• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

O teatrze tańca: wirtualnie i na żywo

Justyna Świerczyńska
21 marca 2008 (artykuł sprzed 16 lat) 
aktualizacja: godz. 08:34 (21 marca 2008)
Alicja Mańkowska - spiritus movens DanceDesk.pl i współorganizatorka festiwalu  "Język teatru tańca". Alicja Mańkowska - spiritus movens DanceDesk.pl i współorganizatorka festiwalu  "Język teatru tańca".

DanceDesk.pl oraz "Język teatru tańca" to dwie nowe trójmiejskie inicjatywy skierowane do miłośników teatru tańca.



Serwis internetowy DanceDesk.pl powstał z inicjatywy NCK-u i w całości poświecony jest teatrom tańca działającym w Trójmieście. Biogramy artystów, filmy, aktualności i recenzje - czytelnicy znajdą tu wszystkie informacje na temat bieżącej i archiwalnej działalności trójmiejskich grup tanecznych.

- Stworzyliśmy kompletną bazę informacji o trójmiejskich artystach teatru tańca, co z pewnością wyróżnia nas na tle innych, czysto informacyjnych stron poświęconych tańcowi. Inna sprawa, że portal jest tak pomyślany, by zarówno promował artystów, jak i zachęcał do dyskusji - podkreśla Alicja Mańkowska, koordynatorka projektu.

Z serwisem stale współpracuje czterech recenzentów, studentów teatrologii UG. Na stronie DanceDesku swoje recenzje mogą umieszczać również sami czytelnicy. Ważną funkcją serwisu jest działalność edukacyjna. W ramach DanceDesku prowadzone są warsztaty pisania o tańcu. Każdą trójmiejską premierę poprzedza również szczegółowa relacja z odbywających się przygotowań do nowych tanecznych spektakli.

Dopełnieniem działalności edukacyjnej Dance Desku jest zaplanowany na połowę maja festiwal "Język teatru tańca" (program zamieścimy w najbliższym czasie), multimedialne wydarzenie poświęcone teatrowi tańca.

- "Język teatru tańca" powstał, by zjednoczyć trójmiejskie instytucje kulturalne i samorządowe - podkreśla Alicja Mańkowska. - Głównym organizatorem imprezy jest Akademickie Centrum Kultury, oprócz tego w projekt włączył się również Urząd Marszałkowski, NCK, Sopocka Scena off de Bicz, Klub Żak, DKF Marcello, Kino tańca oraz sopocki klub Mandarynka.

Program festiwalu, który odbędzie 15-17 maja w różnych częściach Trójmiasta, obejmuje spektakle teatralne, projekcje filmowe, koncert, warsztaty pisarskie oraz konferencję naukową poświęconą teatrowi tańca.

Z artystów swój występ na festiwalu potwierdziła już Iwona Gilarska, Teatr Cynada, Julia Mach i Filip Szatarski, Teatr Okazjonalny oraz Leon Dziemaszkiewicz. Warsztaty pisarskie, które odbędą się w dniach 12-14 maja, poprowadzi Bartek Miernik z miesięcznika Teatr.

- W części konferencyjnej swoje referaty wygłoszą min. Arnd Wesmann z "Ballet dance", Ola Rembowska, Iwona Pesińska, Joanna Leśnierowska, Edyta Kozak oraz Aleksandra Pawliszyn - zdradza Alicja Mańkowska. - Wygłoszone referaty opublikowane zostaną w specjalnym pokonferencyjnym wydawnictwie, jednym z niewielu w Polsce poświęconych wyłącznie teatrowi tańca i możliwościom jego opisu

Festiwal zamknie organizowany w klubie Mandarynka bankiet i koncert zespołu Pupupidu, nowej trójmiejskiego grupy założonej przez muzyków stale współpracujących z trójmiejskimi tancerzami.

- Serdecznie zapraszamy do współpracy wszystkich, którzy będą chcieli się włączyć w organizację festiwalu - zaprasza Alicja Mańkowska - Ciągle czekamy również na zgłoszenia na warsztaty pisarskie -

Wszyscy zainteresowani udziałem w warsztatach oraz współorganizacją festiwalu proszeni są o wysłanie swoich zgłoszeń na adres: ala-mankowska@o2.pl, lub telefonicznie: 783-818-050



Opinie 2 zablokowane

Wydarzenia

Pobożni i cnotliwi. Dawni gdańszczanie w zwierciadle sztuki (1 opinia)

(1 opinia)
20 zł
spotkanie, wystawa, warsztaty

Kultura ludowa Pomorza Gdańskiego

wystawa

Wystawa "Kajko, Kokosz i inni"

wystawa

Sprawdź się

Sprawdź się

Jak nazywa się Międzynarodowy Festiwal Teatrów Plenerowych i Ulicznych?

 

Najczęściej czytane