• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport
stat
Impreza już się odbyła
PATRONAT

ORGANy PLUS+ : Ensemble

Wydarzenie w ramach

Gdańskie koncerty
Alina Ratkowska klawesyn/dyrygent
Goldberg Baroque Ensemble
Andrzej Szadejko organy

cze 30

niedziela, godz. 16:30

Wstęp wolny
sie 9

piątek, godz. 20:00

Gdańsk,
bilety 32 zł
ulgowy 22 zł
Kup bilet
Kościół OO. Franciszkanów p.w. Św. Trójcy

muzyka poważna - koncerty w Trójmieście


To musiało się stać! Wybitna gdańska klawesynistka - Alina Ratkowska - przez wiele lat niestrudzenie promowała gdańską kulturę organizując jedyny w swoim rodzaju Festiwal Goldbergowski, który swą nazwą upamiętnia postać najsłynniejszego gdańskiego klawesynisty Johanna Gottlieba Goldberga. Muzyk wsławił się pierwszym wykonaniem jednego z najbardziej intrygujących utworów muzycznych wszechczasów - Wariacji Goldbergowskich Jana Sebastiana Bacha. Utalentowany Gdańszczanin nie był jednak tylko wirtuozem swojego instrumentu, ale także wybitnym kompozytorem. Na wielki finał jesiennej edycji festiwalu ORGANy PLUS+ który odbędzie się w niedzielę 15 października we franciszkańskim kościele Św. Trójcy Alina Ratkowska dyrygując od klawesynu znakomitym gdańskim zespołem dawnych instrumentów Goldberg Baroque Ensemble przygotowała dla Państwa polską premierę koncertu klawesynowego Johanna Gottlieba Goldberga. To wynik i ukoronowanie jej badań nad twórczością tego niezwykłego artysty. To muzyka pełna wirtuozerii, błyskotliwa, a jednocześnie rozpięta między skrajnymi emocjami, co najlepiej charakteryzuje nazwa stylu - Okres Burzy i Naporu - który dominował w europejskiej muzyce klawiszowej w połowie osiemnastego wieku. Jak dobrym kompozytorem był Goldberg niech świadczy fakt, że jeszcze do niedawna większość jego kompozycji było uznawanych za utwory...Jana Sebastiana Bacha. Na wielki festiwalowy finał usłyszymy więc wielkie dzieło muzyczne.

Tytuł koncertu nawiązuje jednak nie tylko do formy muzycznej, ale także do wydarzeń kulturalnych , które miały miejsce w dawnym Gdańsku. Miały one dość luźną formę spotkań towarzyskich, na których prezentowano różne rodzaje sztuki muzycznej. Dlatego usłyszymy również organowe Tafelmusik, która będzie towarzyszyć naszym rozmowom przed i po głównej części koncertu.

Festiwal ORGANy PLUS+ jest unikalną platformą realizacji i prezentacji muzyki spisanej do końca osiemnastego wieku w sposób jak najbardziej zbliżony do oryginału. Zarówno artyści jak i słuchacze będą mieli niepowtarzalną nigdzie indziej w Polsce możliwość kontaktu z muzyką dawnych mistrzów w takiej formie, w jakiej muzyka ta była prezentowana po raz pierwszy.

Światowej sławy artyści z Włoch, Szwajcarii, Holandii, Niemiec, Finlandii i Polski, oryginalne dawne instrumenty, dawne techniki wykonawcze, nie zmieniona od stuleci akustyka gotyckiego kościoła Św. Trójcy , oryginalne umiejscowienie muzyków na jedynym w Polsce Lektorium, wreszcie muzyka nie słyszana gdzie indziej w Polsce wprowadzą nas w sytuację uczestnika wydarzeń muzycznych z przed wieków.

Festiwal ORGANy PLUS+ zaprasza na krótką podróż w czasie !

Johann Gotlieb Goldberg (1727 - 1756)

Koncert d-moll
Allegro - Largo - Allegro di molto
Koncert Es-dur
Allegro - Largo - Allegro di molto

+organowe Tafelmusik

Opinie

Sprawdź się

Która spośród oper, prezentowanych w ostatnich latach w Gdańsku, pokazana została premierowo w 1950 roku i jest uważana za początek działalności Opery Bałtyckiej?