• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport
stat
Wydarzenie już się odbyło

Obchody 35. rocznicy przyznania Lechowi Wałęsie Pokojowej Narody Nobla

  • sobota, 29 września 2018, godz. 11:00 - 13:00
  • Lokalizacja
    Gdańsk
  • Bilety
    wstęp wolny

W sobotę, 29 września Gdańsk będzie świętował 35 lat od przyznania Lechowi Wałęsie Pokojowej Nagrody Nobla. W tym dniu zostanie zainaugurowany Szlak Wolności i Lecha Wałęsy. Uroczyste odsłonięcie pierwszej tablicy odbędzie się o godz. 11.00 przy budynku Plebanii Bazyliki św. Brygidy przy ul. Profesorskiej 17. O godzinie 12.00 zaś na Targu Węglowym pojawi się instalacja artystyczna Jerzego Janiszewskiego, przygotowana z okazji jubileuszu.

5 października 1983 roku Komitet Noblowski ogłosił przyznanie Pokojowej Nagrody Nobla Lechowi Wałęsie. Natomiast 29 września przypada kolejna rocznica urodzin Wałęsy. Łącząc te dwie daty, właśnie w sobotę, z inicjatywy prezydenta Pawła Adamowicza zostanie zainaugurowany specjalny szlak. - Pamięć ludzka się szybko się zaciera. Przestajemy zwracać uwagę na początki i źródło ogromnej dumy nie tylko dla gdańszczanek i gdańszczan, ale i dla całej Polski, czyli otrzymania przez Lecha Wałęsę Pokojowej Nagrody Nobla - mówi prezydent Gdańska Paweł Adamowicz. - Potrzebujemy wracać do tych wydarzeń. Myśleć o nich i wyciągać wnioski z tego, że mogliśmy się w pokojowy sposób przeciwstawiać z góry narzuconym komunistycznym narracjom. Idea wolności i solidarności jest wpisana w Gdańską tożsamość, więc naturalnym krokiem jest "wpisanie" jej w architekturę miejską.

Pierwsza tablica, rozpoczynająca szlak będzie ustawiona przy budynku Plebanii Bazyliki św. Brygidy przy ul. Profesorskiej 17 w Gdańsku. Było to miejsce, gdzie dzięki ks. Henrykowi Jankowskiemu, Lech Wałęsa mógł przyjmować gości zza żelaznej kurtyny - polityków, działaczy społecznych, dziennikarzy - w czasach, gdy "Solidarność" była zdelegalizowana, a laureat Pokojowej Nagrody Nobla 1983 uważany był przez władze komunistyczne za "osobę prywatną".

Już zostały zamontowane kolejne pamiątkowe tablice, będące częścią szlaku. Pojawiły się m.in. na budynku przy ul. Dmowskiego 13 - siedzibie Międzyzakładowego Komitetu Założycielskiego NSZZ, przy al. Grunwaldzkiej 103, gdzie znajdowała się, do ogłoszenia stanu wojennego, główna siedziba "Solidarności", oraz Hali Olivii - miejscu I Krajowego Zjazdu Delegatów NSZZ "Solidarność" w 1981 r. Miejsca kolejnych tablic są w trakcie uzgodnień z konserwatorem i właścicielami obiektów.

Również w sobotę, 29 września od godziny 12.00 na Targu Węglowym będzie można podziwiać wielką instalację artystyczną zaprojektowaną przez Jerzego Janiszewskiego - autora m.in. logo Solidarności, jednego z najbardziej rozpoznawalnych znaków graficznych na świecie.

Koncert na Wstążki z okazji 35. rocznicy przyznania Lechowi Wałęsie Pokojowej Nagrody Nobla

miejsce instalacji: Targ Węglowy, Gdańsk
autor instalacji: Jerzy Janiszewski

Niezależny projektant grafik i interdyscyplinarny artysta. Absolwent PWSSP w Gdańsku (dziś ASP) na wydziale projektowania graficznego. Autor logo "Solidarność", jednego z najbardziej rozpoznawalnych znaków graficznych na świecie. Blisko związany z Gdańskiem również w ostatnim czasie poprzez takie realizacje jak opracowanie znaków graficznych "POROZUMIENIE" i "3xNIE", zaprojektowanie 8 fasad przy Rybackim Pobrzeżu w ramach projektu Gdańskie Fasady OdNowa w 2016 r. czy plenerową instalację z tysięcy wstążek o nazwie "Koncert na Wstążki" w 2012 r.

Realizuje głównie projekty identyfikacji wizualnych, logo, plakatu, współpracuje z mediami, teatrami, wydawnictwami, producentami, agencjami reklamowymi, instytucjami państwowymi i prywatnymi. Opracował m.in. identyfikację wizualną Prezydencji Polskiej w UE, Ministerstwa Spraw Zagranicznych i Sejmu RP. Jerzy Janiszewski jest znany także z wielkoformatowych dzieł w wolnej przestrzeni miast.

· wykonawca instalacji: Fundacja Urban Forms

· informacje techniczne: wysokość wież 18 m, długość wstążki 44 km, powierzchnia siatki 31,6 x 26 m

· uroczyste otwarcie instalacji 29 września o godz. 12 z udziałem Prezydenta Miasta Gdańska i Jerzego Janiszewskiego instalację można podziwiać do 7 października (lub dłużej - w zależności od pogody - maksymalnie do 16 października).

Opinie

Sprawdź się

Ile rejsów pod polską banderą odbył Dar Pomorza?

 

Najczęściej czytane