• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Obchody Roku Herberta w Sopocie

Justyna Świerczyńska
23 kwietnia 2008 (artykuł sprzed 16 lat) 
aktualizacja: godz. 16:36 (23 kwietnia 2008)
Teatr Okazjonalny: Alchemik Halucynacji Teatr Okazjonalny: Alchemik Halucynacji

Nie od dziś wiadomo, że Polak wiersze pisze masowo, a czyta od wielkiego dzwonu. Tym bardziej cieszy włączenie się miasta Sopotu w obchody Roku Zbigniewa Herberta.



Więź łączącą Herberta z Sopotem nie jest może najsilniejsza, ale jest. Młody pisarz, absolwent min. Akademii Handlowej w Krakowie, zaraz po ukończeniu studiów rozpoczął pracę w tutejszym Narodowym Banku Polskim. W okresie pobytu nad morzem, a wiec w latach 1947 - 1952, był również redaktorem w sopockim "Przeglądzie kupieckim" oraz gdańskim radiu. Pracował ponadto w biurze Oddziału Gdańskiego Związku Literatów Polskich z siedzibą w Sopocie.

Miasto poczyniło pierwsze kroki, by na stałe wprowadzić sylwetkę autora do krajobrazu kurortu. W Parku Północnym z inicjatywy Stowarzyszenia "Godność" ufundowany został kamień-pomnik z inskrypcją "Bądź wierny Idź", autorstwa prof. Sławoja Ostrowskiego. Jednej z sopockich uliczek nadano imię pisarza. Otwarta pozostaje kwestia umieszczenia pamiątkowej tablicy na ścianie domu rodziny Herberta przy obecnej ul. Haffnera 8.

Rozpoczęcie obchodów roku pisarza zbiegną się z inną imprezą organizowaną przez miasto, Ulicą Artystów. Już 1 maja z okiem sopockiego SPATIF-u artyści i dziennikarze czytać będą fragmenty "Pana Cogito". Swój udział potwierdzili już min. Stanisława Celińska, Jerzy Satanowski, Krystyna Łubieńska, Ryszard Ronczewski, Krzysztof Kuczkowski, Barbara Marcinik i Larry Ugwu. Podczas trwających cztery dni uroczystości spektakl inspirowany utworem Herberta, "Alchemik halucynacji", zaprezentuje również Teatr Okazjonalny z Sopotu.

Na tym nie koniec. Poecie poświęcona będzie również tegoroczna edycja Ogólnopolskiej Akcji Poetyckiej "Wiersze chodnikowe", w ramach której 14-15 maja na sopockich chodnikach pojawią się fragmenty wierszy Herberta. Trwają również negocjacje wiceprezydenta Wojciecha Fułka z TVP w sprawie realizacji widowiska poetycko-muzycznego "Listy do Herberta", w którym wystąpić mają min. Katarzyna Nosowska, Bogusław Linda i Kazik.

Otwarte spotkania literackie poświęcone twórczości poety przygotowuje również Dyskusyjny Klub Książki oraz Krzywy Domek w Sopocie. Przewidziana jest również realizacja autorstwa Rosvity Stern i Elżbiety Goetel oraz happening z okazji urodzin pisarza.

Wydarzenia

Zobacz także

Opinie (4)

  • Przeczytalem Huberta i mysle co ma sopot do mysliwych (1)

    Z drugiej strony jak doczytalem, ze to chodzi o Herberta to pozalowalem.
    W przypadku Huberta bylaby szansa na jakis bigos, a tak to tylko smuty rymowane poleca

    • 0 0

    • ha..ja tez tak przeczytalam...

      • 0 0

  • Pomnik Zbigniewa Herberta , jest zaniedbany

    tak jak zaniedbane jest cale miasto. Zwróć uwagę szanowna Justysiu, że na codzień jesteśmy brudni zaniedbani i malo kulturalni . Uprawiamy kulturę "okazjonalną " i wtedy próbujemy sklecić coś na prędce , jakiś programik festiwalik itp.
    Postać wielkiego poety Zbigniewa Herberta zasluguje na "coś więcej" niż porzucony w parku pęknięty kamień. Sopot ze swoimi chorymi ambicjami jest dewastowany nie tylko urbanistycznie ale również dewastowana jest "tradycja" . W centralnym punkcie "Jaś rybak" czyli nikt , pomnik Herberta porzucony w parku i zaniedbany najbardziej atrakcyjny Monciak i część nadmorska robi się duszna zdewastowana przez władze miasta.

    • 0 0

  • Larry Ugwu ma czytać wiersze Herberta?

    Czy to nie drwina, bo dyr. NCK ledwie posługuje sie polskim?

    • 0 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Wydarzenia

Pobożni i cnotliwi. Dawni gdańszczanie w zwierciadle sztuki (1 opinia)

(1 opinia)
20 zł
spotkanie, wystawa, warsztaty

Kultura ludowa Pomorza Gdańskiego

wystawa

Wystawa "Kajko, Kokosz i inni"

wystawa

Sprawdź się

Sprawdź się

Czyjego autorstwa jest rzeźba rybaka na linie znajdująca się w Sopocie na ul. Bema?

 

Najczęściej czytane