta Koniczuk, Agnieszka Kowalczyk, Agnieszka Krawiec, Magdalena Łukawska, Kamila Michałowska, Katarzyna Orłowska, Daria Skoczylas, Ewa Sobczak, Eliza Straczycka, Agata Szabłowska, Beata Targosz, Anna Waligórska, Katarzyna Zawistowska.

Partnerzy: Miejski Teatr Miniatura, Centrum Scenografii Polskiej Oddziału Muzeum Śląskiego w Katowicach.

Informacja o biletach

  • Bilet normalny
    10 zł
  • Bilet ulgowy
    7 zł
  • Kontakt
    58 551-06-21
• bilet normalny – 10 zł
• bilet ulgowy – 7 zł
• bilet dla mieszkańca Sopotu – 5 zł od osoby (sprzedawany na podstawie legitymacji ze zdjęciem wydanej przez Kąpielisko Morskie. Mieszkaniec Sopotu posiadający przedmiotową legitymację przy zakupie biletu na wystawę może wprowadzić bezpłatnie dziecko do lat 13),
• bilet ulgowy szkolny (grupa minimum 20 osób) – 4 od osoby
• bilet dla słuchacza Uniwersytetu Trzeciego Wieku (grupa minimum 20 osób) – 4 zł od osoby.

Kasa PGS otwarta jest do godz. 18:30.

Opinie

Sprawdź się

Lwy z herbu znajdującego się nad wejściem do Ratusza Głównego W Gdańsku patrzą w jednym kierunku, zamiast na siebie ponieważ:

 

Najczęściej czytane